Обсяг втрат групи "Нафтогаз України" за останні 10 років становив 620 млрд грн

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Обсяг втрат групи "Нафтогаз України" за останні 10 років становив 620 млрд грн За 5 років "Нафтогаз" отримав 20 мільярдів гривень субсидій
"Нафтогаз України" забезпечував населення та підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) за цінами, суттєво нижчими від ринкових.

Згідно з розрахунками, обсяг втрат групи "Нафтогаз України" протягом 2005–2015 рр. становив 620 млрд грн, з них майже 400 млрд - у результаті реалізації природного газу населенню та 170 млрд - підприємствам теплокомуненерго, включаючи "Київенерго".

Про це йдеться у статті Василя Башка для DT.UA.

Він нагадує, що НАК "Нафтогаз України" є холдинговою компанією, яка здійснює управління такими підприємствами, як "Укргазвидобування", "Чорноморнафтогаз" (до квітня 2014 р.), "Укртрансгаз" та "Укрнафта". Реалізовуючи політику уряду, "Нафтогаз України" забезпечував населення та підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) за цінами, суттєво нижчими від ринкових.

За словами Башка, супутнім результатом постачання природного газу за нижчими від ринкових цінами також можна вважати фінансові витрати - 60 млрд грн за 2005–2015 рр., які здебільшого пов'язані із виплатою відсотків за кредитами, залученими на компенсацію цих втрат.

Читайте також: Порошенко обмежив повноваження секретаря РНБО по вирішенню бюджетних та кадрових питань

Автор наголошує, що прямі квазіфіскальні та фіскальні витрати, а також супутні витрати були компенсовані або призвели до таких наслідків:

1. Недонадходження прибутку групи видобувних підприємств "Нафтогазу". Оскільки держава в особі НКРЕКП зобов'язала підприємства, "Укргазвидобування" та "Чорноморнафтогаз" продавати "Нафтогазу" природний газ за значно нижчими від ринкових цінами, це призводило до втрати ними потенційних прибутків, оціночний обсяг яких - 176 млрд грн.

2. Податкові втрати бюджету. Адміністративно встановлені низькі ціни реалізації природного газу "Укргазвидобування" та "Чорноморнафтогазу" призвели до втрати податкових надходжень на суму 226 млрд грн, у тому числі ПДВ - 103 млрд, рентних платежів - 75,5 млрд, податку на прибуток - 47,4 млрд. Вищенаведені розрахунки побудовано, виходячи з передумови, що "Нафтогаз" - це група підприємств. Натомість, якщо розглядати його як окрему юридичну особу - холдингову компанію, то втрати чистих прибутків, недонадходжень з податку на прибуток і рентних платежів будуть класифікуватись як перехресні субсидії "Нафтогазу" з боку підконтрольних підприємств, тобто квазіфіскальні доходи.

3. Субсидії з бюджету "Нафтогазу" - протягом 2007–2012 рр. їхній загальний обсяг становив 20 млрд грн.

4. Боргові запозичення - упродовж 2005–2012 рр. чисте сальдо запозичень становило 50 млрд грн. Однак у 2013–2015 рр. можливості нових запозичень було вичерпано, і обсяг погашень боргових зобов'язань перевищив запозичення на 35 млрд.

5. Доходи від реалізації ОВДП. Намагаючись знизити реальні показники дефіциту бюджету, уряд винайшов форму компенсації "Нафтогазу" через збільшення його статутного капіталу за рахунок випуску ОВДП. Оскільки така операція у бюджеті відображається як обмін фінансовими активами, це не призводило до збільшення дефіциту бюджету. За рахунок цього механізму було компенсовано майже третину квазіфіскальних витрат (КФВ) - 180,8 млрд грн.

Прибуток від реалізації природного газу іншим споживачам упродовж відповідних років становив 60 млрд грн.

7. Пільги та субсидії населенню. Протягом 2005–2014 рр. їхній сукупний обсяг становив 9,2 млрд грн. Точних даних щодо цього показника у 2015 р. немає, а обсяг у 10,1 млрд грн оцінено, виходячи з власних розрахунків.

Повну статтю Василя Башка "Квазіфіскальні витрати та бюджетні субсидії: скільки коштує "безкоштовний" сир" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі