"Нафтогаз" шантажує "Газпром" транзитом газу — Ъ

Поділитися
"Нафтогаз" шантажує "Газпром" транзитом газу — Ъ © 112.ua
НАК погрожує "Газпрому" новим позовом за знецінення ГТС через неповну окупність інвестицій.

НАК "Нафтогаз" направив свої пропозиції російському "Газпрому", який отримує чималі збитки від будівництва газопроводів в обхід України, відносно умов транзиту російського газу в 2020-2028 роках. Запропоновано прокачувати через Україну по 110 млрд кубометрів на рік. Про це пише Комерсант із посиланням на джерела.

Умови комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко направив заступнику голови правління "Газпрому" Олександру Медведєву "на травневих святах".

Зазначається, що "Газпром" повинен погодитися на зростання тарифів в 2018-2019 роках на третину - на 2,3 млрд доларів.

Так, за чинною ставкою без урахування паливної складової "Нафтогаз" буде отримувати 2,55 млрд доларів виручки на рік. Але НАК вимагає 3,7 млрд доларів - з ростом тарифу приблизно на 33%.

"Нафтогаз" готовий зберегти ставку транзиту російського газу через Україну в 2020-2028 роках приблизно на нинішньому рівні. Але для цього "Газпром" повинен погодитися прокачувати по 110 млрд кубометрів на рік.

Після 2019 року "Нафтогаз" вважає достатньою тарифну виручку в 2,7 млрд доларів на рік без паливної складової (зростання ставки на 3% при інших рівних), але за умови транзиту 110 млрд кубометрів на рік.

При цьому "Нафтогаз" пропонує перенести підвищені платежі за 2018-2019 роки на 2020-2028 роки, тоді в найближчі два роки тариф не зміниться, а потім середній платіж становитиме 3,2 млрд доларів на рік.

При цьому співрозмовники видання, близькі до "Газпрому", називають цю позицію "шантажем".

На період після 2019 року НАК також пропонує "Газпрому" самостійно бронювати потужності ГТС України або їх бронювання клієнтами "Газпрому" (останнє фактично означає здачу газу "Газпромом" на східному кордоні України).

У цих випадках застосовним правом для контракту буде українське, яке зараз гармонізовано з енергозаконодавством ЄС.

Інший варіант - продаж газу "Нафтогазу" на східному кордоні України зі зворотною покупкою цього обсягу на західному кордоні (газовий своп).

У цьому випадку плата за транзит буде оформлена як маржа між угодами, і "Нафтогаз" готовий на контракт по іншому праву, в тому числі по шведському (як зараз в транзитному контракті).

У свою чергу, "Газпром" не тільки не збирається прокачувати 110 млрд кубометрів, а й публічно заявляє про майбутнє зниження транзиту через Україну до 10-15 млрд кубометрів.

За словами співрозмовників видання, "Газпром" на переговорах зайняв позицію, згідно з якою після 2019 року плата за транспортування газу від кордону РФ до Німеччини через центральний коридор (Україна, Словаччина, Чехія) повинна бути порівняна з тарифом по газопроводу "Північний потік - 2", який наразі будується.

За розрахунками "Нафтогазу", в такому випадку тариф через Україну повинен впасти в 2,5 рази, до 1 долара за 1 тис. кубометрів на 100 км.

За словами джерел, якщо "Газпром" наполягає на зниженні тарифів або відмовиться гарантувати завантаження ГТС в 110 млрд кубометрів, "Нафтогаз" хоче зажадати в арбітражі компенсації за знецінення ГТС через неповну окупність інвестицій.

Розмір знецінення при тарифі в 1 долар і транзит до 13 млрд кубометрів "Нафтогаз" оцінює в 11 млрд доларів, при поточному тарифі і транзит в 65 млрд кубометрів - в 6 млрд доларів.

Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв повідомив про початок процесу примусового стягнення з "Газпрому" $ 2,6 млрд боргу. Раніше ЗМІ проінформували, що "Нафтогаз" почав процедуру стягнення з "Газпрому" боргу у $ 2,6 млрд в іноземних судах з метою виконання рішення арбітражу Торгової палати Стокгольма.

"Газпром" подав до апеляційного суду округу Свеа заяву про повне скасування рішення Стокгольмського арбітражу у спорі з "Нафтогазом" з транзиту газу.

Російський "Газпром" відмовляється виконувати рішення Стокгольмського арбітражу щодо поставки та транзиту газу через Україну.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" про компенсації на суму $ 4,63 млрд за недопоставлені "Газпромом" обсяги газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі російський газовий монополіст повинен сплатити $ 2,56 млрд на користь "Нафтогазу".

Детальніше про протистояння двох енергетичних гігантів читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі