НБУ хоче потіснити Visa та MasterCard в Україні - Економіка - dt.ua

НБУ хоче потіснити Visa та MasterCard в Україні

15 листопада, 2013, 11:53 Роздрукувати

Держава намагається всіма способами взяти під контроль ринок платіжних карток в Україні. У найближчі роки регулятор планують перевести на національні картки всі бюджетні виплати: від стипендій до пенсій і соціальної допомоги.

Національний банк України намагається потіснити міжнародні платіжні системи на українському ринку - регулятор повідомив про плани збільшити частку ринку національних карток з 15% до 50%.

Так, НБУ розраховує збільшити до 40-50% частку Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП) на ринку платіжних карток.

"Ми хотіли б зайняти не меншу частку, ніж сьогодні займають міжнародні платіжні системи", - заявила вчора директор генерального департаменту інформаційних технологій і платіжних систем НБУ Наталія Синявська, пише "Коммерсантъ-Україна".

Зараз частка НСМЕП менша за 15% - близько 10 млн карток. У світі є приклади, коли національні картки складають половину емісії.

zn Платіжна система НБУ зацікавить банки, якщо не буде монополізації ринку

Оновлена НСМЕП (НСМЕП-2), запущена у середині 2013 року, передбачає випуск карток із магнітною смугою і EMV-чіпом на основі відкритих міжнародних стандартів - це не вимагає від банків адаптації термінального обладнання для прийому таких карток. Раніше система працювала за розробленим Нацбанком стандартом, а використовувати картки НСМЕП можна було лише після встановлення спеціального програмного забезпечення.

І хоча НСМЕП існує з 2001 року, різке зростання емісії карток почалося лише в червні 2012 року - близько 6 млн карток було випущено для виплати компенсації вкладникам Ощадбанку СРСР.

В найближчі роки нарощувати емісію НБУ планує у першу чергу за рахунок бюджетних проектів. 11 вересня Кабінет міністрів затвердив постанову N718 "Про створення єдиного інформаційного середовища соціальної сфери та забезпечення обміну інформацією між центральними органами виконавчої влади", яка передбачає випуск з 1 січня 2015 року електронних студентських квитків на базі НСМЕП. Останні чотири роки низка банків реалізовують проекти пз випуску студентських посвідчень на базі карток Visa або MasterCard.

Окрім того, НБУ разом з Мінсоцполітики готує на базі НСМЕП випуск "національної картки", за допомогою якої громадяни будуть отримувати соціальне забезпечення - у 2013-2014 роках "пілоти" буде впроваджено у Київській та Вінницькій областях. Знизити витрати вдасться за рахунок запуску центрального маршрутизатора і розрахунково-клірингового центру НСМЕП, до яких в рамках пілотного проекту вже долучилися Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, Дельта Банк, "Хрещатик" та Імексбанк. За підрахунками Сергія Мамедова, тарифи Нацбанку приблизно втричі нижчі, ніж тарифи міжнародних платіжних систем.

Зараз членами НСМЕП є 59 банків. За два роки цей список збільшився лише на п'ять установ. З 17 банків із найбільшими обсягами емісії карток (понад 500 тис. шт.) лише п'ять банків є членами НСМЕП.

У банках відзначили, що у Нацбанку їм говорили про добровільний перехід на національні картки. "Але є підозра, що ці процеси будуть проходити добровільно-примусово", - заявив співрозмовник в одному з банків. Уряд вже зробив перший крок до цього. У вівторок у Мінфіні запропонували виплачувати заробітну платню працівникам бюджетних установ через банки, статутний капітал яких перевищує 10 млрд, і з часткою держави понад 75%. Цим вимогам відповідають Ощадбанк і Укрексімбанк, а також і Укргазбанк, якщо збільшить капітал на 0,34 млрд грн. Всі ці банки зараз випускають картки НСМЕП. Традиційно картки Visa або MasterCard більш звичні для населення, адже вони можуть застосовуватися не тільки в Україні, але і за кордоном. У Нацбанку готові у майбутньому випускати кобрендингові картки з Visa або MasterCard. !zn

Читайте також:

zn Поліграфкомбінат "Україна" потіснить "ЄДАПС" на ринку банківських карток

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №6, 16 лютого-22 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >