НКРЗІ "подарує" Ахметову 500 мільйонів на 4G-тендері - ЗМІ

Поділитися
НКРЗІ "подарує" Ахметову 500 мільйонів на 4G-тендері - ЗМІ © ФК Шахтер
Голова НКРЗІ раніше працював начальником відділу інвестиційної діяльності компанії з управління активами ICU, що створила Валерія Гонтарєва.

Понад 500 мільйонів гривень отримає Рінат Ахметов за продаж мобільним операторам низьколіквідних радіочастот для 4G. Це при тому, що компанії частоти обійшлися в 147 разів дешевше, пише ЕП.

31 січня Національна комісія регулювання зв'язку та інформатизації (НКРСІ) продасть на торгах радіочастоти для запуску мобільного зв'язку четвертого покоління (4G).

На торги будуть виставлені 80 МГц радіочастот у низколіквідному діапазоні 2500-2700 МГц. Раніше ці 80 МГц здала державі компанія ТОВ "ММДС-Україна", яка на 100% належить Рінату Ахметову.

Натомість компанія повинна отримати компенсацію в розмір 500,092 млн грн. Її оплатять мобільні оператори "Київстар", Vodafone Україна, lifecell, які будуть брати участь у конкурсі. Розмір компенсації в 147 разів більше суми, яку "ММДС-Україна" сплатила за користування радіочастотами за весь час свого існування.

Факти вказують на можливу фіктивну суть діяльності "ММДС-Україна". Справжня мета власника компанії могла полягати в тому, щоб протягом багатьох років зберігати будь-яку ціну радіочастоти під 4G, і при нагоді продати їх за значну суму.

В НКРЗІ, яка схвалила поданий "ММДС-Україна" план конверсії з розрахунком вартості в розмірі 500,092 млн грн, не могли цього не розуміти. Тим не менш, держорган погодився з такою сумою компенсації.

Що говорить про те, що Комісія, голову якої призначає президент, підіграє компанії Ахметова, пояснює ЕП.

Наголошується, що шлях Ахметову до 500 млн грн проклав прем'єр Гройсман 4 липня 2017 року. Він підписав зміни до відповідної постанови Кабміну №993 від 1 серпня 2007 року та №200 від 22 лютого 2006 року.

У постанову №993, зокрема, були внесені зміни, які встановлювали порядок призначення і максимальний розмір компенсації за добровільну здачу радіочастот, так звану конверсію.

Так у пункті 9 зазначено, що "вартість конверсії не може перевищувати 25% від розміру плати за видачу ліцензії". Враховуючи, що плата за видачу ліцензій в діапазоні 2600 МГц дорівнює 2,288 млрд грн, максимальний розмір компенсації "ММДС-Україна" не буде більше 572 млн грн.

Проте розмір компенсації може бути і менше, він може бути і 15% та 5% і 0,0001%. Розмір компенсації стверджує НКРЗІ колегіально. Згідно згаданої постанови, "ММДС-Україна" подав "план конверсії, до якого доклав розрахунок вартості конверсії з необхідним обґрунтуванням та документальним підтвердженням".

Керівник НКРЗІ Олександр Животовський та члени комісії могли внести зміни в план конверсії, відхилити розрахунки її вартості, або знизити вартість. Замість цього вони погодили майже максимальну суму компенсації - 500 млн грн.

Прес-служба НКРЗІ не відповіла на запит і не надала на прохання ЕП копію плану конверсії і розрахунки вартості конверсії "ММДС-Україна", на основі яких Комісія затвердила компенсацію в розмірі 500 млн грн. Ці документи затверджені рішенням НКРЗІ від 27.10.2017 № 550 та саме рішення відсутній у вільному доступі.

Раніше ЕП вважала, скільки грошей "ММДС-Україна" і афільована компанія заплатила за користування радіочастотним ресурсом України, починаючи з 2010 року по липень 2017 року. Ця сума становить 6,68 млн грн.

Якщо вірити НКРЗІ, "ММДС-Україна" віддає в обмін на компенсацію половину своїх радіочастот. Це означає, що витративши на радіочастоти приблизно 3,4 млн грн, власник "ММДС-Україна" Рінат Ахметов отримає за їх "конверсію" в 147 разів більше - 500 млн грн.

Це далеко не єдиний абсурдний факт з "історії успіху" "ММДС-Україна".

По-перше, "ММДС-Україна" отримала радіочастоти в діапазоні 2500-2690 МГц без тендеру ексклюзивно, тобто поза конкурентних умов.

По-друге, з 2010 року "ММДС-Україна" заплатила за користування радіочастотами 6,68 млн грн у той час, як лише один мобільний оператор "великої трійки" в рік платить майже мільярд гривень.

По-третє, "ММДС-Україна" не використовувала радіочастоти, але продовжувала володіти ними, що є порушенням ліцензії і веде до вилучення частот.

Голові НКРЗІ має бути відомо, так як саме він підписував численні рішення про анулювання ліцензій "ММДС-Україна", відмови у продовженні терміну дії ліцензій. Підставою для цього були десятки перевірок діяльності компанії на ввірених їй частотах. Перевірки показали, що "ММДС-Україна" не використовує частоти роками.

В-четвертих, "ММДС-Україна" платила за користування 1 МГц в 65 разів менше, ніж будуть платити мобільні оператори: 45,83 грн на місяць проти 3000 грн.

В-п'ятих, НКРЗІ затвердила суму компенсації в 500 млн грн на основі своїх розрахунків, а розрахунків "ММДС-Україна", компанії, що претендує на "компенсацію". Самі розрахунки засекретила.

До того, як Порошенко призначив Олександра Животовського головою НКРЗІ, майбутній зв'язківець працював начальником відділу інвестиційної діяльності створеної головою Національного банку Валерією Гонтарєвої компанії з управління активами Investment Capital Ukraine (ICU).

Раніше НКРЗІ прийняла рішення провести тендер на ліцензії 4G в діапазоні 2600 МГц. Дата початку тендера - 23 січня 2018 року.

Кабінет міністрів у серпні 2017 року дав дозвіл на впровадження технології LTE в діапазоні 1800 МГц. Процедура продажу ліцензій зв'язку 4G на 1800 МГц і 2600 МГц буде запущена зі стартовою ціною 6,3 млрд грн (у діапазоні 2600 МГц - 2,3 млрд грн, в діапазоні 1800 МГц – 4 млрд грн).

Детальніше про ситуації в галузі перед впровадженням зв'язку четвертого покоління читайте в матеріалі Германа Богапова "4G в очікуванні старту" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі