Коломойський та Пінчук програли суд Приватбанку і НБУ - Економіка - dt.ua

Коломойський та Пінчук програли суд Приватбанку і НБУ

27 серпня, 2018, 14:22 Роздрукувати

З НЗФ буде стягнуто заставне майно - 64 залізничних вагона.

© rbc.ua

Національний банк України (НБУ) і державний Приватбанк виграли апеляційний розгляд по судовій справі "Нікопольський завод феросплавів" (НЗФ) проти держави. В рамках нього НЗФ хотів уникнути примусового стягнення НБУ 64 вагонів. 16 серпня 2018 року Київський апеляційний господарський суд задовольнив апеляційні скарги Приватбанку та НБУ і скасував рішення Господарського суду Києва від 1 грудня 2017 року по даній справі, пише finclub.

"Відмовити в задоволенні позовних вимог (НЗФ. - ред.) в повному обсязі", - йдеться в судовому рішенні.

НЗФ звертався до суду з позовом про визнання незаконними бездіяльність та зобов'язання здійснити дії. Завод стверджував, що незаконна бездіяльність НБУ полягала у неприйнятті регулятором від Приватбанку виконання зобов'язання (погашення заборгованості) за кредитним договором №19 від 24 жовтня 2008 року, який уклали відповідачі, і зобов'язанні Приватбанку погасити заборгованість за цим договором, а НБУ – прийняти від банку виконання зобов'язань щодо її погашення.

Госпсуд Києва 1 грудня 2017-го задовольнив лише одну вимогу: він зобов'язав Приватбанк погасити кредит рефінансування, оскільки в держбанку були фінансові можливості для цього, а НБУ не здійснював дій з примусового стягнення боргу.

НЗФ виступає іпотекодавцем за цим кредитом рефінансування.

Приватбанк і НБУ апелювали до того, що самостійне погашення банком кредиту рефінансування може призвести до втрати ліквідності Приватбанку, а інтереси і права НЗФ не порушувалися.

В рамках договору №19 Приватбанк 24 жовтня 2008 року отримав рефінансування на 3,41 млрд грн під 15% річних до 23 жовтня 2009 року. У 2010 році договір був переписаний: сума боргу знизилася до 3,31 млрд грн, ставка зросла до 17,3%, а термін погашення – до 23 жовтня 2015 року. У 2014 році в договір знову внесли зміни: Приватбанк повинен був повернути 3,4 млрд грн до 23 грудня 2016 року.

У 2015 році НЗФ, афілійований з акціонерами Приватбанку на той момент – Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, вніс своє майно (64 залізничних вагона) в забезпечення за цим кредитом. Ставка за кредитами була підвищена до 21,5-29,25%.

У грудні 2016 року держава стала власником Приватбанку, який 23 грудня не виконав умови кредитного договору. Тому у банку утворився борг, який на 25 вересня 2017-го склав 2,6 млрд грн по тілу кредиту і 56 млн грн – відсотки.

Приватбанк ще 17 лютого 2017 року електронним листом повідомив НБУ про готовність погасити борг на суму 893,8 млн грн, але НБУ не горів бажанням отримати ці гроші.

"У відповідь на зазначений лист Національний банк України висловив застереження про зменшення, в результаті такого погашення, обсягу відповідальності фінансових та майнових поручителів за зобов'язаннями Комерційного банку" Приватбанк перед НБУ, що, в свою чергу, може негативно вплинути на здатність Приватбанку досягти прийнятих умов реструктуризації корпоративного кредитного портфеля та структури забезпечення за нього. НБУ вважає неприпустимим зменшення обсягу відповідальності фінансових та майнових поручителів за рахунок наданої Приватбанку державної фінансової підтримки", - зазначено в рішенні суду.

Але вже 21 серпня 2017 року НБУ повідомив Приватбанк, що він повинен протягом 30 днів заплатити борг 2,6 млрд грн, інакше він зверне стягнення на заставне майно – вагони НЗФ екс-власників Приватбанку.

Суд прийшов до висновку, що НБУ не заважав Приватбанку погасити рефінансування, а норма про списання заборгованості банку з його рахунку є правом, а не обов'язком НБУ. Саме тому відмова Приватбанку погасити борг дав змогу НБУ стягнути заставне майно за цим кредитом, а не списувати грошові кошти з коррахунку Приватбанку.

Читайте також: Верховний Суд визнав недійсними договори між "Укрнафтою" та компанією Коломойського

Повідомлялося, що до початку слухання у Високому суді Лондона за позовом Приватбанку проти Коломойського і Боголюбова відповідачі відмовилися від майже половини аргументів, які вони планували представити.

21 грудня 2016 року "Приватбанк" перейшов у державну власність. Держава отримала 100% в його капіталі, фінустанова було докапитализировано на суму 116,8 млрд грн. В кінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд грн на підставі пропозицій НБУ та висновку незалежного аудитора - компанії EY.

За матеріалами: FinClub /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №15, 20 квітня-25 квітня Архів номерів | Зміст номеру < >