НБУ дозволив банкам видати «довгі» кредити за рахунок «коротких» депозитів - Економіка - dt.ua

НБУ дозволив банкам видати «довгі» кредити за рахунок «коротких» депозитів

2 лютого, 2011, 07:55 Роздрукувати

НБУ знизив вимоги до збалансованості портфелів банків, вирішивши таким чином стимулювати видачу банками довгострокових кредитів за рахунок коштів, залучених на кілька днів.

Регулятор розіслав банкам лист №40-111/368-1656, яким скасував вимогу зменшувати регулятивний капітал фінустанови на суму перевищення гепа (понад рік) над статутним капіталом. Гепом є перевищення суми активів над пасивами, виданими/залученими на аналогічний термін, пише в середу, 2 лютого, газета «Коммерсантъ-Украина».

Це обмеження регулятор ввів з 1 листопада 2008 року, щоб знизити активність банків з просування накопичувальних продуктів з високим відсотком на залишок. При цьому банки дозволяли клієнтам знімати ці рахунки в будь-який час. Нацбанк тоді звинуватив підконтрольні установи у фальсифікації фінансової звітності. "Деякі банки неправильно відбивали на депозитних рахунках кошти, залучені до запиту, і враховували їх при розподілі пасивів за термінами погашення", - йшлося у листі Володимира Стельмаха від 24 жовтня 2008 року.

Банки пояснюють, що кошти до запитання часто залишаються в банках довше, ніж короткі депозити. "У Нацбанку і банків відрізняються методики управління ліквідністю. НБУ вважає, що всі кошти до запитання йдуть у перший день, тому можуть виникнути великі розриви ліквідності. Банки ж вважають ці кошти стабільною частиною, яка не йде цілий рік, - пояснює заступник голови правління банку «Фінанси і Кредит» Сергій Борисов. - Хтось враховує її активну частину у 100%, хтось – у 20%. Це залежить від того, наскільки консервативний банк".

Легальне використання короткострокових коштів дозволить банкам наростити кредитування. "Нацбанк відслідковує ситуацію у банківській системі і бачить реальний стан справ з активами та пасивами. Даний дозвіл стимулює кредитування банками реального сектору економіки. Ризики є, але НБУ не змушує банки ризикувати, кожен банк повинен вирішувати для себе, робити це чи ні", - говорить старший радник «Альфа-Банку» Роман Шпек.

Однак лібералізація вимог до розривів може спричинити проблеми у разі відтоку пасивів. "Це дозволяє банкам самостійно визначати свою політику, але існує ризик зростання дисбалансу активів і пасивів за термінами, - говорить аналітик ІК 'Ренесанс Капітал' Анастасія Головач. - Істотно збільшити терміни залучених депозитів банкам все-таки не вдасться, тоді як для підвищення прибутковості вони будуть поступово відновлювати довгострокове кредитування".

Відповідно до статистики НБУ, рахунки до запитання більш популярні у юридичних осіб. На 1 жовтня 2010 року вони тримали на поточних рахунках 95,1 млрд грн, або 61% всіх своїх безготівкових коштів. Населення накопичило на поточних рахунках у банках 61 млрд грн, що в їхньому портфелі займає частку втричі меншу, ніж у підприємств, - 23%.

 

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №35, 21 вересня-27 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >