На чужий шматок не роззявляй роток. Фонд Держмайна намагається змусити Кабмін скасувати його розпорядження щодо заборони приватизації «Київмлина» трудовим колективом

Поділитися
На адресу Фонду держмайна України за допущені порушення під час приватизації державної власності випущено чимало критичних стріл і багато з них — по заслузі...

На адресу Фонду держмайна України за допущені порушення під час приватизації державної власності випущено чимало критичних стріл і багато з них — по заслузі. Та, схоже, крига скресла: нове керівництво ФДМУ в особі Валентини Семенюк почало розчищати авгієві стайні. Однією з її дій стало звернення до Кабміну з проханням скасувати його розпорядження №137-р від 23.02.99 р. про передачу Києву майна колишнього Київського комбінату хлібопродуктів (нині ЗАТ «Київмлин») і повернути його державі, адже договір між орендарями комбінату й ФДМУ залишився невиконаним.

Підстава — дотепер не виконане урядом розпорядження Генпрокуратури шестирічної давності — №07/2-42 від 31.01.2000 р., у якому сказано, що розпорядження №137-р суперечить Закону «Про приватизацію державного майна» і низки інших законів, а також декретів самого Кабміну. Тому влітку минулого року Кабмін одержав листа Фонду №10-26-9169, в якому пані Семенюк просить усунути порушення, від котрого, власне, і пішла вся біда, призвівши зрештою до того, що трудовий колектив «Київмлина» залишився ні з чим, а дехто за їхній рахунок незаслужено збагатився і продовжує збагачуватися.

«Київмлин» ще живий

Віз і нині там, хоча, за словами екс-голови правління колективного орендного підприємства (КОП) «Київмлин» Степана Савриги, про порушення закону та про боротьбу, яка триває восьмий рік, за володіння провідним столичним, та, певно, і українським, підприємством борошномельної промисловості — ЗАТ «Київмлин», знає і президент, і прем’єр, і народні депутати, і депутати Київради.

Пан Саврига нещодавно зустрічався з журналістами столичних видань, яким розповів про причини конфлікту й про те, як колектив «Київмлина» збирається відстоювати свої права.

А Кабмін проти

Витоки спору треба шукати в 1996 році, коли колективне орендне підприємство (КОП) «Київмлин» направило до ФДМУ заявку на приватизацію. Тоді підприємство очолював С.Саврига — людина в Україні відома: у сфері хлібопродуктів пропрацював понад 40 років, президент Спілки переробників зерна України, професор Української технологічної академії, у роки перебудови працював заступником начальника Головного управління борошномельно-круп’яної промисловості Мінхлібопродуктів України. На «Київмлині» пропрацював понад 26 років, із них 11 років — директором.

Заявку було зареєстровано Фондом, а сам «Київмлин» включений до переліку об’єктів, що підлягають приватизації. Протягом двох років були проведені всі належні за законом процедури з оцінки майна, наказом ФДМУ №2069 від 03.11.98 р. затверджений протокол інвентаризації, а наказом №58-ОМ від 28.12.98 р. — акт оцінки цілісного майнового комплексу КОП «Київмлин».

Однак тут утрутився Кабмін, яким на той час керував Валерій Пустовойтенко. У лютому 1999 р. розпорядженням №137-р уряд зупинив приватизацію «Київмлина» і скасував усі накази ФДМУ з цього приводу. У розпорядженні сказано: «Прийняти пропозицію Київської міськдержадміністрації... про передачу у власність територіальної громади м. Києва держмайна, що знаходилося в користуванні КОП «Київмлин».

Тобто держмайно (а це лише 14,7% усього, чим володіло КОП «Київмлин»), що знаходилося в користуванні орендарів, тепер слід було передати територіальній громаді. Оскаржити незаконний документ у колишнього керівництва ФДМУ духу забракло, і воно, узявши під козирок, скасувало всі свої накази.

Прокурорський вердикт: незаконно...

З приводу законності появи паперу №137-р є висновок Генпрокуратури України №07/2-42 від 31.01.2000 р. на чотирьох аркушах, підписаний в.о. генпрокурора Миколою Гарником і направлений уряду. У ньому міститься довгий перелік законів і підзаконних актів, які порушив Кабмін, видавши згадане розпорядження, і чітко сказано: «Внаслідок рішення уряду наказом ФДМУ №429 від 10.03.99 р... НЕЗАКОННО припинено приватизацію КОП «Київмлин». У підсумку М.Гарник просить усунути порушення законності й доповісти. До речі, у висновку Генпрокуратури зазначено цікаву деталь: Кабмін ще до прокурорської вказівки «своїм листом №22-4446/47 від 17.12.99 р. визнав, що розпорядження було «доопрацьовано в робочому порядку... апаратом уряду», чим фактично підтвердив невідповідність закону власного рішення». Однак помилку так і не виправив.

…зате як ефективно

Відтоді минуло понад шість років. «Притиснутий до стінки» С.Саврига погодився створити на паях із Київською міськдержадміністрацією (КМДА) ЗАТ «Київмлин». Адже, за його словами, мер обіцяв: колектив підприємства не скривдять, а на зборах «Київмлина» 4.07.99 р. запевнив колектив: «Ми повернемо вам майно, коли знищимо всіх злодіїв». На жаль, орендарів залишили ні з чим: міська влада захотіла мати у власності контрольний пакет акцій у 51%, попри акт інвентаризації підприємства та інші документи, із яких випливало, що державна частка в майні «Київмлина», яку, відповідно до розпорядження Кабміну №137-р, належало передати КМДА, становить тільки 14,7%, а 85,3% активів напрацьовано потом і мозолями трудящих КОП.

Як захотіли, так і зробили. Ось що писала з цього приводу газета «Экономика» 24 лютого 2000 р.: «У хід пішли не тільки прямі порушення чинного законодавства, а й таємні наміри розколоти колектив, посіяти серед людей сумніви та непевність».

Судячи з усього, під тиском КМДА збори прийняли рішення про ліквідацію КОП у зв’язку зі створенням ЗАТ і необхідністю розподілу акцій між членами трудового колективу. Та чомусь цінні папери людей, які раніше входили до КОП, залишилися неоформленими й непереданими до депозитарію на реєстрацію. Вже через чотири місяці після реєстрації ЗАТ Степана Савригу зняли з посади голови правління ЗАТ «Київмлин», а ліквідаційна комісія КОП, що складалася в основному з людей, близьких до міської влади, подала позов про ліквідацію КОП у зв’язку з... банкрутством.

Єдиним боржником перед створеним ЗАТ стали орендарі. Причому, за даними С.Савриги, ліквідатор визнав у суді неіснуючі вимоги кредитора на суму 8 млн. грн., внаслідок чого за безцінь було розпродано частку майна КОП і належні йому в ЗАТ 49% акцій, які, за оцінкою колишнього голови правління КОП, коштували 23 млн. грн.

Були ваші — стали наші

Сліди власності орендарів остаточно зникли в 2003 р., коли на зборах акціонерів ЗАТ «Київмлин» з’ясувалося, що акціями володіють не його працівники, а якийсь ЗАТ «Фінінвестгруп» (25% акцій) і ТОВ «Гарон» (24%), що створили на паях зі столичною мерією ЗАТ «Хліб Києва», куди ввійшло і ЗАТ «Київмлин». За заявами його працівників, ніхто з орендарів цим компаніям акції не продавав, звідки ці цінні папери в них узялися — незрозуміло. Проте в коментарі газеті «Деловая столица» («ДС» №42 від 17.10.05 р.) представник ЗАТ «Хліб Києва» стверджує, що акції були придбані згаданими компаніями в ліквідатора КОП «Київмлин», а ціна — комерційна таємниця.

Хто ж стоїть за спиною безпосередніх ініціаторів конфлікту навколо «Київмлина», якими, на думку пана Савриги, є представники КМДА? Газета «Наша столиця» (номер від 20 січня ц.р.) із посиланням на інтернет-видання пише: «...запорізькі бізнес-структури впродовж кількох років скупили за низькими цінами й без реальної конкуренції акції державних підприємств «Київмлин» і «Київхліб». У ЗАТ «Хліб Києва», створеного на базі цих підприємств, наближені до власників «Запоріжсталі» компанії «Фінінвестгруп» і «Гарон» одержали 49% акцій». Те, що при цьому порушується закон, їх, схоже, не хвилює.

Утім, колектив підприємства наміру здаватися не має. «Я знаю, що ми переможемо, навіть коли доведеться йти в Європейський суд», — каже Степан Саврига. Сподіваємося, до Страсбурга не дійде: український суд буде в змозі розібратися і поставити вивірену законом крапку в цій заплутаній справі. Якщо, звичайно, йому, не заважатимуть це зробити.

P. S. Та це ще не все. Невідомо, із якого борошна їдять сьогодні хліб кияни й гості столиці. У розмові з кореспондентом пан Саврига стверджував, що якість зерна, із якого мелють борошно, низька. Адже на дрібних млинах, що поставляють зерно в столицю, немає ні лабораторій за його контролем, ні належного обладнання. А «Київмлин» працює, за його словами, «як пунктирна лінія» — потужності завантажені в кращому разі наполовину. Навів він і волаючий приклад: закуплене столичною владою задешево «з-під комбайна» сире зерно (про що багато з захопленням писала «придворна» преса) майже повністю згнило, перемерзло, і тепер його вивозять, як гній. Чи все вивозять? Чи частина потрапляє до нас на стіл? Якщо це так — «смачного»!

З перших вуст

Степан Саврига, екс-голова правління ЗАТ «Київмлин»:

— Вселяє надію на справедливість те, що Подільська райпрокуратура м.Києва відкрила кримінальну справу на ліквідатора за фактом продажу акцій колективу. Сподіваємося, що пан Єхануров завершить приватизацію «Київмлина», яка була розпочата під час його головування у ФДМУ. Також сподіваємося, що це питання контролює і наш президент...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі