НБУ хоче потіснити Visa та MasterCard в Україні

Поділитися
НБУ хоче потіснити Visa та MasterCard в Україні
Держава намагається всіма способами взяти під контроль ринок платіжних карток в Україні. У найближчі роки регулятор планують перевести на національні картки всі бюджетні виплати: від стипендій до пенсій і соціальної допомоги.

Платіжна система НБУ зацікавить банки, якщо не буде монополізації ринку

Оновлена НСМЕП (НСМЕП-2), запущена у середині 2013 року, передбачає випуск карток із магнітною смугою і EMV-чіпом на основі відкритих міжнародних стандартів - це не вимагає від банків адаптації термінального обладнання для прийому таких карток. Раніше система працювала за розробленим Нацбанком стандартом, а використовувати картки НСМЕП можна було лише після встановлення спеціального програмного забезпечення.

І хоча НСМЕП існує з 2001 року, різке зростання емісії карток почалося лише в червні 2012 року - близько 6 млн карток було випущено для виплати компенсації вкладникам Ощадбанку СРСР.

В найближчі роки нарощувати емісію НБУ планує у першу чергу за рахунок бюджетних проектів. 11 вересня Кабінет міністрів затвердив постанову N718 "Про створення єдиного інформаційного середовища соціальної сфери та забезпечення обміну інформацією між центральними органами виконавчої влади", яка передбачає випуск з 1 січня 2015 року електронних студентських квитків на базі НСМЕП. Останні чотири роки низка банків реалізовують проекти пз випуску студентських посвідчень на базі карток Visa або MasterCard.

Окрім того, НБУ разом з Мінсоцполітики готує на базі НСМЕП випуск "національної картки", за допомогою якої громадяни будуть отримувати соціальне забезпечення - у 2013-2014 роках "пілоти" буде впроваджено у Київській та Вінницькій областях. Знизити витрати вдасться за рахунок запуску центрального маршрутизатора і розрахунково-клірингового центру НСМЕП, до яких в рамках пілотного проекту вже долучилися Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, Дельта Банк, "Хрещатик" та Імексбанк. За підрахунками Сергія Мамедова, тарифи Нацбанку приблизно втричі нижчі, ніж тарифи міжнародних платіжних систем.

Зараз членами НСМЕП є 59 банків. За два роки цей список збільшився лише на п'ять установ. З 17 банків із найбільшими обсягами емісії карток (понад 500 тис. шт.) лише п'ять банків є членами НСМЕП.

У банках відзначили, що у Нацбанку їм говорили про добровільний перехід на національні картки. "Але є підозра, що ці процеси будуть проходити добровільно-примусово", - заявив співрозмовник в одному з банків. Уряд вже зробив перший крок до цього. У вівторок у Мінфіні запропонували виплачувати заробітну платню працівникам бюджетних установ через банки, статутний капітал яких перевищує 10 млрд, і з часткою держави понад 75%. Цим вимогам відповідають Ощадбанк і Укрексімбанк, а також і Укргазбанк, якщо збільшить капітал на 0,34 млрд грн. Всі ці банки зараз випускають картки НСМЕП. Традиційно картки Visa або MasterCard більш звичні для населення, адже вони можуть застосовуватися не тільки в Україні, але і за кордоном. У Нацбанку готові у майбутньому випускати кобрендингові картки з Visa або MasterCard. !zn

Читайте також:

Поліграфкомбінат "Україна" потіснить "ЄДАПС" на ринку банківських карток

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі