НЕПРИРОДНІ ПРАГНЕННЯ ПРИРОДНИХ МОНОПОЛІЙ

Поділитися
20 березня 2000 року Президент України підписав Закон України «Про природні монополії», покликаний впорядкувати діяльність монополістів...

20 березня 2000 року Президент України підписав Закон України «Про природні монополії», покликаний впорядкувати діяльність монополістів. Але давно вже помічено, що одна справа видати добрий закон і зовсім інша — домогтися його безумовного виконання всіма. І події, які розгорнулися навколо пуску виробництва керамічної цегли на підприємстві «Будкераміка ЛТД» (смт. Овідіополь Одеської області), це підтверджують.

Для колективу «Будкераміки ЛТД» цех з виробництва цегли став останньою надією на початок достойного життя. Чотири місяці 70 чоловік удень і вночі відновлювали складне технологічне устаткування. Продукція, яку підприємство хоче й може випускати, обіцяє бути дешевою — відкритий кар’єр міститься лише за якихось сто метрів від підприємства, газ у постачальника закуплено. Робітники хочуть працювати, споживач чекає цегли, адже сьогодні таку марку везуть зі Львівської області і навіть з Польщі.

Але монополісти у сфері транспортування газу в Одеському регіоні переймаються зовсім іншою метою, діють за своїми власними правилами. При цьому державна політика підтримки вітчизняного товаровиробника просто ігнорується.

26 червня підприємство було повністю готове до роботи, але «Одесагаз» і дочірнє підприємство «Прикарпаттрансгаз» під надуманим, на мій погляд, приводом, із посиланням на якісь борги підприємства, відмовилися подавати газ на об’єкт. Висуваючи ці абсурдні вимоги, «Одесагаз» і «Прикарпаттрансгаз», певне, враховували, що їхня монополія тому й називається природною, що Одеську область перетинає лише одна нитка магістрального газопроводу.

Починаючи з 27 червня 2000 р., колектив шле відкриті листи, скарги та заяви до адміністрації Президента, народних депутатів, РНБО, НКРЕ, Кабміну, прокурорів усіх рівнів, Антимонопольного комітету й іншим посадовим особам. Але минув уже майже місяць, а газу на підприємстві немає.

Відомства, які мають керувати процесами, що відбуваються в країні, відмовчуються, вичікують, відверто ухиляються від прийняття рішень, залишаються просто бездіяльними. А заяви, надіслані у прокуратуру області, потрапили до тих, на кого колектив скаржиться: керівників ВАТ «Одесагаз», ДП «Прикарпаттрансгаз».

Лише НКРЕ 4 липня попередила монополістів і запропонувала надати документи, що підтверджують заборгованість «Будкераміки», інакше погрозила позбавити ліцензії на транспортування газу.

Не знаю, які документи подані до НКРЕ, але вже 12 липня заступник гендиректора «Укртрансгаз» запропонував, пославшись на невизначеність ситуації, вже «Будкераміці» підтвердити відсутність боргів. Довелося відповідати: «Боргів не маємо, запитайте, нарешті, своїх підлеглих, звідки такі дані!»

У багатьох інстанціях «Будкераміці» радять сплачувати борги й діяти цивілізованим шляхом — звертатися до суду на монополістів. Але ніхто не пояснює, про які борги йдеться, не пред’являє ніяких документів. Чому ж до суду має звертатися «Будкераміка», а затято не хочуть робити цього ті, кому вона нібито заборгувала?

На нашу думку, ситуація склалася парадоксальна, абсурдна, протиправна. Є підприємство, здатне випускати потрібну продукцію, колектив, який може й хоче працювати, сплачувати податки до бюджету, що, на жаль, не страждає від надлишку коштів. Є вже закуплений газ, сировина. А колектив підприємства не працює, веде виснажливе листування з цілою армією чиновників, покликаних захищати інтереси держави й тих, хто трудиться.

І є «Одесагаз» і «Прикарпаттрансгаз», заслуга яких тільки в тому, що держава доручила їм відкривати газову засувку на газопроводі. Лише кілька днів тому заступник голови правління «Одесагаз» Ю.Ізондт повідомив НКРЕ, що підприємство відключене від газопостачання на підставі розпорядження газопостачальника — ТОВ «Юг-газ». Але «Будкераміці ЛТД» знову ніхто ніяких документів не пред’явив, начебто її вже й не існує...

А час іде, не за горами зима, коли цегла вже нікому не буде потрібна...

Правління ВАТ «Одесагаз» призначило на 14 вересня 2000 р., до речі, на вимогу НАК «Нафтогаз України», позачергові збори акціонерів для обговорення питання про поліпшення розрахунків комерційних структур за спожитий газ і зміни в органах управління. Актуальний порядок денний, але на той час на одного платника може поменшати. Якщо газу не буде ще хоча б тиждень, на «Будкераміці» можна ставити хрест. Як і на багатьох гарних словах, виголошених з високих трибун і які, схоже, не зобов’язують нікого ні до яких дій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі