Луценко допомагає оточенню Порошенка зберегти за собою найбільше газове родовище —"Схеми"

Поділитися
Луценко допомагає оточенню Порошенка зберегти за собою найбільше газове родовище —"Схеми" © Верховна Рада
До компанії причетні колишній менеджер компанії Порошенка та дружина його юриста.

На початку 2018-го ціле газове родовище на Полтавщині відійшло оточенню президента Порошенка майже за безцінь, коли держава могла отримати за нього в десять разів більше. Розслідувати ймовірну високопосадову корупцію взялися детективи НАБУ, водночас паралельно розслідування проводять і підлеглі Луценка, які відмовляються передати матеріали справи в Антикорупційне бюро за підслідністю. Зокрема Генеральна прокуратура у суді намагається оскаржити рішення Державної служби геології та надр України про продаж спецдозволу на видобування газу на одному з найбільших родовищ Полтавської області – компанії "Аркона Газ-Енергія". Підстава – підозра у порушенні процедури видачі такої ліцензії. Вимога – визнати наказ Держгеонадр протиправним і скасувати його.

Кодекс професійної етики працівників прокуратури забороняє генеральному прокурору брати участь у будь-якій політичній діяльності, демонструвати свої політичні переконання. Однак нинішній голова ГПУ Юрій Луценко неодноразово нехтував цим правилом протягом всієї своєї каденції, що викликає сумніви щодо правдивості розслідування ГПУ щодо газового бізнесу оточення Порошенка, яка визнала незаконною видачу державою ліцензії на видобуток газу за заниженою ціною одній із компаній, зазначають журналісти програми "Схеми".

Спеціальний дозвіл видобувати газ та газовий конденсат на одному з найбільших родовищ Полтавщини – Свистунківсько-Червонолуцькому – Держгеонадра отримала приватна "Аркона Газ-Енергія" у травні 2017-го. Це відбулося без аукціону. Термін – 20 років. Ціна питання – близько 4 мільйонів гривень.

Напівдержавна "Укрнафта", яка роками досліджувала й розробляла родовище і також претендувала на цю ліцензію, була готова заплатити за неї вдесятеро більше – 45 мільйонів гривень. Однак їй двічі відмовили через нібито невідповідність документів і великий податковий борг.

Компанію "Аркона", якій вдалось практично за безцінь придбати право видобувати газ, контролює оточення Петра Порошенка. За даними журналістів, про це свідчить одразу декілька фактів.

По-перше, один із засновників фірми – юрист і адвокат Олексій Гребенченко – на початку 2000-х років працював на підприємстві "Укропткульттовари", кінцевим бенефіціарним власником якого був і досі залишається український президент.

По-друге, зв'язок з Банковою простежився через Наталію Маловацьку, яка у другому кварталі 2017-го як нотаріус переказала двом іншим власникам фірми приблизно по півтора мільйони гривень кожному, що могло бути оплатою за входження в перелік засновників цієї фірми – офшорної компанії з Белізу. Особливість в тому, що чоловік Наталії Маловацької – юрист з команди Петра Порошенка Олексій Маловацький, який зараз є членом Вищої ради правосуддя, а у 2014 році був заступником керівника юридичної служби Порошенка як кандидата в президенти.

Раніше у коментарі "Схемам" Маловацький заявляв, що йому не знайома фірма "Аркона Газ-Енергія", а на запитання про те, як сталося так, що його дружина як нотаріус перерахувала три мільйона гривень, відповідав: "Я думаю, що це неправдива інформація, абсолютно неправдива".

Тим часом, в жовтні 2018-го до складу засновників "Аркона Газ-Енергія" приєднався Олег Ольховий, у якого майже 50% акцій. Ольховий раніше був директором компанії "Спортивно-оздоровчий комплекс "Монітор", більш відомого як спортивно-розважальний клуб "П'ятий елемент", власниками якого були і досі залишаються Петро Порошенко та його соратник Ігор Кононенко. Коментувати свою причетність до газовидобувної компанії він відмовився.

Ще раніше Окружний адміністративний суд Києва визнав законною видачу ліцензії фірмі "Аркона Газ-Енергія", але прокурори на це рішення подали апеляцію. Щоправда, з-поміж аргументів прокурорів не було ключового – про занижену вартість, за якою родовище перейшло під контроль фірми з оточення Порошенка. Прокуратура судиться лише щодо процедурних моментів.

"Щодо позову ГПУ – скоріш за все, це все робиться для того, щоб ця справа була заздалегідь програшною. Щоб цю справу програли – і потім прозвітували, що ми, начебто, вчинили всі дії для того, щоб позбавити підприємство незаконного дозволу, однак нам не вдалося, і щоб всі питання були до суду", - пояснив ситуацію юрист ЦПК Андрій Савін.

Таким чином підлеглі Луценка, нібито в боротьбі за повернення державних надр, позбулися ключового, вирішального козиря. За даними "Схем", Генеральна прокуратура звернулась до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз з проханням провести аналіз, аби з'ясувати, скільки грошей недоотримав державний бюджет від продажу ліцензії. За даними журналістів, готується проект висновку експертів, який підтверджує, що спецдозвіл був проданий за адекватною ціною.

Про сумнівність керівництва цього Інституту може свідчити один факт. У 2016 році журналісти зафіксували зустріч: директор Інституту судових експертиз Олександр Рувін зустрічався з головою Окружного адміністративного суду Києва Павлом Вовком. У зустрічі з ними брав участь і народний депутат від "Блоку Петра Порошенка" Олександр Грановський, який має тісні контакти з правоохоронцями.

Законність видачі ліцензії нині у рамках адміністративного позову Генпрокуратури щодо видачі спецдозволу "Аркона Газ-Енергія" вивчає Шостий адміністративний апеляційний суд. Головуюча – суддя Галина Земляна. Через тиждень після того, як вона отримала справу на розгляд, Вища рада правосуддя почала розглядати скаргу проти неї… півторарічної давнини.

Членом Вищої ради правосуддя є Олексій Маловацький, той самий, дружина якого як нотаріус оформлювала угоди для фірми "Аркона Газ-Енергія". Виходить, що доля бізнесу, до якого має стосунок юрист із команди Порошенка Маловацький, залежить від судді, яка, схоже, перебуває у нього з колегами на гачку…

За декілька годин до ефіру Маловацький опублікував у соцмережах заяву, в якій спростував причетність свою та родини "до будь-якої юридичної особи, яка здійснює підприємницьку діяльність, окрім задекларованих", а також заявив, що немає "жодних інтересів в галузі природних ресурсів".

Водночас, "Укрнафта", яка також претендувала на родовище на Полтавщині, в неупередженості і об'єктивності Земляної за таких обставин засумнівалась і вже заявила відвід судді. Свою заяву про відвід судді Земляній підготували і в Національному антикорупційному бюро, яке також є третьою стороною у справі, оскільки на неї "можуть чинити незаконний вплив".

Не виключено, що позитивний висновок експертів щодо продажу ліцензії "Аркона Газ-Енергія" та потенційний програш в суді за адміністративним позовом зрештою може стати підставою для Генпрокуратури взагалі закрити справу за відсутністю складу злочину та збитків державі. Тим часом, у Національному антикорупційному бюро наполягають, що ця справа – їхня підслідність, а тому у 2018 році вже двічі НАБУ спробувало витребувати її у Генеральної прокуратури. При цьому, за даними НАБУ, підлеглі Луценка навіть відмовили у проханні детективів хоча б ознайомитись з матеріалами своєї справи.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі