Комунальний комунізм у Донецьку

Поділитися
«Кожний, хто не платить за тепло, має бути покараний», — у своїй звичайній манері, неквапливо, флегматично й трохи стомлено, каже товариш Сталін...

«Кожний, хто не платить за тепло, має бути покараний», — у своїй звичайній манері, неквапливо, флегматично й трохи стомлено, каже товариш Сталін. Зал зустрічає слова керманича стоячи й оваціями. У товариша Жданова при цьому злодійкувато бігають очі, він прикидає, чи встигне добігти до ощадкаси, перш ніж до нього прийдуть мовчазні «товариші» у чорному виконувати повеління вождя…

Це не реінкарнація й не документальні зйомки, це продукт нового часу — так донецькі комунальники вирішили пристрахати своїх неплатників. Відеоролик із таким фіналом уже третій тиждень демонструють на кабельних мережах Донецька. У ньому товариш Сталін повчально зауважив, що «кожен несвідомий товариш має уявляти, що його очікує». Долю такому «товаришеві» місцеві комунальники на пару з Йосипом Віссаріоновичем готують незавидну: в короткому сюжеті вигадливо змішано кадри зі скандального показового відбирання «мерса» у боржника в грудні минулого року й архівні знімки сталінських таборів...

Аби боржники не відчували полегшення, втікши від блакитних екранів на вулицю, батько всіх народів суворо дивиться на них і з рекламних білбордів. «Товариші, це не кіно, це життя!» — пояснює він тим, хто, можливо, сприйняв побачену «соціальну» рекламу як... наприклад, фільм, документальні зйомки чи чийсь злий жарт. «Хто не платить за тепло — буде покараний!» — це слоган під портретом керманича.

Новинка вже встигла «прогриміти». Якщо вірити «Українській правді», у середу навіть на засіданні Кабміну, нудьгуючи від монотонної доповіді Азарова, глава Дніпропетровської облради Юрій Вілкул вирішив побалакати з колегою з Донецької області Анатолієм Близнюком, і перше його запитання було: «Слухай, а хто там у вас це придумав — вішати білборди зі Сталіним?» «Та це в нас у міськраді є люди», — відповів Близнюк.

Представники «Донецькміськтепломережі» запевняють, що народні гроші на залякування окремих несвідомих представників цього самого народу витрачені не були — своєрідна «реклама» транслюється безплатно, за домовленістю з місцевою владою й кабельними операторами.

А от за рекламу на вулицях уже довелося платити. Усього в Донецьку встановлено п’ять рекламних конструкцій, в кожну з яких тепломережі довелося вбухати 1500 грн. — рекламники запевняють, що поставили «лякалку» вдвічі дешевше ринкової вартості розміщення білборда в центральній частині Донецька. Простоять «сталінські» плакати, відповідно до чинного договору, до кінця березня.

Місцева тепломережа вже встигла одержати завуальований закид за таке нововведення від свого безпосереднього начальства — мера Донецька Олександра Лукьянченка. «Я не сприймаю, щоб пам’ять людей, будь-якої людини ототожнювалася з якимись сьогочасними ситуаціями. Тому, я впевнений, це ще один жорст­кий піар», — заявив Лукьянченко, коментуючи креативні методи впливу на боржників за опалення й гарячу воду. Утім, ніяких санкцій із боку міської влади щодо керівництва підвідомчого підприємства поки що не було, тому тихий протест міського голови — напевно, все ж таки швидше показовий виступ, ніж демонстрація реального обурення. До речі, не смійтеся, але на своїх нарадах комунальні керівники в Донецьку дуже часто, говорячи про поведінку неплатників, уживають фразу «Сталіна на них немає». Тепер є.

Губернатор області Володимир Логвиненко був більш категоричний. «Я відношу це насамперед до низької культури того, хто прийняв це рішення. Треба повернутися в загальноосвітню школу. Це вади виховання як школи, так і батьків. Це дурість повна», — заявив він.

Автор цієї творчої ідеї, перший заступник директора «Донецькміськтепломережі» Олександр Семченко визнав, що «сталінська» реклама — деякою мірою жест розпачу з боку керівництва підприємства. Після підвищення комунальних тарифів у Донецьку у вересні минулого року підприємства ЖКГ одержали від «вдячних» жителів «обвал» платежів (утім, як і скрізь). Зокрема, на початку опалювального сезону 2006/2007 за новими цінами за тепло сплачували трохи більше половини абонентів тепломережі. І досі оплата комунальних послуг навіть не думає наближатися до розрахункових показників, не кажучи вже про погашення старих боргів.

У березні середній рівень платежів за тепло й гарячу воду становить 86%, а загальний борг донеччан уже сягнув 77 млн. грн., із яких 10 млн. грн. накопичено за три неповні місяці 2007 року. «Ми використовували образ Сталіна як символ невідворотності покарання, щоб попередити про можливі санкції з нашого боку щодо боржників. Ми щомісяця подаємо понад тисячу судових позовів, разом із дер­жавними виконавцями проводимо арешти й опис майна, відключаємо найбільш злісних неплатників від опалення. І, природно, використовуємо всі доступні методи переконання», — зазначив О.Семченко.

У Донецьку вже мали місце скандальні інциденти з використанням образів комуністичного минулого, уже застосовувався нестандартний підхід до розв’язання проблем неплатежів. У грудні минулого року судові виконавці, об’єднавши в одне виробництво позови кількох комунальних підприємств, описали «мерседес» донеччанина-боржника. Власник авто, втім, того ж дня сплатив борг і забрав автомобіль.

А кілька років тому одна комерційна структура запускала рекламу з Леніним, який, розмахуючи фінською кахельною плиткою, запевняв, що це — «справжня буржуйська якість». Образившись за Леніна, комуністи подали в суд (із приводу Сталіна місцева організація КПУ поки що мовчить, захоплена своїм антинатовським «референдумом»). Суд за честь Ілліча КПУ програла.

А після випадку з вилученням «мерседеса» опозиційні до міської влади журналісти висували версію, що продемонстрована комунальниками непохитність — не більш як спектакль, і навіть обізвали цю акцію «комунальним терором».

Чи допоможе реклама зі Сталіним вирішити проблему неплатежів, сказати важко. Поки що у відповідь тепловики одержали пікет студентів, які заявили, що недобре так поводитися з пам’яттю «найбільших діячів історії». Не менш складно прогнозувати наступні креативні ходи комунальників, які зневірились у можливості домогтися оплати своїх послуг традиційним шляхом. До речі, в одній з яток місцевого радіоринку автор цих рядків бачив диск із документальними фільмами: кадри одного з них лягли в основу замальовки «Товариш Сталін бореться з боржниками». Є на цьому ж диску три документальні фільми — про Гітлера, Муссоліні й Мао Цзедуна...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі