ОБЛІГАЦІЇ З ДОХІДНІСТЮ 0,001% РІЧНИХ НІ, ЦЕ НЕ ФІНАНСОВИЙ САДОМАЗОХІЗМ, А ОПТИМІЗАЦІЯ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ - Економіка - dt.ua

ОБЛІГАЦІЇ З ДОХІДНІСТЮ 0,001% РІЧНИХ НІ, ЦЕ НЕ ФІНАНСОВИЙ САДОМАЗОХІЗМ, А ОПТИМІЗАЦІЯ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ

5 вересня, 2003, 00:00 Роздрукувати Випуск №34, 5 вересня-12 вересня

Ну яка нормальна людина, тим паче керівник компанії, піде на купівлю практично безвідсоткових облігацій із десятирічним терміном обігу?..

Ну яка нормальна людина, тим паче керівник компанії, піде на купівлю практично безвідсоткових облігацій із десятирічним терміном обігу? Адже це чиста втрата грошей. У такій угоді не може йтися і про дохід позикодавця, на нього чекають значні збитки — за десять років навіть помірна інфляція в 6—8% «з’їсть» понад половину внесеної суми. Здоровий глузд підказує, що такого не може й не повинно бути. Але реальність його спростовує.

Хочете переконатися самі? Жодних проблем. Лишень гляньте на вал оголошень із випуску облігацій вітчизняними підприємствами. Переважно такими емітентами виступають товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Втім, у їхньому арсеналі є й пропозиції іншого виду. Приміром, якесь ТОВ повідомляє про випуск семирічних облігацій із дохідністю 20% річних у національній, але не менше 15% в іноземній валюті. Начебто нічого. Але зверніть увагу, загальна номінальна вартість облігацій, що випускаються, становить 25 млн. грн. Серйозний підхід, нічого не скажеш. А тепер порівняйте запити з можливостями позичальника. Виявляється, величина статутного фонду самого емітенту — лише трохи більше 150 тис. грн., а чистий прибуток за рік — втричі менший, не кажучи вже про те, що роком раніше ця сама компанія мала збитки в розмірі сьогоднішнього прибутку. Крім того, дуже навіть може бути, що це ТОВ зовсім недавно з’явилося на світ. І, між іншим, ці та інші облігації нічим не забезпечені — якщо позичальник раптом збанкрутує, по гроші доведеться шикуватися в довгу й малоперспективну чергу. Не перехотіли позичити?

Найцікавіше, що охочі купити цей «неліквід» будуть. Щоправда, тільки один. І найпотішніше, що він наперед відомий емітентові. Принаймні в цьому переконували мене в одному з банків, який займається підпискою на облігаційні позики. Річ наразі не про реальну позику на ринкових умовах, а про «перекачування» коштів у межах групи підприємств, пов’язаних материнськими або іншими узами. Пригадую, один мій знайомий бізнесмен теж скаржився, що ніяк не може «завести» гроші у своє ТОВ, і шукав схему, як це дешевше організувати.

Ось і вирішуються питання з допомогою неринкових позик. І, до речі, не без вигоди. Ні фінансовим садизмом, ні мазохізмом тут і не пахне. Фахівці переконують, що переливання коштів у межах групи дружніх підприємств дозволяє успішно вирішувати питання, у тому числі й оптимізації податків. Схема з купівлею/продажем облігацій дозволяє рентабельному підприємству скидати свій прибуток на користь «дочки», перераховуючи відсотки за продані їй облігації. У цьому випадку ставка відсотків виступає таким собі податковим оптимізатором і нічого спільного не має з кон’юнктурою ринку. Гроші, замість державної скарбниці, опиняться на підприємстві, яке показниками дохідності не вражає. Скажете, витратно? А що вдієш, якщо інколи іншого виходу немає?..

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво