НКРЕКП планує забезпечити обленерго гарантованим прибутком у 30 млрд грн - депутат

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
НКРЕКП планує забезпечити обленерго гарантованим прибутком у 30 млрд грн - депутат © КМДА
Власники обленерго повинні доплатити до ринкової вартості ті гроші, які раніше недоотримав державний бюджет.

В порядку денному Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) стоїть питання забезпечення власників обленерго гарантованим прибутком у 30 млрд грн в рамках так званого RAB-тарифоутворення (стимулюючого тарифоутворення).

Про це у своїй статті для DT.UA пише Вікторія Войціцька, народний депутат України ("Самопоміч").

RAB (regulatory asset base) як тарифна методика вперше була запроваджена у Великобританії і вже понад 20 років широко застосовується в Європі. Причому не тільки для електричних мереж, але і для інших видів інфраструктури, переважно транспортної (метро, аеропорти).

"Суть RAB-тарифоутворення проста. Держава хоче, щоб приватні компанії, які є власниками певної інфраструктури, вкладали власні кошти в її модернізацію, - зазначає автор. - Для того щоб це відбулося в добровільному порядку, інвестора, звичайно ж, потрібно економічно зацікавити (тобто простимулювати). Тому держава гарантує повернення певного відсотка з цієї вкладеної суми інвестору за умови належного виконання ним модернізаційної роботи".

НКРЕКП пропонує перевести на RAB-тарифоутворення 11 обленерго, таких, як "Полтаваобленерго", "Вінницяобленерго", "Чернігівобленерго", "Київенерго", "Дніпрообленерго" та ін. Однак, ці активи були куплені за заниженою вартістю.

"Наприклад, в 2012 р. "Вінницяобленерго" приватизували за 0,35 млрд грн, "Дніпрообленерго" - за 1,3 млрд грн. Відносно нещодавно Фонд держмайна прийшов до висновку, що на сьогоднішній день така оцінка цих активів не є об'єктивною, і переоцінив "Вінницяобленерго" в 8,2 млрд грн і "Дніпрообленерго" - у 13 млрд. Як бачимо, приріст від ціни приватизації в 23 рази, і в 10 разів, відповідно. Арифметика виходить наступна. Загальна сума переоцінки всіх активів може досягти більше 210 млрд грн. Відповідно, щорічний RAB-тариф складе 26 млрд грн. Додатково власники обленерго будуть отримувати прибуток у розмірі 5 млрд грн від амортизації на переоцінені активи. Підсумуємо, і у нас виходить 30 млрд грн додаткового прибутку", - заявляє Войцицкая.

Виходячи з цього, логічно як умова впровадження RAB-тарифу для нинішніх власників обленерго виставити вимогу, щоб вони доплатили до ринкової вартості ті гроші, які раніше недоотримав державний бюджет, тобто фактично всі громадяни України.

"Тільки за умови, що власники обленерго, такі, як Суркіс, Григоришин, Ахметов, Коломойський, доплатять до ринкової вартості, вони будуть мати право вимагати від держави гарантований прибуток у вигляді RAB-тарифу, пропонована ставка якого становить 12,5%", - вважає депутат.

Детальніше про перспективи впровадження RAB-тарифоутворення читайте у статті Вікторії Войціцької "Чайові на 30 млрд" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі