НА СХІДНО-КАЗАНТИПСЬКОМУ ГАЗОВОМУ РОДОВИЩІ ЗАПАЛЕНО «ФАКЕЛ» - Економіка - dt.ua

НА СХІДНО-КАЗАНТИПСЬКОМУ ГАЗОВОМУ РОДОВИЩІ ЗАПАЛЕНО «ФАКЕЛ»

30 серпня, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №33, 30 серпня-6 вересня

9 серпня закінчено буріння першої 463-метрової експлуатаційної свердловини на Східно-Казантипському родовищі в південній частині акваторії Азовського моря...

9 серпня закінчено буріння першої 463-метрової експлуатаційної свердловини на Східно-Казантипському родовищі в південній частині акваторії Азовського моря. Вже 12 серпня, після проведення робіт із з’єднання морської та сухопутної частин трубопроводу між родовищем і магістральним газопроводом Джанкой—Феодосія—Керч, перший «морський» газ надійшов споживачам Керчі.

Таким чином, відкритий два роки тому за особистої участі українського Президента магістральний газопровід Джанкой—Феодосія—Керч, який приніс «блакитне паливо» споживачам Східного Криму, уже наповняється власними ресурсами газу регіону. Газ Східного Казантипу є лише першим етапом цієї програми, що передбачає освоєння ще трьох родовищ південного Азова, повідомляє прес-центр НАК «Нафтогаз України».

Східно-Казантипське та Північно-Казантипське родовища відкриті 1999—2000 років у результаті проведення геолого-розвідувальних робіт на шельфі Керченського півострова державним акціонерним товариством «Чорноморнафтогаз».

«Нафтогаз України», до складу якого входить кримське підприємство, затвердив програму освоєння родовищ південного Азова на основі договору спільної діяльності між «Чорноморнафтогазом» і «Укргазвидобутком», що передбачає фінансування робіт з освоєння родовища на паритетній основі.

«Чорноморнафтогаз» проводив усі роботи по морській частині проекту, включаючи транспортування і монтаж технологічної платформи для видобутку газу, а також найскладнішу частину робіт — буравлення свердловин із самохідної плавучої бурової установки «Таврида».

Дочірнє підприємство НАКу — «Укргазвидобуток», відповідно до проекту розробки родовища, узяло на себе роботи з будівництва сухопутної частини газопроводу й установки комплексної підготовки газу Східно-Казантипського родовища. Окрім того, «Укргазвидобуток» профінансував поставки металу і будівництво на керченському заводі «Затока» морської платформи, із якої здійснюється видобуток газу.

Східно-казантипська платформа була відбуксована, змонтована і встановлена на глибині морського дна 26 метрів, за 20 км від північного узбережжя Керченського півострова. Газ надходить із неї по морському трубопроводі на узбережжя в район бухти Широка, звідки наземним газопроводом подається для осушення на комплексну установку підготовки газу.

На сьогодні пробурено лише першу свердловину на Східно-Казантипському родовищі, яка щодоби дозволяє видобувати близько 200 тис. кубометрів природного газу. Проект освоєння родовища передбачає буріння ще чотирьох свердловин, у результаті чого загальний видобуток перевищить 600 тис. кубометрів газу на добу (тобто близько 200 млн. кубометрів на рік). Буріння свердловин продовжуватиме самохідна плавуча бурова установка «Таврида», зістикована з технологічною платформою. Сумарні інвестиції в розробку Східно-Казантипського родовища, включаючи буріння додаткових чотирьох свердловин, складуть 110 млн. грн. Генеральним проектувальником проекту є сімферопольський інститут «НІПІшельф».

Вилучувані запаси Східно-Казантипського родовища оцінюються в 4 млрд. кубометрів газу. На піку розробки в перші роки експлуатації продуктивність родовища складе не менше 200 млн. кубометрів на рік. Надалі природне падіння видобутку буде компенсоване початком розробки сусіднього, Північно-Казантипського родовища, а згодом й інших родовищ Південного Азова. Для їхньої розробки «Укргазвидобуток» і «Чорноморнафтогаз» планують спрямовувати всі кошти, отримані від продажу газу Східного Казантипу в рамках спільної діяльності. Балансові запаси Північно-Казантипського родовища оцінюються в 16 млрд. кубометрів, вилучувані — у 8,3 млрд. кубометрів, що вдвічі перевищує запаси Східного Казантипу.

Проект освоєння Північного Казантипу передбачає будівництво центральної технологічної платформи і двох допоміжних платформ, віддалених від головної на три кілометри кожна. 14-кілометровий морський газопровід з’єднає Північно-Казантипське родовище зі Східно-Казантипським, звідки газ надійде на узбережжя по існуючих трубопроводах.

Виробничий потенціал двох інших газових родовищ регіону — Північно-Керченського і Північно-Булганакського — ще уточнюється. Після введення в експлуатацію вони також подаватимуть газ на установку комплексної підготовки газу Східно-Казантипського родовища, а потім — у магістральний газопровід Джанкой—Феодосія—Керч.

Виконуване «Нафтогазом України» заміщення імпортного або східно-українського газу власними запасами регіону вигідне відразу з декількох причин: скорочення витрат на доставку газу споживачам підвищить економічну віддачу від його продажів, а звільнені потужності у магістральних газопроводах Південно-Західної України можна буде використовувати для нарощування експорту російського газу на Балкани і Туреччину.

Комплексне освоєння відразу чотирьох родовищ Південного Азова дозволить скоротити витрати на створення допоміжної, передусім транспортної інфраструктури. З іншого боку, розвиток інфраструктури шельфу Азовського та Чорного морів відбувається в рамках природного процесу — у третьому тисячолітті основний видобуток вуглеводнів України буде зосереджений саме в цьому регіоні.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №43-44, 16 листопада-22 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво