«МОМЕНТУМ»: СІМ РОКІВ УСПІХІВ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Поділитися
Інвестиційну та бізнесову діяльність в Україні компанія «Моментум» розпочала у червні 1996 року, ко...

Інвестиційну та бізнесову діяльність в Україні компанія «Моментум» розпочала у червні 1996 року, коли «Моментум Ентерпрайзис Інк.» з Канади разом з ВТП «Агронафтогазтехсервісом», «ВНІПІтрансгазом» та ще кількома іншими підприємствами заснували «Коломийську нафтогазову компанію» (СП «Дельта»). У листопаді 1996 року СП «Дельта» отримало ексклюзивну ліцензію на розвідку та розробку Слобода-Рунгурського нафтового родовища на заході України. У період 1997—98 років «Моментум» (тепер компанія «Моментум Енерджі Інтернешенел Інк.» стала учасником-інвестором разом з «Західукргеологією» (ЗУГ) та іншими згідно з договорами про спільну інвестиційну діяльність (СІД) по розвідці та розробці Дебеславецького, Черемхівського та Косачівського газових родовищ, що також у Західній Україні. СП «Дельта» отримала ліцензії на розвідку та виробничу діяльність на цих трьох родовищах, де СП було призначено оператором. Окрім своїх інвестицій по трьох договорах про СІД «Моментум» також постійно збільшував інвестиції у СП «Дельта», і на 31 грудня 1998 року частка канадської компанії в означеному СП досягла 88,2%. Згідно з положеннями установчого договору СП «Дельта» компанія «Моментум» погодилась інвестувати 100% капіталу, який буде необхідний для фінансування діяльності «Дельти».

Василь Вівчарик, генеральний директор СП «Дельта»

Коломийська нафтогазова компанія (СП «Дельта»)

Коломийська нафтогазова компанія (СП «Дельта») є однією з провідних українських приватних сервісних компаній у нафтогазовому секторі економіки. Завдяки інвестиціям, що на сьогодні складають 6,67 млн. дол., «Моментум» нині володіє 88,2% акцій СП «Дельта». Компанія має бурову установку та володіє у місті Коломиї будівлею, де міститься її штаб-квартира. На підприємстві зайнято 45 працівників. СП «Дельта» є оператором по трьох проектах видобутку газу з невеликих глибин з трьох родовищ, а також сама має частки участі: 2,5% в Дебеславецькому проекті, 2,6% в Черемхівському та 30% у Косачівському проекті. Окрім цього, СП «Дельта» має ліцензію та володіє 55% участі разом з «Агронафтогазтехсервісом» (45%) правами на розвідку та розробку Слобода-Рунгурського нафтового родовища.

Співпрацюючи із спеціалістами від фірм-учасниць по СІД, СП «Дельта» відповідає за всю спільну інвестиційну діяльність по бурінню, видобутку та розвитку інфраструктури. Окрім своєї високої репутації як оператор родовищ, СП «Дельта» успішно розширила комерційну сферу своєї діяльності, особливо у частині реалізації природного газу. Компанія на даний час виступає агентом з реалізації продукції від імені учасників СІД, 2000 року розробила та втілила систему експорту природного газу до Польщі. СП «Дельта» також надає послуги агента з реалізації газу для компанії «Моментум» по СІД з «Укрнафтою» на сході України.

У свою чергу компанія «Моментум» надає повну підтримку прагненням СП «Дельта» розвивати бізнес за межами теперішньої успішної діяльності як оператор родовищ та готова інвестувати капітал, необхідний для подальшого розширення бізнесової діяльності СП «Дельта».

Дебеславецька СІД

Метою Дебеславецької СІД є розробка газового родовища невеликих глибин, розташованого на відстані 12 км на південь від Коломиї. «Моментум» володіє 47,5% проекту безпосередньо та 2,5% опосередковано — через свою частку в СП «Дельта». Згідно з умовами СІД, яку було розпочато 16 грудня 1997 року, «Моментум» інвестував 1,8 млн. дол. протягом початкового дворічного періоду згідно з договором на розробку ліцензійної площі у 220 кв. км., оператором якої є «Дельта». З 1 січня 2002 року частка «Моментуму» у Дебеславецькому проекті була збільшена до 48,5% завдяки реінвестиції її дивідендів, що стосувалось 4-го кварталу 2001року. Також «Моментум» надав СІД додаткові 660 тис. доларів, оскільки таке збільшення фінансування було необхідне для належної розробки родовища. На даний час інвестиція «Моментуму» у Дебеславецьку СІД становить 2,5 млн. дол., і компанія має плани щодо подальшого збільшення інвестицій у цей проект нинішнього року і далі.

З 2000 року завдяки інвестиціям «Моментуму» спільним підприємством «Дельта» було пробурено чотири нові експлуатаційні свердловини, з рівнем успіху в 75%, а також проведено капітальний ремонт інших чотирьох свердловин. Як результат, видобуток газу на Дебеславецькому родовищі продовжував збільшуватись з 1,8 млн. кубометрів до понад 3 млн. кубометрів на місяць 2003 року. Зараз на родовищі є 9 робочих газових свердловин, і дві додаткові свердловини заплановані на 2004 рік.

Після компресії на установках, які «Моментум» здає в оренду згідно з договором СІД, весь газ, що видобувається по Дебеславецькому проекту, реалізується СП «Дельта» від імені учасників проекту на українському ринку. СП «Дельта» завжди отримує 100% оплати за газ. Протягом семи місяців 2000 року газ Дебеславецького родовища експортувався «Дельтою» до Польщі, де ціни на нього були майже вдвічі більші за ціни українського ринку газу. На жаль, з грудня 2000 року «Нафтогаз України» відмовився надавати доступ СП «Дельта» до українських міжнародних газотранспортних систем. Це фактично блокує експортні можливості СП «Дельта». Спроби вирішити цю проблему тривають й нині.

Черемхівська СІД

Метою Черемхівської СІД є розвідка та розробка Черемхівського газового родовища невеликих глибин, що розташоване на відстані 40 км на північний схід від Коломиї. Спочатку «Моментум» володів 47,4% часткою проекту безпосередньо та 2,6% опосередковано — через свою частку в СП «Дельта». На 31 грудня 1999 року «Моментум» інвестував у цей проект 0,73 млн. дол. Одночасно «Моментум» із своїми партнерами дійшов висновку, що потенціал Черемхівського проекту не потребуватиме всієї суми інвестицій, які з самого початку передбачалися. В результаті цього компанія та її партнери по СІД погодилися провести перерозподіл власності на 1 січня 2002 року. Таким чином «Моментуму» залишилось 28,3% проекту безпосередньо та 3,6% опосередковано — через «Дельту».

З 2000 року за інвестиційної підтримки «Моментуму» спільне підприємство «Дельта» пробурило дві експлуатаційні свердловини зі стовідсотковим рівнем успіху. На даний момент середній рівень видобутку газу на Черемхівському родовищі складає 1,1 млн. кубометрів на місяць з шести діючих свердловин; дві додаткові свердловини заплановано пробурити 2004 ріку.

Нині Черемхівська СІД не має власного компресора. Проте річний видобуток газу можна значно підвищити, якщо газ піддавати компресії до передачі його на ринок. «Моментум» шукає шляхів, щоб ця СІД мала доступ до такого обладнання. Як і у випадку з Дебеславецьким проектом, весь газ, видобутий з Черемхівського газового родовища, реалізується СП «Дельта» на українському ринку, і СП знову ж таки отримує стовідсоткову оплату за нього.

Косачівська СІД

Метою Косачівської СІД є розвідка та розробка Косачівського газового родовища невеликих глибин, розташованого на відстані 8 км на схід від Коломиї. «Моментум» володіє 50% проекту безпосередньо та 30% опосередковано — через свою частку в СП «Дельта». На грудень 2001 року компанія інвестувала 0,45 млн. дол. — свою частку в бурінні двох розвідувальних свердловин.

Промислового видобутку у цих свердловинах досягнуто не було, таким чином виникла необхідність проводити додаткові дослідження. В 2001 та 2002 роках були проведені сейсмічні дослідження для визначення інших потенційних районів буріння для того, щоб скласти повніше уявлення про геологічну та пластову структуру родовища. В результаті цих нових досліджень заплановано буріння нової свердловини наприкінці 2003-го або на початку 2004 року.

Слобода-Рунгурське нафтове родовище

Слобода-Рунгурське родовище розташоване на відстані 22 км на південний захід від Коломиї. СП «Дельта» має ліцензію на видобуток нафти і газу на території у 70 кв. км., а також 55% частку участі в проекті СІД з «Агронафтогазтехсервісом» (45%), який є оператором СІД. Таким чином, через 55% частку СП «Дельта» компанія «Моментум» має 48,5% власну частку в розробці Слобода-Рунгурського родовища.

На цьому етапі «Моментум» проводить детальний огляд, аналіз та інтерпретацію даних тримірних сейсмічних досліджень по Слобода-Рунгурському родовищу з метою оцінки привабливості плану розробки більшої території Слободи. Тепер є п’ять свердловин на Слобода-Рунгурському родовищі, з яких видобувається незначна кількість нафти. Загальний сукупний видобуток сирої нафти з 1997 року складає приблизно 3000 тонн.

Плани майбутнього інвестування

Виходячи із свого постійного інтересу в розвідці та розробці родовищ у Західній Україні, «Моментум» нещодавно підготував план оптимізації видобутку по Дебеславецькому, Черемхівському та Косачівському газових родовищах. Цей план зараз обговорюється учасниками трьох СІД і вимагатиме подальших інвестицій в розмірі близько 3,6 млн. дол. протягом п’яти років, починаючи з 2003 року.

Частка «Моментуму» в такому інвестуванні планується на рівні 2 млн. дол. Кошти будуть використані на отримання даних по тримірних сейсмічних дослідженнях на Дебеславецькому, Черемхівському та Косачівському родовищах, а також для буріння 19-ти нових газових свердловин протягом п’ятирічного періоду.

Успішне втілення плану оптимізації видобутку забезпечить значне підвищення рівня видобутку продукції на трьох родовищах. Окрім цього, якщо в майбутньому спільному підприємстві «Дельта» вдасться реалізувати своє право на доступ до міжнародних газотранспортних систем України, то збільшення доходів від експорту газу сприятиме розширенню та прискоренню програми інвестування розвідки розробки нафтогазових покладів на заході України.

Партнерство

Ключовим елементом успішного виконання договорів про спільну інвестиційну діяльність (СІД) будь-де у світі є стосунки між учасниками проекту. Стосунки вимагають твердого дотримання умов договору, взаєморозуміння, поваги, терпимості та, понад усе, — довіри. Головними учасниками по Дебеславецькій, Черемхівській та Косачівській СІД є компанії «Моментум», «Західукргеологія» (ЗУГ) — дочірнє підприємство НАК «Надра України», «Агронафтогазтехсервіс» та СП «Дельта».

«Західукргеологія» як представник України в СІД відіграє особливо важливу роль. ЗУГ через своїх надзвичайно талановитих і досвідчених працівників надає неоціненну наукову підтримку й поради стосовно геологічних та геофізичних характеристик родовищ, а також забезпечує повне виконання вимог держави. Без постійної конструктивної підтримки ЗУГ було б практично неможливо досягти теперішнього рівня успіху.

СП «Дельта» як оператор СІД надає свій виробничий досвід та знання для успішного управління всіма аспектами виробничого процесу на родовищах. Окрім цього, від імені учасників СП «Дельта» здійснює реалізацію всього газу, видобутого СІД, і забезпечує стовідсоткову оплату за газ. Не менш важливою є і роль СП «Дельта» у координації діяльності учасників СІД та по забезпеченню комунікації між ними. В багатьох аспектах СП «Дельта» є «зв’язуючим елементом», який тримає все разом.

«Моментум» як іноземний інвестор забезпечує основну масу готівкових фондів, необхідних для реалізації СІД, а також надає науковий та комерційний досвід для того, щоб забезпечити зростаючий успіх бізнесу за договорами по СІД. Компанія відіграє роль повноправного учасника в роботі СІД та допомагає втілювати найкращу технічну та комерційну практику у відповідності з міжнародними принципами нафтогазової промисловості.

Такі суттєві внески з боку кожного з учасників зводяться в єдине ціле у комітетах з управління СІД, які є керуючими органами по СІД. Засідання комітетів з управління завжди відбуваються в атмосфері співробітництва та порозуміння. Вони є конструктивними і продуктивними та ведуть до позитивних результатів в роботі СІД. Звичайно, іноді важко уникнути розбіжності думок між учасниками, але це швидко вирішується із взаємним задоволенням усіх сторін.

Очевидним є те, що Дебеславецьке, Черемхівське та Косачівське родовища у рамках СІД працюють із зростаючим успіхом великою мірою завдяки високоефективним стосункам між учасниками проектів.

«Моментум» здійснює інвестиції в Україну з 1996 року. Відтоді компанія інвестувала понад 10 млн. дол. у Західну Україну. Зараз відбувається реінвестиція дивідендів у її СІД з українськими партнерами. Загальний дохід СІД на цей час становить близько 8,5 млн. дол. і дедалі зростає. Компанія безпосередньо або через свої структури забезпечила чи створила 60 робочих місць та сплатила 3,25 млн. дол. українській державі у формі податку на дохід, рентної плати, плати за користування надрами та збору за геологорозвідувальні роботи. У співробітництві зі своїми партнерами «Моментум» планує подальші мільйонні інвестиції в доларах США протягом наступних п’яти років, що забезпечить значне підвищення видобутку газу на заході України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі