Ні облігації, ні «аблігації» проблем «Нафтогазу» не вирішать

Поділитися
Кабінет міністрів України прийняв рішення збільшити статутний капітал Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на 18,6 млрд...

Кабінет міністрів України прийняв рішення збільшити статутний капітал Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на 18,6 млрд. грн. — до 24,2 млрд. грн., повідомив міністр палива та енергетики Юрій Продан 8 липня. За його словами, відповідне рішення буде оформлене у вигляді розпорядження або постанови уряду.

«Ми знайшли механізм збільшення статутного капіталу через випуск облігацій внутрішньої позики», — сказав Ю.Продан.

Річ у тім, що через блокування фракцією Партії регіонів роботи Верховної Ради виявилося під сумнівом ухвалення законопроекту про збільшення статутного капіталу «Нафтогазу України» за рахунок випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Зареєстрований у ВР 24 червня урядовий законопроект, повідомляє «Інтерфакс-Україна», саме і передбачає збільшення статутного капіталу НАК на суму до 18,6 млрд. грн. за рахунок випуску ОВДП.

Окрім того, запропоновані Кабміном поправки до держбюджету включають взаємозалік між «Нафтогазом України» і держбюджетом на суму 5,327 млрд. грн. У нього пропонується включити надходження від компанії зі сплати податку на додану вартість (ПДВ) при імпорті газу на 4,715 млрд. грн. і його недоїмку за податком на прибуток і ПДВ у розмірі 0,61 млрд. грн., що будуть повернуті компанії у вигляді компенсації різниці між цінами закупівлі імпортованого природного газу і його реалізації підприємствам теплокомуненерго. При цьому, відповідно до законопроекту, ПДВ від «Нафтогазу» при імпорті газу переводиться у спецфонд, хоча розмір загального фонду зберігається на колишньому рівні.

Нині статутний капітал НАК «Нафтогаз України» становить 5,56 млрд. грн. Про необхідність капіталізації компанії, у тому числі для розрахунків із державними банками, котрі кредитували її, і залучення нових кредитів для закупівлі газу раніше заявляв голова Нацбанку України Володимир Стельмах.

Ощадбанк і Укрексімбанк стали активно кредитувати «Нафтогаз» у грудні 2008 року, коли різко загострилася ситуація з розрахунками за російський газ. Допомогу цій схемі надали уряд, котрий збільшив статутні капітали держбанків за рахунок поповнення їх державними облігаціями, і Національний банк, який забезпечував рефінансування під заставу цих облігацій і їхній подальший викуп. Тоді ж Нацбанк надав НАК допомогу в конвертації отриманих гривневих кредитів у долари. Відповідно до даних Ощадбанку, на середину березня він видав «Нафтогазу України» кредити на загальну суму 18 млрд. грн.

За даними опозиції, березневі поставки газу також були частково забезпечені новим кредитом Ощадбанку. У квітні «Нафтогаз України» зміг розрахуватися, отримавши аванс від російського «Газпрому» у розмірі 450 млн. дол. у рахунок оплати майбутніх послуг із транзиту, а в травні знову був змушений залучити кредит Ощадбанку на 3,8 млрд. грн., котрий Нацбанк забезпечив рефінансуванням.

І хоча в НАК «Нафтогаз України» вітають рішення Кабінету міністрів України про збільшення статутного фонду компанії, водночас зазначають, що це рішення не розв’язує повною мірою проблеми поточного фінансового дефіциту. Тому що не передбачає реального збільшення вільних обігових коштів, а дозволяє лише частково вирішити накопичені проблеми минулих періодів. Зокрема, консолідований дохід НАК «Нафтогаз України» 2009 року прогнозується на рівні 100 млрд. грн., а балансова вартість запасів становить не менш як 50 млрд. грн., тоді як розмір статутного фонду після його збільшення досягне 24,2 млрд. грн. Значне перевищення розміру оборотного капіталу над власним не дозволяє в повному обсязі розв’язати проблеми фінансування процесу закачування газу в підземні сховища і потребує залучення додаткових кредитних коштів.

Водночас «Нафтогаз» вважає, як заявляє його прес-служба, що ухвалення Кабміном цього рішення значно збільшує ймовірність успішних переговорів про залучення додаткових коштів для забезпечення своєчасних розрахунків за імпортований природний газ.

«Нафтогаз» зазначає, що проведення своєчасних і повних розрахунків із постачальниками імпортованого природного газу — це першочергове на сьогодні зав­дання, виконання якого є критичним із погляду забезпечення енергетичної безпеки України і стабільності транзиту газу до країн ЄС.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі