Комп’ютерна багатоядерність і... Гонка продуктивності, багатозавдань та багатопотоковості успішно триває

Поділитися
Здавалося б, куди вже далі збільшувати продуктивність сучасних комп’ютерів? Вони й так можуть усе: швидко рахувати, опрацьовувати величезні масиви інформації, демонструвати фільми й відтворювати музику.....

Здавалося б, куди вже далі збільшувати продуктивність сучасних комп’ютерів? Вони й так можуть усе: швидко рахувати, опрацьовувати величезні масиви інформації, демонструвати фільми й відтворювати музику... Та ні, розробники програмного забезпечення не стоять на місці. Їхні програми вимагають від комп’ютерів дедалі більшої та більшої продуктивності. Це стосується передусім комп’ютерних ігор, які вже давно зробили крок у тривимірний відеосвіт. Адже комп’ютерне аудіо-відео має працювати паралельно, принаймні з прокачуванням пошти, отриманням інтернет-новин, перевіркою на віруси, спілкуванням у «асьці» (ICQ) або інших подібних меседжерах. Що вже казати про суперкомп’ютери, які виконують немислимий обсяг обчислень, розширяючи межі можливостей інженерів і вчених. Сьогодні не лише дослідницькі центри, а й багато компаній для розробки і виробництва найрізноманітніших продуктів і товарів, від картопляних чіпсів до мобільних телефонів і автомобілів, використовують саме суперкомп’ютери.

Де ж межа комп’ютерної продуктивності? Не дивно, що найбільші виробники процесорів для ПК зіштовхнулися з проблемою фізичного обмеження подальшого збільшення їхньої продуктивності. Річ у тім, що зі зменшенням розміру процесора і збільшенням тактової частоти його роботи різко збільшується тепловіддача. Сьогодні проблему розв’язали, зробивши процесори ПК багатоядерними. Гонка продуктивності, багатозавдань та багатопотоковості успішно триває...

Два ядра — лише початок

Обидва найбільших виробники процесорів, Intel і AMD, почали плановий перехід на повсюдне використання багатоядерних процесорів (один процесор, який містить кілька фізичних ядер) на всіх своїх платформах, включаючи користувацькі комп’ютери, сервери і комунікаційні системи. Двоядерні процесори, які масово ставляться на ПК нинішнього року, стали першим кроком цього переходу. Ядро процесора — частина процесорного кристала, в якій провадяться обчислення. Подвоєння кількості ядер, наприклад, у Intel у поєднанні з технологією Hyper-Threading, дозволить серверним процесорам виконувати до чотирьох завдань чи програмних потоків одночасно. Це дасть можливість краще справлятися з одночасним виконанням складних трансакцій і навантаженням, що зростає.

Першим у продаж надійшов двоядерний Opteron виробництва компанії AMD. У жовтні компанія представила його на українському ринку в серверах компанії Sun Microsystems. Наприклад, сервер Sun Fire X4100, що включає двоядерний Opteron, дає зниження витрат на електроживлення та охолодження системи до 60% порівняно з серверами на базі одноядерних процесорів.

Першими ж чипами AMD із двома ядрами на кристалі стали серверні процесори Opteron серії 800, призначені для чотири- і восьмипроцесорних серверів. Одночасно з випуском даних серверних процесорів компанія представила й перші настільні чипи з двома ядрами. Вони поставляються під маркою AMD Athlon 64 X2.

Уже на виставці й не тільки

Можливості застосування потужних комп’ютерів із двоядерними процесорами були продемонстровані на новорічному комп’ютерному ярмарку в Києві, що пройшов під девізом «Подаруй собі цифровий стиль життя». Провідні українські комп’ютерні компанії напередодні новорічних свят пропонували споживачам спеціальні новорічні ціни та умови придбання найширшого асортименту настільних комп’ютерів на базі новітніх двоядерних процесорів Pentium D, ноутбуків на базі технології Centrino для мобільних ПК, кишенькових ПК і смартфонів на основі процесорів сімейства XScale, різноманітних сучасних цифрових пристроїв, мобільних телефонів, програмного забезпечення та інформаційних послуг.

Варто зазначити, що при переході на двоядерну архітектуру успіх залежить не тільки від можливостей процесора, а й від оптимізації платформ, операційних систем і додатків, а також від ліцензування ПЗ.

Те, що можна було робити й раніше, стає ще доступнішим і легшим із новими ПК. Приміром, на одному зі стендів комп’ютерного ярмарку можна було відчути себе кінорежисером. Кожний бажаючий міг навчитися працювати з цифровим відео на ПК і взяти участь у створенні власної версії рекламного ролика мобільного телефону. На іншому стенді демонструвалися приклади обробки звуку. Бажаючі грали на гітарі й співали під заздалегідь заготовлену «мінусівку», потім обробляли свою партію і голос за допомогою спецефектів у музичному редакторі. А за допомогою пакета програм Steiberg Cleaner чистили старі аудіозаписи від шумів, потріскувань тощо. Завдяки безпроводовому зв’язку з інтернет-ресурсом Google Earth кожний бажаючий міг одержати тривимірні карти будь-якої точки на земній кулі, включаючи свій власний будинок.

Що вже казати про улюблені ігри, які ще легше йдуть на нових ПК: автомобілі в «Need for Speed: Most Wanted» мчать швидше, а в «стрілялках» — жодних затримок із пострілами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі