«Нафтогаз» у 2012-му поступиться Фірташу 5 млрд куб. м газу зі своєї квоти на внутрішньому ринку - Економіка - dt.ua

«Нафтогаз» у 2012-му поступиться Фірташу 5 млрд куб. м газу зі своєї квоти на внутрішньому ринку

21 вересня, 2011, 13:51 Роздрукувати

Публічно оголошене міністром Юрієм Бойко скорочення закупівель газу «Нафтогазом» у «Газпрому» в 2012 році на 5 млрд кубометрів - це всього лише підтвердження того, що квота «Нафтогазу» на внутрішньому ринку скорочена майже на такий же обсяг - на користь Ostchem Holding Ltd Дмитра Фірташа.

Як повідомлялося, українська сторона подала заявку в «Газпром» про скорочення річного обсягу імпорту «Нафтогазом» на 5 млрд кубометрів від «бесштрафних» 33 млрд кубометрів. Відповідно до законопроекту «Про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2012 рік і основні напрями розвитку на 2013 і 2014 роки», надходження імпортного газу для НАК склали 27,4 млрд кубометрів (на цей рік значаться 40 млрд). На підставі чого і на що розраховує Кабмін?

Ресурси природного газу на 2012 рік уряд прогнозує в обсязі 61,3 млрд кубометрів (цього року очікується 81,8 млрд). Ресурси традиційно складаються з газу, що видобувається в Україні, - всього 21,58 млрд кубометрів на майбутній рік (на нинішній - 20,76 млрд), з сформованих запасів у ПСГ - 5,8 млрд кубометров (16,27 млрд - у 2011 - м, з яких 11,3 млрд записано на RosUkrEnergo AG), а також імпортного російського газу.

Примітно, що уряд у розділі «Ресурси природного газу» окремою графою виділив «надходження з Марківського родовища (через ПВВГ с. Пархоменко)» з порівняно невеликим річним обсягом запланованих надходжень - 187 млн ​​кубометрів газу на 2012 рік, хоча на цей рік такий ресурс у газовому балансі взагалі не значиться. Ймовірно, видали цьому газу інший «паспорт», і, схоже, що до імпорту його  Кабмін не зараховує. Хоча Марківське родовище в Луганській області більшою мірою розташоване на території РФ, проте не має прямого газопровідного зв'язку з ГТС «Газпрому», тому проводиться заміщення обсягів газу або просто поставляється в Україну.

Не має в розділі «імпорт» і «надходжень від компанії Ostchem Holding Limited» з річним ресурсом на 2012-й в обсязі 6,33 млрд кубометрів (на 2011-й - 4,65 млрд, 2 млрд із яких вже поставлені в квітні- липні). Нагадаємо, що нещодавно НКРЕ видала ліцензію цієї компанії на продаж в Україні газу за нерегульованим тарифом, і Ostchem також отримала право закуповувати газ не у «Нафтогазу», а безпосередньо у «Газпрому» чи інших виробників газу. Наприклад, у тій же РУЕ.

Таким чином, скорочення закупівель НАКом у «Газпрому» в 2012 році на 5 млрд кубометрів означає скорочення квоти «Нафтогазу» на внутрішньому ринку майже на такий же обсяг - на користь Ostchem Holding Ltd.

Однак загальна умовно названа кількість імпортного газу на 2012 рік формально зберігається: 27,4 млрд. через «Нафтогаз», плюс марківські 0,19 млрд., плюс «фірташівські-остхімівські» 6,33 млрд., виходить близько 33,9 млрд. кубометрів. Тобто майже ті самі «безштрафні» контрактні обсяги.

Детальніше читайте в свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Алли Єрьоменко «Газовий баланс України: рівняння на Фірташа?!»

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >