Кредитний апетит української влади істотно перевищує її виконавчий потенціал

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Кредитний апетит української влади істотно перевищує її виконавчий потенціал Технічне завдання для отримання кредиту міжнародних організацій за обсягом і роботою рівноцінно написанню докторської дисертації © Андрій Товстиженко, DT.UA
Крайня неефективність змушує донорів України замислюватися про подальшу доцільність співпраці з настільки неефективним позичальником.

Українська влада невтомно говорить про пошук зовнішнього фінансування, залучення коштів донорів, поліпшення регуляторного середовища і бізнес-клімату заради припливу інвестицій у країну. При цьому взяти кредити хочуть всі, можуть дуже мало, реалізують якісно і вчасно – одиниці, пише економічний оглядач DT.UA Юлія Самаєва.

"Нездатність України освоїти надані їй кошти - глобальна проблема, з якою стикаються всі її основні кредитори", - розповіла DT.UA старший менеджер портфеля проектів Світового банку (СБ) в Україні Клавдія Максименко.

Вона зазначила, що з цими ж проблемами стикаються і Європейський банк реконструкції і розвитку, і Європейський інвестиційний банк, і KfW.

"Досвід реалізації аналогічних проектів в інших країнах показує, що їх можна реалізувати і в Україні, але практика, на жаль, переконує в зворотному. Частково ці проблеми пов'язані з тим, що українська бюрократична система дуже зарегульована і замкнута в собі, все до найменших кроків описано в законодавстві, а будь-яке внесення в нього змін - тривалий і трудомісткий процес. Гнучкість в прийнятті рішень владою відсутня, а переговори, як правило, закінчуються переконанням народних депутатів у тому, що необхідні зміни не вплинуть на їх бізнес-інтереси", - зазначила вона.

При цьому обсяг інвестиційного портфеля Світового банку, наприклад, складає 2,6 млрд дол., а обсяг невикористаних на сьогоднішній день коштів - 2,2 млрд.

"Іноді у мене складається таке сумне враження, що проекти Світового банку в Україні найбільше потрібні Світовому банку. А адже ми на них фактично не заробляємо, інвестиції в Україну не є джерелом наших доходів", - повідомила Максименко.

У кращі часи Україна в рік встигала освоїти близько 30-40% від усього свого інвестиційного портфеля. Зараз - менше 10%. І це в період, коли інвестиційні потреби держави зросли в рази через військовий конфлікт і економічну кризу.

Дійти до реалізації проекту в Україні - це вже половина успіху, більшість проблем виникає ще на етапі планування. Міністерства, які повинні лише встановлювати правила гри в підвідомчих ними сферах, хочуть брати в цих іграх активну участь, створюючи безліч бюрократичних перепон. Складання технічного завдання в Україні рівноцінно за обсягом і трудовитратам написанню докторської дисертації. Навіть досвідчені чиновники, що вміють швидко та якісно працювати, не завжди можуть впоратися з цим завданням, зазначається в статті.

Докладніше читайте в матеріалі Юлія Самаевой "Борг на допомогу?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі