НБУ, ФГВФО та СБ вдосконалюють механізми врегулювання неплатоспроможності банків - Економіка - dt.ua

НБУ, ФГВФО та СБ вдосконалюють механізми врегулювання неплатоспроможності банків

25 березня, 17:01 Роздрукувати

Оновлений механізм дозволить зняти з плечей платників податків тягар основних витрат.

Робоча група у складі представників Національного банку України (НБУ), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) і Світового банку запропонувала ключові заходи для поліпшення поточного законодавства і приведення нормативної бази у відповідність з Евродирективами, зокрема, з директивою 201459ЕС, про відновлення платоспроможності і врегулювання неплатоспроможності банків (Bank Recovery and Resolution (BRRD). Про це йдеться в повідомленні НБУ на сайті регулятора.

Згідно з повідомленням, одним із заходів передбачається впровадження механізму перспективного планування відновлення та врегулювання банків. Зокрема, від банків буде вимагатися розробка планів відновлення діяльності (recovery plan) протягом відповідного перехідного періоду з встановленням спрощених вимог до таких планів для невеликих банків. При цьому ФГВФО буде розробляти плани врегулювання неплатоспроможності (resolution plan). Запровадження перспективного планування та механізму раннього втручання дозволить забезпечити справжню відновлюваність банків, обмежить використання коштів платників податків під час врегулювання неплатоспроможності банків та, відповідно, запобігти несприятливий вплив на фінансову стабільність в цілому.

Крім того, пропонується запровадити механізм раннього виявлення проблем у банках та забезпечити можливість негайного прийняття відновлювальних заходів. Зміни в законодавчій базі наділять НБУ повноваженнями приймати заходи раніше – на стадії, коли банк виконує нормативи, але його кількісні та якісні показники вказують на погіршення або ймовірне погіршення фінстановища. Такими заходами можуть стати вимога про часткове/повне відсторонення або заміні керівництва банку, внесення змін в організаційну структуру банку або стратегію його діяльності.

Поточні стадії "проблемного банку" та "тимчасової адміністрації" пропонується об'єднати в новий етап в ході застосування НБУ заходів раннього реагування. Це дозволить центробанку приймати заходи тоді, коли банк ще не став неплатоспроможним. Передбачається, що негайне вжиття заходів по врегулюванню надасть ФГВФО більше можливостей для розгляду альтернативних по відношенню до ліквідації банків підходів.

Пропонується, зокрема, удосконалити інструментарій врегулювання неплатоспроможності. Оновлена законодавча база повинна передбачати можливість здійснення врегулювання неплатоспроможності банку, поки він ще функціонує, та забезпечення виконання ним критично важливих функцій. З часом механізм врегулювання повинен здійснюватися без залучення державних коштів, наприклад, шляхом обов'язкового списання і конверсії інструментів капіталу або шляхом операції bail-in – конверсії в капітал банку його зобов'язань, зокрема, перед інституційними кредиторами банку за міжбанківськими позиками і перед власниками боргових інструментів. У той же час такий інструмент, як перехідний банк, в окремих випадках міг би використовуватися протягом нетривалого періоду, коли ймовірність появи покупця є високою.

"Відповідно до міжнародної практики, оновлений механізм врегулювання неплатоспроможності дозволить зняти з плечей платників податків тягар основних витрат, оскільки ефективність даного механізму полягає в першочерговому поглинання збитків від неплатоспроможності банку його акціонерами. Крім того, за новим механізмам, приведеним у відповідність з директивою BRRD, передбачається посилення процесу обміну інформацією між НБУ і ФГВФО. Обмін повинен здійснюватися в режимі реального часу або в максимально наближеному до нього режимі, що дозволить Фонду володіти всією інформацією", - цитує прес-служба заступника директора-розпорядника ФГВФО Андрія Оленчика.

Як писала Юлія Самаєва для DT.UA, є кілька непростих, розроблених спільно зі Світовим банком сценаріїв, як врятувати ФГВФО від банкрутства.

Детальніше про жалюгідному стані ФГВФО читайте в статті Юлії Самаевой "Гарантована неспроможність" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

 

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №48, 14 грудня-20 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >