Нафтогаз і МГУ домовилися про співпрацю щодо відокремлення оператора ГТС - Економіка - dt.ua

Нафтогаз і МГУ домовилися про співпрацю щодо відокремлення оператора ГТС

19 вересня, 2018, 14:21 Роздрукувати

НАК проігнорував позиції Енергетичного співтовариства, Європейської Комісії та Світового банку відносно анбандлінгу.

© Алла Єременко

Наглядові ради НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Магістральні газопроводи України" погодили та підписали меморандум про взаєморозуміння щодо відокремлення оператора ГТС (анбандлінг).

Згідно з текстом меморандуму, наглядові ради підтверджують можливе виникнення фінансових ризиків у контракті на транзит газу між "Нафтогазом" і "Газпромом" у разі передачі НАК контролю над активами "Укртрансгазу" до 1 січня 2020 року.

Наглядові ради компаній підтвердили, що оператор ГТС до кінця 2019 року входитиме до складу "Нафтогазу", який несе відповідальність за всі внутрішні підготовчі роботи для подальшого відокремлення оператора та передачі його активів із 1 січня 2020-го. "МГУ" до цього часу не провадитиме активної операційної діяльності оператора ГТС, але готуватиметься до процесу сертифікації.

Згідно з меморандумом, "Нафтогаз" призначить членів наглядової ради "МГУ" радниками комітету наглядової ради НАК із питань етики та відокремлення діяльності з транспортування природного газу з оплатою вартості їхніх контрактів замість "МГУ". Щомісячні засідання комітету мають проводитися не менше одного разу на квартал.

Протягом перехідного періоду, до кінця 2019 року, наглядова рада "Нафтогазу" звертатиметься по консультації до наглядової ради "МГУ" в частині ухвалення всіх ключових рішень, прийнятих за результатами переговорів на чолі з НАК, які можуть мати наслідки після 2020 року. Зокрема, йдеться про можливі майбутні контракти з ПАТ "Газпром" та іншими постачальниками, про потенційних іноземних партнерів, яких планується залучити до управління діяльністю оператора ГТС, а також рішення щодо реструктуризації та інвестування, які можуть вплинути на функціонування оператора.

Паралельно НАК і "МГУ" інформуватимуть Координаційну раду з реформ у ПЕК про статус реалізації процесу відділення.

"Цим документом обидві наглядові ради - "Нафтогазу" та "МГУ" - демонструють нашу рішучість разом працювати для того, щоб процес анбандлінгу відбувся, і при цьому забезпечувати високу ефективність транспортування газу. Досягнення цього порозуміння є серйозним кроком на шляху до відокремлення оператора ГТС до 1 січня 2020 року. Своїм першочерговим завданням ми бачимо необхідність гарантувати безпеку газопостачання українським споживачам та забезпечити безперебійний транзит газу до Європи", - йдеться у спільній заяві голів НР НАК та "МГУ" Клер Споттісвуд та Вольтера Больца.

Читайте також: "Газпром" зірвав тристоронні переговори щодо транзиту через українську ГТС

Як повідомлялося, спочатку модель і терміни анбандлінгу НАК передбачали передачу газотранспортних активів в управління "МГУ" протягом 30 днів після ухвалення рішення Стокгольмським арбітражем. Водночас арбітраж не затвердив можливості переведення транзитного контракту з "Газпромом" на іншого оператора.

На думку голови НАК Андрія Коболєва, з урахуванням рішення Стокгольмського арбітражу, згідно з яким "Нафтогаз" у найближчі два роки отримуватиме гроші від транзиту через ГТС України 110 млрд куб. м російського газу незалежно від фактичних обсягів транспортування, раніше прийняту модель анбандлінгу має бути скориговано.

Виниклу колізію з анбандлінгом НАК має вирішити Координаційна рада з реформ у ПЕК. Один із варіантів - передача МГУ в управління "Нафтогазу" зі стартом самостійної роботи компанії в 2020 році. Після закінчення дії контракту з "Газпромом", з 1 січня 2020 року, "МГУ" має бути виведений з-під управління НАК і розпочати самостійну роботу.

Водночас Енергетичне співтовариство, Європейська Комісія та Світовий банк висловилися проти тимчасової передачі "МГУ" в управління "Нафтогазу". Вони запропонували на перехідний період (до 1 січня 2020 року) сформувати наглядові ради "МГУ" і "Укртрансгазу" у складі тих самих осіб, а також забезпечити фінансову незалежність цих наглядових рад.

Пропускна спроможність ГТС України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, зокрема до країн Європи - 142,5 млрд куб. м, до Молдови - 3,5 млрд куб. м.

 

За матеріалами: Інтерфакс-Україна /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >