Міжнародний ринок нерухомості: вітер дме на схід - Економіка - dt.ua

Міжнародний ринок нерухомості: вітер дме на схід

23 березня, 2007, 00:00 Роздрукувати Випуск №11, 23 березня-30 березня

Нинішнього року Україна здивувала світ інвесторів кількістю своїх учасників на Міжнародній виставціринку нерухомості (MIPIM) у Кані (Франція)...

Нинішнього року Україна здивувала світ інвесторів кількістю своїх учасників на Міжнародній виставціринку нерухомості (MIPIM) у Кані (Франція). Порівняно з минулим роком українська делегація збільшилася вдвічі і запропонувала інвесторам і забудовникам з усього світу не лише київські будівлі, але й регіональну нерухомість. Цього року в Кані можна було «прикупити» Дніпропетровськ, Одесу, Харків і Львів.

До Франції по партнерів

MIPIM — це щорічна Між­народна виставка-ринок світової нерухомості, яка проходить у середині березня на півдні Франції. Якщо в 2006 році до Кана приїхала рекордна кількість інвесторів, девелоперів та інших професіоналів нерухомості — понад 21 тисячу з 74 країн світу, то нинішнього року на 18-й MIPIM з’їхалося 25 тисяч.

Рекорд, безумовно, досягнутий завдяки численній російській делегації, яка завішала канський Круазет і стіни Палацу фестивалів рекламою Краснодарського, Калінінградського і Ростовського регіонів, закидала всі стенди флайєрами а-ля «Сибір — найкраща інвестиція» і заповнила місцеві кафе, ресторани, готелі і бізнес-центри людьми у чорних костюмах. Практично кожен третій перехожий на Круазет під час MIPIM говорив російською мовою.

Як висловився регіональний директор російської компа­нії «РосЄвро» Олександр Круженицький: «Тут ми знайшли величезну кількість партнерів і інвесторів із... Росії». На моє наївне запитання, навіщо ж так далеко їхати для зустрічі? Він відповів, що такого форуму-ринку, як MIPIM, коли за кілька днів можна познайомитися з безліччю пропозицій і домовитися про нові проекти, ні в Росії, ні в Україні, на жаль, немає. От і доводиться всім регіонам проводити щорічний зліт у далекій Франції.

Україна, на відміну від свого північного сусіда, не виділялася великими білбордами з помідорами, козаками і соняшниками, зате кожний учасник ринку разом із бейджем і масою супровідних паперів одержав солідну книжку з назвою «Нерухомість України: путівник по українському ринку нерухомості». А в Палаці фестивалів можна було зустріти Віталія Кличка і мерів великих індустріальних центрів країни, котрі, швидше за все, «примірювались» до усього представленого тут.

Назад у майбутнє

Якщо підсумувати новинки і тенденції ринку нерухомості, то наше майбутнє має такий вигляд: ми будемо жити вище і чистіше — особливо популярними на ринку цього разу були проекти хмарочосів, побудованих з екологічно чистих матеріалів.

Нова хвиля старої «екологічної лихоманки» захопила більшість проектів. Сьогодні всі намагаються йти в ногу з модою на вдало уписані в ландшафт будинки і «стало розвинуті» проекти. Про дбайливе ставлення до природних ресурсів в умовах зростаючих по всьому світі мегаполісів, говорили усі: від арабських шейхів, які пропонували житлові комплекси поліпшеного планування в Абу-Дабі, до всюдисущих японців, які розв’язують проблеми сміття і територій на своєму острові. Тому не дивно, що одним із головних критеріїв для журі щорічного престижного конкурсу MIPIM на найкращий архітектурний проект і реконструкцію, був саме екологічний аспект. Із 15 запропонованих номінантів у п’яти категоріях (бізнес-центр, реконструкція офісу, комерційний центр, житловий будинок і готель-курорт) призи здобули дружній навколишньому середовищу мадридський офіс-центр Портіко з хитромудрим дизайном вікон і стін, що дозволяє заощаджувати електроенергію і водночас захищає людей, котрі перебувають усередині, від прямих сонячних променів. Найкращим комерційним центром став Europa Passage у Гамбурзі, а найкращою офісною реконструкцією 2007 року було визнано веселий різнобарвний брюссельський проект Belmont Court.

Спеціальний приз журі одержав проект нового нью-йоркського сьомого World Trade Center, номінований на найкращу архітектурну реконструкцію. Ця величезна скляна вежа-стела, розроблена компанією «Скідмор, Овінгз і Мерріл», матиме сталеву конструкцію з досконалими заходами безпеки (принаймні так твердять архітектори) у вигляді широких пожежних сходів і додаткових виходів, а на даху буде установка для збирання дощової води для зрошення внутрішніх зимових садів і кондиціонерів.

Усі на Схід!

Якщо призи дісталися переважно західноєвропейським проектам, то Східна Європа нинішнього року була безперечним фаворитом — про неї говорилося під час усіх конференцій і семінарів, на зустрічах і вечерях.

Куди сьогодні інвестувати «у майбутнє»? Західна Європа і Північна Америка — у надійних руках: їхні ринки вивчені й освоєні. Азійський і дубайський бум минає, вже кілька років як він захопив інвестиційний капітал і активно його використовує на благо регіону.

Саме тут голови західних інвесторів і девелоперів повернулися на Схід. Уже кілька років поспіль вони активно вкладають свої капітали в Болгарію, Польщу і Румунію, а сьогодні з острахом, але усе ж таки поглядають і за межі нещодавно розширеного Європейського Союзу. Адже стільки простору і можливостей, як там, за колишньою залізною завісою, у Європі немає.

Правда, тут своє велике «але»: бюрократія, негнучка законодавча система і політична нестабільність змушують відсмикнути руку з грошима від пострадянських країв.

У результаті найбільше контрактів українські компанії нинішнього року підписали усе-таки зі своїми географічними сусідами — росіянами, котрі, хоч і налякані революційними подіями не менше від своїх західних колег, проте продовжують вкладати в Україну.

Утім, наступного року росіяни збираються теж приїхати з поповненням, і якщо це станеться, дуже схоже, що MIPIM перетвориться на торговий форум братніх республік.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №48, 14 грудня-20 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво