НАРІЖНИЙ БУЛИЖНИК ГМК

Поділитися
Присутність на розширеній колегії Дніпропетровської облдержадміністрації першого віце-прем’єра Олега Дубини послужило, певне, причиною для видалення з залу запрошених журналістів...

Присутність на розширеній колегії Дніпропетровської облдержадміністрації першого віце-прем’єра Олега Дубини послужило, певне, причиною для видалення з залу запрошених журналістів. Винятком через мотиви, відомі лише керівнику прес-служби губернатора, були власкори УТ-1 і «ДТ».

Власне, особливих секретів оратори й сам Олег Вікторович присутнім не розкрили. Як звичайно, початок будь-якого виступу був сповнений переможними реляціями: приріст обсягів виробництва в області за 2001 рік становив 8,6%. Продукція гірничодобувних підприємств зросла на 2,3%, металургійних — на 8,1, хімічних — аж на 9%. А шахтарі ДХК «Павлоградвугілля» перевищили річний план видобутку вугілля на 10%. Загальну картину псують лише машинобудівники, в яких торік спостерігався спад на півтора відсотка.

Декларовані досягнення металургів дещо змазала заява голови ЦК профспілки металургів і гірників Анатолія Пожидаєва, який вказав на низьку зарплату в галузі: «...400 гривень на місяць — смішно». Крім того, заборгованість по зарплаті на українських підприємствах ГМК становить 88 млн. грн., із яких понад половина припадає на Дніпропетровську область. На що губернатор Микола Швець заперечив: «Дніпропетровщина — єдиний регіон в Україні, який збільшив за 2001 рік рівень зарплати в середньому на 45% і знизив заборгованість з виплати зарплати на 46,5%». Що ж до, м’яко кажучи, слабкої охорони праці на підприємствах регіону, де минулого року загинуло 36 чоловік, — тут Миколі Антоновичу крити було нічим.

Судячи з багатьох виступів, у всіх бідах ГМК винний ПДВ. Точніше — його хронічне неповернення. По Дніпропетровській області ця заборгованість становить астрономічну суму — півтора мільярда гривень. Борг однієї лише «Криворіжсталі» до кінця січня нинішнього року збільшився до 403 млн. грн. Якщо найближчим часом не розпочати його відшкодування, вважає директор КДГМК, підприємство «похилою скотиться вниз». У металургійного заводу ім. Петровського, за словами Миколи Швеця, 18 мільйонів «як висіли, так і висять», а повернення Нікопольському заводу феросплавів ПДВ у розмірі 355 млн. «навіть не видно». Якщо вірити губернатору, він «вісім разів звертався до головного податківця країни з проханням повідомити розміри повернення ПДВ підприємствам Донецької, Запорізької та Луганської областей: таємниця за сьома печатками». Проте повернення ПДВ дніпропетровським підприємствам ГМК 2001 року порівняно з попереднім роком, судячи з оголошених на колегії цифр, збільшився втричі й становив 567 млн. грн. Усього нічого, оскільки за той самий час борг приріс на 700! Тому запропоновано частину обсягів неповернених ПДВ направляти на погашення кредитів, узятих під гарантії уряду попередніми роками, гасити кредиторську заборгованість постачальникам ресурсів, інше направляти на поповнення оборотних коштів «живими» грошима. Крім того, О.Дубина заборонив повернення ПДВ боржникам за енергоносії попри ранги, « ...навіть «Енергоатому».

Одночасно директори підприємств–учасників експерименту зажадали накласти вето на подорожчання енергоресурсів. «Криворіжсталь», приміром, вважає, що ще один стрибок ціни й рентабельність підприємства скотиться з плюс 17 до мінус 12—15%. Однак голову правління ВАТ «Дніпрообленерго» Сергія Чеха більше хвилює ліквідація каналів безоплатного відпускання електроенергії, простіше кажучи, злодійства. При цьому дніпропетровські енергетики примудрилися 2001 року збільшити рівень передплат за електроенергію порівняно з попереднім роком на 10%. Причому тенденція зростання зберігається. Тариф же з 15,2 копійки опустився 25 січня нинішнього року на 1,1 і становить 14,1 коп. Завдяки відпусканню 60% електроенергії за диференційованим тарифом 2001 року споживачі в цілому розрахувалися на 87%, Придніпровська залізниця — на 103, місцеві бюджети — на 108, інші споживачі — на 97%. «Відстає» населення, яке оплатило трохи більше 60% спожитої електроенергії.

І все-таки нинішнього року становище швидше погіршиться. Адже в бюджет області вже «забиті» 397 млн. грн., які передбачалося отримати після скасування пільг на прибуток підприємствам — учасникам економічного експерименту в ГМК. Та експеримент триває і пошук коштів на зарплату вчителям і лікарям найближчим часом надто спантеличить обладміністрацію.

«Дров до багаття» додасть податкова заборгованість у Дніпропетровській області, яка нині становить 100 млн. грн. Тому й без того потужний податковий прес стає важчим через позапланові перевірки. Торік податківці пред’явили підприємствам ГМК 83 позови про визнання недійсними угод на суму 273 млн. грн. На підприємствах ПЕК 148 перевірок виявили 126 порушень податкового законодавства, у результаті чого порушено 81 кримінальну справу, серед них 52 за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. Внаслідок такого жорсткого тиску вдалося повернути 34 млн. грн. із 39 нарахованих.

Особливу тривогу податкової адміністрації викликає прихований бартер. Зокрема, оплата за продане вугілля не перевищує 70%, інші кошти надходять у вигляді устаткування і т.п. Природно, ціна реалізації вугілля знижується, зменшуючи тим самим податкові надходження до скарбниці.

О.Дубина не приховував, що рушійною силою його вояжу на батьківщину стало доручення Президента, здивованого долею металургійного заводу ім. Петровського. Кількома днями раніше Леоніду Даниловичу продемонстрували сюжет, знятий місцевою телекомпанією. Суть: затримка виплати зарплати робітникам та службовцям за кілька місяців 1999 року, що становила 4,3 млн. грн. Наслідком став мітинг у центрі Дніпропетровська й попередження семитисячного колективу про непередбачені наслідки напередодні виборів. Результати візиту першого віце-прем’єра на підприємство, яке процвітало, озвучив губернатор М.Швець: «Директор з виробництва не зміг чітко назвати цифри витрати коксу та споживання енергоносіїв... Ніхто не міг повідомити точно справжню суму заборгованості по зарплаті. Довелося самим... Звичайно, у найстисліші терміни ми цю проблему вирішимо».

Ось за що мені подобаються вибори.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі