«Київенерго»: зима, влада й газ. В енергетиці столиці дві новини: одна — хороша, інша — як сказати...

Поділитися
Початок опалювального сезону безсумнівно радує усіх киян. Про майбутні, позачергові, збори в понеділок акціонерів «Київенерго» більшість із них навіть не дізнається...

Початок опалювального сезону безсумнівно радує усіх киян. Про майбутні, позачергові, збори в понеділок акціонерів «Київенерго» більшість із них навіть не дізнається. Тим часом обидві події цілком рівнозначні. Енергосистема міста починає жити в нових умовах. Заплановані на понеділок збори спричинять серйозну зміну центрів впливу в компанії.

Місто традиційно звикло вважати «Київенерго» своєю вотчиною, забуваючи, що контрольний пакет акцій компанії залишається за державою. Зараз доведеться трохи поділитися.

Нагадаємо, міська адміністрація на початку року зробила все від неї залежне, аби представники очолюваної Олегом Дубиною НАК «Енергетична компанія України» (ЕКУ) в «Київенерго» не з’явилися.

На жаль, зусилля виявилися марні. Після невдалої спроби домогтися виключення «Київенерго» зі складу ЕКУ місто почало створювати власний енергохолдинг (ЗАТ «Компанія «Київенергохолдинг») із цілком прозорою метою консолідувати 40-відсотковий пакет блокуючих акцій. Для цього мерії довелося піти на пристойні поступки групі акціонерів ВАТ «Запоріжсталь», котрі володіють 28% акцій столичної енергокомпанії.

Створення «Київенергохолдингу» викликало, м’яко кажучи, неоднозначну реакцію. Тим паче, вже очевидно, що цілковитого контролю в новоствореній структурі в адміністрації не буде.

Приватних акціонерів «Київенерго» не надихнула роль статистів у створюваній компанії, отож спроба закріпити за містом 61% акцій, зважаючи на все, не вдалася. У результаті вже в середині жовтня Олександр Омельченко заявляв: місто в «будь-якому разі одержить не менше 50%+1 акція». Це явне відкочування назад від початкової позиції.

Іншими словами, «запоріжсталівці» підтвердили свої претензії на понад 40% нової структури. Утім, у міста була й альтернатива — викупити два пакети акцій приватних акціонерів (сумарно 28%). Раніше називали й ціну — 68 млн. дол.

Поки що Шевченківський районний суд Києва за вже традиційною схемою позову дрібного акціонера призупинив дію рішення Київради «Про створення ЗАТ «Компанія «Київенергохолдинг». Але сам Омельченко вважає — згадана постанова не позначиться на термінах створення структури й до кінця року процес буде завершено.

Проте відповідно до наближення дати зборів акціонерів (до речі, других за рік і четвертих, оголошених у 2004-му) довелося домовлятися з Олегом Вікторовичем про умови «гуртожитку». На переговорах, які відбулися цього тижня, вироблено компромісну формулу. На чолі «Київенерго» залишається нинішній голова правління Іван Плачков, а спостережну раду очолює представник мерії Іван Фоменко. А ЕКУ отримує свої місця. Цікаво буде подивитися, за чий рахунок. Очевидно, «посунутися» доведеться не лише Мінпаливенерго та ФДМ, а, можливо, й місту.

Утім, особливо роздмухувати суперечності нині не має наміру ніхто: Дубина вже втратив багато часу, і зараз необхідно встигнути до президентських виборів закріпитися в максимально можливій кількості енергокомпаній.

Майже відкритий саботаж створення ЕКУ з боку топ-менеджменту енергетики показує: це буде нелегко. Характерний приклад — ті самі «Центренерго» чи «Дніпрообленерго» з «Черкасиобленерго», де виявилася потрібна кількість забороняючих ухвал судів. А либонь є ще й славнозвісне «Дніпроенерго». Місця для бійки аж надто багато...

Ось тільки часу залишилося мало. Після виборів, незалежно від того, хто переможе, обидва патрони Дубини — Леонід Кучма й Віктор Медведчук — змінять свій статус. Отож війна за «Київенерго» абсолютно недоречна, що взагалі-то й добре. «Перемир’я» протриває як мінімум до кінця зими...

Утім, особливості національної гри в «бій бульдогів під килимом» напряму киян мало стосуються. Їх більше хвилює інше — чи буде в будинках тепло. Із технічної точки зору, попри неминучі шорсткості, підготовка до зими пройшла нормально. Відремонтували блоки ТЕЦ, майже три сотні котельних. Напередодні опалювального сезону на Троєщині здали в експлуатацію ще один потужний казан на ТЕЦ-6. Природно, узимку будуть і пориви зношених мереж, й інші «принади» нашої комунальної системи, але чогось надзвичайного не передбачається.

Проте гарантувати, що в будинках буде тепло, «Київенерго» не в змозі. Причина також відома — газ, точніше, рівень оплати за нього.

Щорічно міська енергосистема споживає 3,5—4 млрд. кубометрів блакитного палива. І єдиний постачальник газу — «Газ України», дочірня компанія НАК «Нафтогаз України» — робить умови дедалі жорсткішими. Минулої зими на житлових масивах два-три тижні було, м’яко кажучи, не спекотно. Тоді через неповну оплату іноді зрізали до третини поставок газу.

Нинішнього року газівники також чітко дали зрозуміти, що жартувати зовсім не мають наміру. Класичною стала ситуація кінця вересня, коли «Нафтогаз» почав обмежувати тиск у газопроводах, які ведуть на ТЕЦ, заявляючи, що в разі непогашення боргів взагалі посадить місто «на нуль». При цьому сума заборгованості «Київенерго» за «свіжий» газ, за даними самого НАК, на кінець місяця становила 4,5 млн. грн., що аж ніяк не вражало. Вона була разів у 80 менша, ніж у Донецькій або Дніпропетровській областях, відключати які ніхто не збирався: тамтешні міста навіть не входили в список найбільших боржників НАК.

А ось тиск у столичних трубах, попри передвиборну кампанію, падав. Це був дуже чіткий сигнал: попусків місту не буде. І якщо у вересні проблема стосувалася лише «Київенерго», то аналогічна ситуація в жовтні-листопаді зачепить уже й киян, і мерію.

Треба віддати належне столичним енергетикам: у цілому систему розрахунків за паливо вдалося налагодити. За даними «Газу України», 2003 року компанія «Київенерго» оплатила 99,6% газу для виробництва теплової енергії та 95,5% — для виробництва електричної. У поточному році до опалювального сезону підійшли з більш ніж скромними боргами. Проте незабаром має бути ривок споживання газу — приблизно в 2,5—3 разу. А з оплатою, засвідчує досвід попередніх зим, у цей період буде туго.

Два-три роки тому «Нафтогаз» ще крізь пальці дивився на накопичення боргів — тепер «лавочка» закрилася. Отже, потрібні фінансові ресурси.

Нині тарифи в столиці покривають фактичні витрати на теплопостачання на 94, на холодне водопостачання — на 85%. Питання, хто оплатить «дельту», розглянуть наступного року. Тим часом із нового року набирають чинності деякі положення закону про житлово-комунальні послуги, відповідно до яких орган, котрий встановлює тарифи на житлово-комунальні послуги, покриває витрати за свій рахунок підприємствам у разі, якщо ці тарифи не покривають фактичні витрати.

Доступних резервів у столичних енергетиків залишилося небагато. Промисловість і населення вже розраховуються практично на 100%. Зараз «Київенерго» намагається вибити максимально можливу кількість старих боргів, підписуючи угоди про їхню реструктуризацію на п’ять років.

Проте головну проблему — платежі житлово-комунальних підприємств і водоканалу — так і не розв’язано. Левова ж частка боргів утворюється саме там. А жорстка політика стосовно водоканалу — це, вважай, пряме зіткнення з мерією.

Питання тягнеться вже не перший рік, перетворившись на «історичне». Міській адміністрації відверто не хочеться розгрібати ці завали, і там, схоже, вважають, що або проведенням якогось суперзаліку, або створенням холдингу все саме по собі розсмокчеться. Віриться в це слабко. Швидше за все, місту доведеться розв’язувати проблему в звичному авральному режимі. Ліміт легких рішень уже вичерпано. Взаємодія кураторів різноманітних напрямів давно нагадує байку про Лебедя, Рака та Щуку, де кожен із відповідальних заступників голови старанно тягне в свій бік. У результаті всі проблеми з минулого року благополучно переїхали в нинішній.

Так і живемо. Місто потихеньку в’їжджає в черговий осінньо-зимовий період. За українськими стандартами, гріх скаржитися: у столичних будинках є й буде гаряча вода та й батареї також нагріються. А буде на вулиці тепло — так і взагалі почнемо відчиняти кватирки...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі