Кремль нищить малий бізнес в Росії – The Economist

Поділитися
Кремль нищить малий бізнес в Росії – The Economist Собянін нищить малий бізнес, оголошений Путіним "опорою" Росії. Ілюстрація © Крим.Реалії
Російська влада з одного боку обіцяє "покращити бізнес-клімат", а з іншого – плює на власні ж дозволи, видані дрібним бізнесменам.

Минулого тижня москвичі прокинулися і побачили руїни. Крамниці і невеличкі кафе були перетворені на брухт. І це сталося не з вини терористів, а через рішення міської влади, яка відправила близько сотні бульдозерів зносити будівлі, оголошені "загрозою для громадськості".

Про сьогодні пише The Economist. Для власників невеличких крамничок в центрі Москви знесення стало шоком.

"Наші власники зателефонували після обіду і сказали збирати речі, тому що зносити приїдуть сьогодні", - розповів продавець Станіслав.

Акцію міської влади прозвали "Ніччю довгих ковшів". Міська урядова газета використала цю назву у заголовку, не помітивши співзвучності з назвою етнічних чисток в 30-х роках у нацистській Німеччині. Московський мер Сергій Собянін хоче очистити місто від торговців.

"Ніхто не заховається за паперами", - оголосив він, запевнивши, що більшість власників невеликих крамничок отримали свої дозвільні документи нібито "незаконно".

Торговці заперечують це. Деяким з них вдалося через суд довести легітимність їхніх ліцензій. Міська влада навіть дозволила їм під'єднатися до комунальних систем.

"25 років все було нормально, і от раптом знесення", - каже продавщиця в невеличкій пекарні Мажана Гаджієва. Її заклад мають знести в цьому місяці.

Газета "Деловая Россия" оцінює збитки від знищення крамничок в 290 мільйонів доларів. Деякі власники ставлять у своїх "кіосках" портрети президента Володимира Путіна, сподіваючись, що вони захистять торговельні точки від знищення бульдозером.

Критик влади і опозиціонер Олексій Навальний вважає, що влада хоче розчистити місце для великого бізнесу, щоб стягнути з нього крупніші хабарі. Але знесення стали також сигналом для власників нерухомості: будь-який супротив уряду може бути придушений. А права власності можуть бути оголошені "порожнім папірцем". І це, на думку експерта московського "Центру Карнегі" Андрія Колеснікова, навряд чи хороший крок для заохочення інвесторів вкладати гроші в економіку, яка сильно постраждала від санкцій і низьких цін на нафту.

Лише місяць минув з того дня, як Володимир Путін на бізнес-форумі запевняв, що "малий і середній бізнес повинні стати реальною опорою економічного розвитку" Росії.

"І на папері російський бізнес-клімат нібито покращився. Але коли паперові права зіштовхуються зі сталевим совком, папір зазвичай рветься", - пише видання.

У ніч на 9 лютого в Москві почали зносити торгові точки біля метро, що були названі владою небезпечним самобудом. Це рішення московських чиновників викликало негативну реакцію власників, багато з них стверджують, що у них є дозвільні документи і рішення суду на їх користь.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі