НА ЕЛЕВАТОРАХ ЗАШУРХОТІЛИ ГРОШОВІ ЗНАКИ ТОРГІВЛЯ ЗЕРНОМ ЗА ГОТІВКУ ЗНИЖУЄ І БЕЗ ТОГО НИЗЬКІ ЦІНИ

Поділитися
Поява на ринку зерна нового врожаю і його значні перехідні запаси призвели поточного сезону до зниження закупівельних цін навіть порівняно з аналогічним періодом 2001 року...

Поява на ринку зерна нового врожаю і його значні перехідні запаси призвели поточного сезону до зниження закупівельних цін навіть порівняно з аналогічним періодом 2001 року. На думку зернотрейдерів та експертів, немаловажну роль у цьому зіграла і держава, яка не квапиться повертати ПДВ компаніям-експортерам. Поки останні залишаються в очікуванні змін, ціни навряд чи будуть підніматися. У результаті — знову страждають сільгоспвиробники.

У структурі врожаю 2002 року порівняно з попередніми роками переважає продовольче зерно, відповідно зменшилася частка фуражного, яке через свою дешевизну мало гарний попит на світових ринках. Експорт близько 9 млн. т зерна минулого маркетингового року — це саме заслуга фуражу. Зате тепер ситуація напевно зміниться. Фахівці інформаційно-аналітичної фірми «АПК-Інформ» уже відзначають нову тенденцію: ринок продовольчої пшениці став помітно активнішим за ринок фуражної пшениці. Багато товаровиробників воліють зараз продавати саме пшеницю 3-го класу, побоюючись її серйозного здешевлення. У результаті ціни на таку пшеницю опустилися нижче, аніж до останнього часу коштувала пшениця 4-го класу. Поки експортні компанії роздумують, основними покупцями продовольчого зерна виступають виробники борошна і круп, які у такій ситуації можуть собі дозволити розглядати пропозиції зерна за мінімальними цінами.

Нинішнього сезону відзначається ще одна цікава особливість: регіональні орієнтири ринку зсунулися у бік Західної та Північної України, де багато трейдерів активізували торгівлю. Так, попит на пшеницю 3-го класу в Західній Україні знаходиться на рівні 450 грн./т із ПДВ (CPT, фрахт і перевезення оплачено до місця призначення), відзначаються також і вищі ціни — 470 грн./т і навіть вище.

Попри високу якість зерна нового врожаю великі переробні комбінати поки не здійснюють активні закупівлі, займаючись більше договірною роботою або очікуючи подальшого зниження цін. У свою чергу, аграрії реалізують мінімальну кількість зерна для того, аби забезпечити свої потреби в паливі. Щоправда, з урахуванням літнього підвищення цін на останнє і гранично низької ціни на зерно скромність селян ніяк не зменшує пропозицію на ринку.

На портових елеваторах останнім часом активізувалася торгівля зерном за готівку. Шурхіт грошових знаків дає можливість фірмам-покупцям знижувати і без того низькі ціни. Так, за тонну пшениці 3-го класу вони платять сільгоспвиробникам усього по $57—58. Такий демпінг негативно впливає на ринок зерна, тому трейдери вже звернулися до уряду з пропозицією обмежити торгівлю за готівку.

Одним словом, ринок зернових України продовжує залишатися ринком покупців (попиту), котрі через значну пропозицію зернових диктують цінову політику зерновиробникам. Фахівці галузі вважають, що підвищення цін можливе або у випадку скорочення пропозиції (що виглядає малоймовірним), або за підвищення попиту. Ясно також, що проведенням заставних закупівель, про які так багато говорилося, тенденцію на зниження цін не зупинити, оскільки запропонований урядом механізм усе ще далекий від досконалості. Швидше за все ринок сам внесе свої корективи, і до осені ціни почнуть підніматися. Багато залежатиме й від міжнародних компаній. Вони теж зацікавлені в експорті зернових восени, особливо в жовтні, коли на тлі сезонного зростання цін на світовому ринку прибутковість експортних операцій помітно збільшується. Тоді й поторгуємо...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі