Небезпечна інспекція. Услід за перевірками грузинських і молдавських вин Росія взялася за українські

Поділитися
Федеральна служба Росії з нагляду у сфері захисту прав споживачів і добробуту людини (Росспоживнагляд) перевіряє якість і безпеку української виноробної продукції, що реалізується на російському ринку...

Федеральна служба Росії з нагляду у сфері захисту прав споживачів і добробуту людини (Росспоживнагляд) перевіряє якість і безпеку української виноробної продукції, що реалізується на російському ринку. Експерти не виключають, що українське вино в Росії може спіткати така сама доля, що і його грузинських та молдавських «виноградних колег».

Відповідно до офіційного пояснення російської сторони, українське вино перевіряють з метою припинення реекспортних схем, за допомогою яких на територію Російської Федерації потрапляють раніше заборонені до реалізації «молдавські спиртовмісні рідини» (назва, якою користується Росспоживнагляд. – Ред.).

Росія заборонила ввезення «спиртовмісних рідин», виготовлених у Молдові, а також у Грузії, наприкінці березня поточного року, вважаючи, що вони не відповідають державним санітарно-епідеміологічним правилам і нормативам.

Що ж до українського вина, то об’єктами окремої уваги Росспоживнагляду, за словами головного державного санітарного лікаря Росії Геннадія Онищенка, є виробники, які раніше не поставляли своєї продукції до РФ. Російську сторону найбільше цікавить походження сировини й технологічні можливості підприємств.

У даний час ліцензії на виробництво виноробної продукції мають близько 200 підприємств України. За вісім місяців поточного року Україна експортувала до Російської Федерації 589,8 тис. дал виноградних вин, що приблизно на 30% менше порівняно з аналогічним періодом 2005 року. На частку Росії припадає близько 75% українського експорту цієї продукції.

Щоб уникнути заборони Росією поставок вітчизняної виноробної продукції, Міністерство аграрної політики України має намір до кінця поточного року перевірити українських виноробів. «Я припускаю, що коли ми чітко не гарантуватимемо, що експортована до РФ продукція — вино — виробляється з українських виноматеріалів, то Росія може ввести такі самі санкції, як і щодо продукції тваринництва», — сказав днями журналістам заступник міністра агрополітики Петро Вербицький. При цьому він переконаний, що понад 90% українських виноробних підприємств використовують для виробництва продукції вітчизняні виноматеріали.

Джерело в Мінагрополітики зазначило, що міністерство ще на початку року попереджало виноробні підприємства про необхідність посилення контролю за якістю продукції. Проте, за його словами, Мінагрополітики не має повноважень для перевірок виноробних підприємств, поки не створено передбачену законом про виноград і виноградне вино державну інспекцію з виноробства та виноградарства. Відповідно до документа, до її повноважень, зокрема, входить контроль за станом і якісним складом сировинної бази виноробства, дотриманням правил переробки винограду, обробки виноматеріалів.

Водночас українські експерти алкогольного ринку припускають, що основна причина, яка спонукала РФ розпочати перевірки вітчизняної виноробної продукції, полягає в зростанні поставок з України на російський ринок виноматеріалів. Зокрема в асоціації «Спілка оптовиків і виробників алкоголю і тютюну» (СОВАТ) зазначили, що за вісім місяців поточного року Україна експортувала до Росії 103,1 тис. декалітрів (дал) виноматеріалів, що майже вчетверо більше порівняно з аналогічним періодом 2005 року.

Ряд російських експертів заявили, що Україна не може поставляти таку кількість виноматеріалів, оскільки сама відчуває дефіцит у них, таким чином поставки цієї продукції в Росію є не що інше, як реекспорт із Молдови.

Україна справді відчуває дефіцит виноматеріалів, що змушує виробників імпортувати їх з інших країн, зокрема з Молдови, із якою діє режим вільної торгівлі. Скажімо, минулого року українські винороби були забезпечені українською сировиною приблизно на 75% від потреби. Очікується, що поточного року ця проблема загостриться через падіння врожаю винограду порівняно з торішнім показником. Точно оцінити можливий дефіцит фахівці наразі не можуть, запевняючи, що він буде великим.

У зв’язку з необхідністю забезпечення власних підприємств сировиною Україна навряд чи піде на заборону ввезення виноматеріалів із Молдови, яка за вісім місяців поставила в Україну 1,6 млн. дал винопродукції, що на 56% більше порівняно з аналогічним періодом 2005 року. В імпорті цієї продукції в Україну Молдова займає близько 85%.

Оператори алкогольного ринку вважають, що Україна має підсилити контроль за якістю молдавської виноробної продукції, ввезеної до країни. Крім того, вони сподіваються на об’єктивність Російської Федерації під час перевірки української продукції.

Виконавчий директор Першого національного виноробного холдингу Андрій Салацький підкреслив: важливо, щоб перевірки якості вин були об’єктивні, а не використовувалися для видалення з ринку гравців.

Слід зазначити, що навесні поточного року Росспоживнагляд перевіряв виноробну продукцію, реалізовану на російському ринку. Поряд із грузинськими, молдавськими, аргентинськими та іншими винами перевірці піддалася й українська продукція. Такими, що не відповідають вимогам РФ, було визнано невелику кількість вин з України — близько 55 літрів.

У даний час українські експортери вина до Росії повідомляють, що наразі в них немає проблем із поставкою продукції на російський ринок.

«Жодних проблем із поставкою горілки або вина, або коньяку ми не відчуваємо», — повідомив журналістам у понеділок голова ради директорів групи компаній «Союз-Віктан» Андрій Охлопков.

Якими будуть результати перевірок Росією української виноробної продукції, наразі невідомо, але вітчизняні винороби сподіваються, що санкції запроваджені не будуть.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі