Майже половина приросту кредитів юрособам припадає лише на один банк

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
За період з 1 січня 2010 року по 1 липень 2011-го кредитний портфель юросіб у банківській системі збільшився на 90 млрд грн. При цьому майже половина (43,6%) цього приросту припала на частку одного «Приватбанку», кредитний портфель якого за той же період збільшився майже на 40 млрд грн.

Про це свідчать дані, якими володіє ZN.UA.

При цьому практично весь приріст корпоративного кредитного портфеля «Привату» зосереджено всього в одній Дніпропетровській області (або понад 80% корпоративного портфеля банку). Куди в цьому регіоні було вкладено близько 40 млрд грн ($ 5 млрд в еквіваленті) - невідомо.

Примітно, що практично у всіх найбільших банків з європейським капіталом позики корпоративному сектору за той самий період, навпаки, скоротилися. Українські банкіри часто скаржаться на дуже серйозне посилення конкуренції в цьому сегменті, але про конкуренцію з «Приватом» при цьому ніхто не згадує.

Це змушує замислитися, чи не переводяться «ПриватБанком» ресурси населення (за півтора року обсяг депозитів фізосіб зріс 33 млрд грн, збільшившись до 67,2 млрд грн, що становить 22,2% від усієї банківської системи) на кредитування пов'язаних з групою підприємств?

ZN.UA звернулося із запитами в прес-служби НБУ і «ПриватБанку» з проханням роз'яснити таку динаміку показників установи, а також галузеву і регіональну структури, вартість і терміновість виданих кредитів. На додачу ZN.UA поцікавилося, чи не приділяв генеральний департамент банківського нагляду більш пильної уваги вищезгаданим обставинам?

У результаті від регулятора отримано дуже формальну відповідь, суть якої зводиться до загальновідомої інформації про банк. За більш детальною інформацією в НБУ порадили звернутися у сам «ПриватБанк». Проте прес-служба фінустанови поки так і не надала відповіді на висланий кілька тижнів тому запит.

Нагадаємо, що як вітчизняні, так і міжнародні експерти вже неодноразово зазначали, що саме масове кредитування пов'язаних структур є головною причиною, через яку банки зазнають банкрутство. За весь післякризовий період жоден із власників або топ-менеджерів структур (пан Щербина до уваги не береться), про масові зловживання в яких неодноразово лунали гучні заяви, так і не був притягнутий до ­серйозної відповідальності.

Між тим супутні скандали все ж просочуються в ЗМІ. Але масштаби цього явища, наприклад, у VAB Банку (у випадку, якщо інформація про наявність зловживань відповідає дійсності) і навіть недавніх проблем у банках «Надра», «Укрпром», «Родовід» та інших не йдуть ні в яке порівняння з тим головним болем, який система та її регулятор ризикують отримати в результаті дій лише одної, нехай і найбільшої вітчизняної фінустанови.

Детальніше читайте в статті Юрія Сколотяного "Заборона з винятками" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі