"Нафтогаз" купує газ по $ 10 у "Укргазвидобування", ставлячи її на межу виживання

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
"Нафтогаз" купує газ по $ 10 у "Укргазвидобування", ставлячи її на межу виживання "Укргазвидобування" опинилася в дуже складному становищі © gazprom.ru
Всі "реформи" в нафтогазовій галузі поки що зводяться до банального підвищення цін газу і збільшення фіскального навантаження.

Стрімка девальвація національної валюти за останні тижні й особливо дні призвела до того, що НАК "Нафтогаз України" закуповує газ найбільшої видобувної держкомпанії "Укргазвидобування" по 10 дол., що повністю підриває економіку цієї компанії.

Про це в статті для DT.UA пишуть Алла Єрьоменко і Геннадій Кобаль.

Навіть якщо закупівельну ціну буде збільшено до 1590 грн (без ПДВ), це лише 45 дол./тис. кубометрів - рівно стільки, скільки коштував газ при курсі 8 грн/дол. Тобто в доларах ціна на газ для "Укргазвидобування" взагалі не змінилася.

Автори відзначають, що припущення, що власний видобуток не прив'язаний до курсу долара, є помилковим, оскільки "Укргазвидобування", як і інші видобувні компанії, використовує імпортне обладнання та матеріали, частка яких досягає 40% в загальному обсязі закупівель компанії.

Якщо нові ставки рентних платежів на видобуток природного газу для "Укргазвидобування" будуть прийняті, компанія опиниться у дуже складному становищі. Рентою обкладається весь видобутий газ, навіть той, який іде на внутрішні технологічні потреби, тобто насправді рента для "Укргазвидобування" становитиме майже 72%. Таких податків на видобуток не платять ніде (хіба що в Норвегії, та й то за торгівлю видобутими ресурсами). При цьому, як уже було сказано, ціна на природний газ, що видобувається держкомпанією, у рази нижча за ціну імпортних поставок, йдеться в статті.

Теоретично підвищення закупівельних цін на газ дає "Укргазвидобуванню" зростання доходів із його продажу - із сьогоднішніх 400 млн грн до 1,8 млрд грн на місяць, понад 70% яких доведеться заплатити до бюджету. Крім того, "Нафтогаз України" затримує оплату за газ, видобутий "Укргазвидобуванням" і куплений НАКом, на шість-сім місяців. Борг "Нафтогазу" за видобутий і проданий йому "Укргазвидобуванням" природний газ досягав 3 млрд грн при курсі ще 8 грн/дол. (Тобто як був борг рік тому, коли змінили топ-менеджмент спочатку "Нафтогазу", а незабаром й "Укргазвидобування, так і залишається?)

Головна загроза для держкомпанії - відсутність коштів для сплати податків. Якщо зараз "Укргазвидобування" платить щомісяця 250 млн грн рентних платежів (за видобуток природного газу, нафти та конденсату), то після підвищення закупівельних цін і ренти до 70% платити доведеться майже 1,5 млрд грн. Таких грошей у ПАТ "Укргазвидобування" немає та не буде.

Читайте також: Глава "Нафтогазу" спростував намір "Газпрому" перекрити Україні газ

Уряд, Міненерговугільпром і НАК "Нафтогаз України" за весь рік так і не змогли запропонувати узгоджений проект реформи в нафтогазовій галузі, в якій держава є монополістом. Парламентарії не бачили остаточного проекту реформ, зокрема законопроекту "Про ринок природного газу". Усі зміни та "реформи" від уряду розробляються в Мінфіні й зводяться до банального підвищення цін на газ і збільшення фіскального навантаження.

Урядом вирішується одне-єдине питання - наповнення держбюджету та фінансування запрограмовано збиткової НАК "Нафтогаз України". Немає структурних реформ галузі, про лібералізацію взагалі не йдеться - сьогодні ситуація на видобувному газовому ринку гірша, ніж було навіть рік тому.

"Доводиться констатувати, що на рівні керівництва країни газовою галуззю як такою, а тим паче як бізнесом держави, ніхто взагалі не займається стратегічно. Ламаного шеляга тоді не варта така коаліційна угода. Замість давно назрілих реформ у нафтогазовій галузі ми бачимо методичні спроби задушити податками бізнес і державні компанії", - йдеться в статті.

Як зазначив у коментарі DT.UA голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв, поточна концепція "дешевого державного газу для всіх" неефективна.

Вона призводить до скорочення виробництва газу держкомпанією, а держбюджет втрачає на дискримінації "Укргазвидобування" набагато більше, ніж витрачав би, субсидіюючи соціально незахищених споживачів газу безпосередньо.

За його словами, щоб виправити ситуацію, необхідна фундаментальна реформа газового ринку в Україні. Коболєв повідомив, що спільно з Енергетичним співтовариством, Міністерством енергетики та вугільної промисловості, експертами та учасниками ринку "Нафтогаз" розробив проект нового закону про ринок газу, в якому передбачена і лібералізація ринку за європейським зразком, і поділ монополістів, і створення конкурентного середовища на ринку газу. Цей документ активно зараз обговорюється в уряді, на зустрічах з експертами та депутатами Верховної Ради України. "Ми сподіваємося, що незабаром цей законопроект буде поданий у Верховну Раду. У разі його прийняття буде розпочато справжню європейську реформу. Уперше за багато років у вітчизняного газовидобутку та в усієї газової галузі з'явиться шанс на розвиток", - сказав глава "Нафтогазу".

У свою чергу, секретар комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Вікторія Войціцька в коментарі DT.UA зазначає, що необхідно чітко розуміти структуру доходів і витрат таких держкомпаній, як НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Укргазвидобування", і ця структура повинна бути прозорою.

"Але, на жаль, поки що не бачимо ні чітких аудиторських звітів цих компаній, які відповідали б вимогам міжнародних стандартів звітності, ні структури формування їхньої фінансово-економічної діяльності, ні інвестиційних планів на поточний рік, у тому числі з буріння та збільшення обсягів видобутку природного газу", - сказала Войціцька.

На її думку, без відкритості і прозорої структури доходів і витрат таких держкомпаній формування головного кошторису країни може виявитися "умовним".

Докладніше читайте в статті Алли Єрьоменко і Геннадія Кобаля Якщо ви щось недоговорюєте, ви щось приховуєте. І ви хочете, щоб вам повірили?!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі