Компанія Гонтаревої засвітилася в документах панамських офшорів - ЗМІ

Документ
Поділитися
Компанія Гонтаревої засвітилася в документах панамських офшорів - ЗМІ У мережу потрапили документи, що підтверджують спільний бізнес Гонтаревої з банкіром з Росії © Наші гроші
Для того, щоб компанія Гонтаревої розірвала відносини з російським капіталом, знадобилися санкції США і ЄС.

Голова НБУ Валерія Гонтарева до призначення головою банківського регулятора була бізнес-партнером російського чиновника. Однак після введення проти Росії секторальних економічних санкції США і ЄС її спільний бізнес з російським держфінансистом, який давав їй десятки мільйонів гривень офшорних кредитів, припинився.

Про це йдеться в матеріалі програми "Наші гроші" на підставі оприлюднених журналістами панамських документів про офшори.

Видання нагадує про те, що Гонтарева з 2007 року очолювала Фінансову групу ICU. Група складається з КУА "Інвестиційний капітал Україна", однойменної інвестиційної компанії та банку "Авангард" (з 2013 року). Співзасновником КУА "Інвестиційний капітал Україна" з моменту заснування був чоловік Гонтаревої Олег. Зараз головна юридична особа групи оформлена на компанію ICU Holdings Limited (Британські Віргінські острови).

Згідно з документами панамської компанії Mossack Fonseca, ICU мала тісні зв'язки з заступником голови державного "Внэшторгбанка Росии" (ВТБ) Юрієм Соловйовим (з 2008 по 2011 роки він очолював "ВТБ Капітал" і був віце-президентом банку ВТБ, зараз живе в Лондоні).

Фактично чверть ICU недавно належала дружині Соловйова Галині Улютиній, а офшорні компанії під управлінням ICU отримували від неї кредити, пише видання.

Точно встановити дату, коли російський державний фінансист став не тільки позичальником, а співвласником ICU, неможливо, пише видання.

Читайте також: НБУ, податкова і АМКУ спільно розроблять стратегію деофшоризації бізнесу

Однак у першому ж розкритті структури власності банку "Авангард" січня 2014 року видно, що він належить ICU через Westal Holdings Ltd. А чверть ICU Holdings Limited (22,74%), в свою чергу належить Cordova Management Ltd. Власниця Cordova Management - Улютіна Г.О. (Росія, Москва) - має таку ж частку в ICU, як і сама Гонтарева. Ще 22,74% у керуючих партнерів - Костянтина Стеценка і Макара Пасенюка.

Галина Олегівна Улютіна - дружина вищезазначеного Юрія Соловйова.

Улютіна залишалася співвласником ICU Holdings Limited і в червні 2014 року, коли сама Гонтарева продає свою частку в компанії (перед самим призначенням в НБУ).

Видання зазначає "стрімкість призначення і несподіваний вибір" Порошенком кандидатури Гонтаревої. З моменту, коли DT.UA першим повідомило про призначення Гонтаревої на главу НБУ, до її схвалення Верховною Радою минуло трохи більше тижня. За даними DT.UA, будучи інвестбанкіром Гонтарева серед іншого займалася структуруванням угод з залучення фінансування для розвитку бізнесу Roshen в Росії.

Як пишуть "Наші гроші", партнерство між компаніями Гонтаревої і родиною російського банкіра формально припиняється лише у серпні 2014 року. Цей розрив збігається за часом з введенням в кінці липня Сполученими Штатами і Євросоюзом секторальних санкцій щодо держсектора Росії. В цей санкційний список потрапив і ВТБ.

"Вже першого вересня з з'ясовується, що ICU викупила частку Галини Улютіної", - пишуть журналісти.

В компанії ICU відмовилися коментувати партнерство з родиною Юрія Соловйова, зазначивши, що, на їх думку ця інформація не є суспільно цікавою і важливою.

Читайте також: Прем'єр Ісландії може піти у відставку через скандал з офшорами

Відзначимо, ще в квітні 2012 року Валерія Гонтарева в інтерв'ю DT.UA говорила про те, що в Україні "недооцінили позитивний вплив російських банків під час кризи тут".

"Більше того, якщо б зараз не найбільші державні російські банки, нам, напевно, було б дуже складно. Тому що вони єдині, хто в кризу кредитував, єдині, хто сюди заводить капітал, в той час як європейці його звідси виводять. Це єдині банки, які нарощують тут бізнес, коли Європа закривається, особливо в роздрібному сегменті", - говорила вона.

Як зазначала тоді нинішня глава НБУ, особисто вона "росіян анітрохи не боїться" і у неї "немає ніякої русофобії".

Також вона підтвердила, що компанії групи ICU вели спільні угоди з "ВТБ-Капітал".

Читайте також: Фігурантами міжнародного журналістського розслідування про власників офшорів стали 20 осіб, пов'язаних з Україною

Як відомо, міжнародні журналісти-розслідувачі (консорціум ICIJ) і цілий ряд великих ЗМІ одночасно оприлюднили розслідування "Панамські документи", де йдеться про численні офшорні компанії, що використовуються лідерами держав, політиками, знаменитостями, відомими спортсменами.

Розслідування базується на 2,6 терабайта даних, які включають в себе 11,5 млн документів, викрадених з серверів одного з провідних реєстраторів офшорів у світі - панамської юридичної фірми Mossack Fonseca.

Зокрема, в матеріалах ICIJ йдеться і про те, що президент України Петро Порошенко ще не передав свої активи в "сліпий траст", як він заявляв раніше, проте для реструктуризації активів корпорації Roshen вже створені три офшорних компанії. Представники президента України пояснили, що офшор йому був потрібен для передпродажної реструктуризації кондитерського бізнесу.

Також із результатів розслідування ICIJ з'ясувалося, що мер Одеси Геннадій Труханов має російське громадянство і володіє 20 офшорними компаніями.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі