Нацбанк не може виконати всю роботу замість уряду - Економіка - dt.ua

Нацбанк не може виконати всю роботу замість уряду

24 вересня, 2011, 11:09 Роздрукувати

Приборкання інфляції, активізація кредитування, формування довгострокового гривневого ресурсу – завдання не лише Нацбанку, але й уряду.

© Андрій Товстиженко, ZN.UA

Таку думку висловили  директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова та директор Департаменту управління валютним резервом і здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубихвіст під час Фінансового прес-клубу «Ресурси для кредитування: як боротися із дефіцитом довгої та дешевої гривні?», який 21 вересня провела ГО «Ліга фінансового розвитку» за підтримки проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» FINREP та «Дзеркала тижня. Україна».

Говорячи про підтримку цінової стабільності, О.Щербакова зауважила, що «ми (Нацбанк) працюємо в парі з урядом і повинні на цьому ринку допомагати один одному, цілі у нас – спільні». За її словами, у межах свого монетарного інструментарію (встановленням вимог до обов’язкових резервів банків, через процентну політику та валютні інтервенції) Нацбанку вдається успішно виконувати це завдання.

Представник НБУ наголосила, що активізація кредитування на сьогодні не пов’язана з проблемою нестачі ліквідності у банків (ресурси є, зокрема, у вигляді валюти). «На питання потрібно дивитися ширше і говорити про структурні речі, а не лише про ліквідність. Вона буде, коли з’являться об’єкти, куди вкладати гроші… У нас (НБУ) є тільки монетарна складова. Ми працюємо з ресурсом, рухаємо його потоки. Але ми не можемо сказати, щоб всі побігли будувати мости. Це не функція Нацбанку», - підкреслила О.Щербакова. Директор Гендепартаменту НБУ також наголосила, що активізації кредитування сприяло б прийняття закону про врегулювання відносин між кредиторами і споживачами фінпослуг.

За словами О. Щербакової, формування на ринку «довгої» гривні – це перспектива пенсійної реформи та розвитку фондового ринку. Водночас впливати на цей процес НБУ може лише опосередковано. Представниця НБУ наголосила, що в жодній країні банківський сектор не є джерелом довгострокового кредитного ресурсу. «Робота НБУ і банків – це підтримка ліквідності на адекватному рівні, що власне й робиться… Ми – працівники короткого ринку, довгий ресурс – це Міністерство фінансів», - зауважила О. Щербакова. Водночас керівник Гендепартаменту грошово-кредитної політики НБУ нагадала, що банки не повернули регулятору біля 65 млрд рефінансування, які отримали під час кризи. А ресурс цей – довгий (повертатиметься до 2015 року). «Ці гроші направлені в економіку. Друге питання – в якому вигляді та де вони зберігаються», - зауважила О. Щербакова.

Водночас директор Департаменту управління валютним резервом і здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубихвіст віддав належне Кабміну в тому, що урядовці дослухалися до пропозиції центробанку щодо компенсації частини відсоткових ставок за іпотечними кредитами з бюджету і внесли відповідну статтю до проекту держкошторису на 2012 рік.»Обсяги там невеликі, думаю, що під час першого і другого читань потрібно думати над тим, як їх збільшити. Потрібно дати інструментарій здешевлення кредиту, тому що за нинішніми ставками людям дуже складно обслуговувати кредити», - зазначив представник Нацбанку.

Крім того, О.Дубихвіст запропонував урядовцям розглянути можливість використання за прикладом Великобританії держоблігацій з прив’язкою до індексу інфляції. «Це дуже цікаво і пенсійним фондам, і лайфовим компаніям, які повинні, як мінімум, забезпечувати захист від інфляції», - констатував О.Дубихвіст.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >