Кабмін запропонував нову формулу розрахунку ціни на газ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Кабмін запропонував нову формулу розрахунку ціни на газ Уряд хоче формувати ціну на газ по-новому © kozirsky / depositphotos
Уряд має затвердити нове положення про спецзабов'язання суб'єктів ринку природного газу до 1 квітня, або продовжити дію старого.

Запропонований до обговорення Кабінетом міністрів України проект постанови про затвердження Положення про покладення спецзабов'язань на суб'єктів ринку природного газу містить оновлену формулу розрахунку ціни на газ, яку з 1 квітня 2017 до 1 квітня 2018 р. пропонується скорегувати двічі.

Про це у своїй статті для DT.UA пише. Алла Єрьоменко. Як вказує автор, 12-й пункт цього документа передбачає, що з 1 квітня 2017 року "Нафтогаз" буде продавати природний газ для побутових споживачів, релігійних організацій та виробників тепла для них за ціною, що становить 4942 грн за 1000 куб. м (без урахування ПДВ, тарифів на транспортування і розподіл палива, що підлягають обов'язковій оплаті відповідно до умов договорів, а також розміру націнки постачальника газу, також визначеного положенням).

"До 1 серпня 2017 р. здійснюється розрахунок значення ціни газу на рівні імпортного паритету на період з 1 жовтня 2017 р. по 1 квітня 2018 р. за розрахунковий період, який становить 12 календарних місяців до місяця проведення розрахунку, за такою формулою:

Ц іп = {(ЦNCG х КGCV х К євро/дол. США) + (Сф х КGCV х К євро/дол. США) + (ТВімп х КGCV х К євро/дол. США) + ТвхГТС} х К дол. США (гривень за 1000 кубометрів)", – йдеться в статті.

Уточнюється, що в даній формулі Ц іп – ціна газу на рівні імпортного паритету, без урахування ПДВ;

ЦNCG - середнє значення ціни палива за розрахунковий період на німецькому газовому хабі (NCG), визначений за даними компанії Platts.

GCV - коефіцієнт, що відображає співвідношення одиниць енергії (МВт/год) та обсягу (1000 куб. м.). Даний показник визначається згідно з інформацією оператора ГТС Словаччини – компанії Eustream (середнє значення за розрахунковий період).

Кєвро/дол. США - курс євро до долара США, за даними агентства Bloomberg (середнє значення за розрахунковий період);

Сф - середнє значення вартості транспортування палива від німецького газового хаба (NCG) до віртуальної торгової точки на території Словаччини за розрахунковий період. Показник визначається як найменша з двох величин: тарифів європейських операторів ГТС або різниці в цінах на природний газ на віртуальній торговій точці на території Словаччини та німецькому газовому хабі (NCG) (визначається на підставі аналізу даних за рік, що передував року, в якому провадиться розрахунок,)

ТВімп - середнє значення вартості транспортування природного газу в розрахунковому періоді від віртуальної торгової точки в Словаччині до західного кордону України;

ТвхГТС - тариф на транспортування природного газу транскордонними газопроводами до точок входу в українську ГТС, встановлений НКРЭКУ (без урахування ПДВ) який діє в конкретний розрахунковий період (дол. США/1000 куб. м.);

К дол. США - середнє значення курсу гривні до долара США, виходячи з показників середньомісячних офіційних курсів НБУ за два місяці, що передують місяцю до проведення розрахунку.

Автор уточнює, що якщо розрахована таким чином ціна газу на рівні імпортного паритету перевищує більше ніж на 10% ціну природного газу, за якою НАК "Нафтогаз України" продає природний газ з 1 квітня 2017 р., то в період з 1 жовтня 2017 р. до 1 квітня 2018 р. ціна продажу "Нафтогазом" природного газу для вищевказаних категорій споживачів буде дорівнювати розрахованій ціні газу на рівні імпортного паритету.

Разом з прийняттям рішення про зміну ціни на паливо в порядку передбаченому документом, у відповідній пропорції буде переглядатися також ціна придбання природного газу, визначена пунктом 6 цього положення (тобто – все ті ж 4942 грн за 1000 куб. м.). При продажі палива постачальникам газу для потреб релігійних організацій, а також продажі газу тепловиробникам, що забезпечують їх потреби, до ціни буде застосовуватися коефіцієнт 0,5.

"Уважно розглянувши формулу, вдумливі люди зрозуміють, що названа проектна ціна у 4942 грн/тис. кубометрів досить умовна з урахуванням усіх складових вищенаведеної формули ціни. Хіба що Кабмін "вручну" її стримуватиме, задіявши адміністративні методи. Причому самостійно прорахувати ціну мало хто зможе, бо не володіє відповідною інформацією, яка потрібна для коректного розрахунку. Навіть щодо імпортного газу НАК прагне зберегти конфіденційність, посилаючись на комерційну таємницю і те, що оголошення контрактних цін заважає торгу з продавцями імпортного газу", – зазначає Єременко.

За її словами, Кабмін обережно порадився щодо даного питання з представниками МВФ і найімовірніше затвердить запропоноване положення. Можливо – з урахуванням правок, запропонованих учасниками ринку в ході обговорення проекту відповідної постанови.

Оглядач зазначає, що якщо з 1 квітня уряд не продовжить дію старої постанови №758, або не прийме замість неї іншу, то український ринок природного газу ризикує зануритися в хаос.

Нагадаємо, Головний комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко 14 лютого заявив, що ціни на природний газ для населення з 1 квітня 2017 року можуть зрости на 40% у тому випадку, якщо дію спецзабов'язань для суб'єктів газового ринку не буде продовжено.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, у свою чергу, заявив, що ціни на природний газ для населення України найближчим часом підвищуватися не будуть.

Детальніше про ситуацію на українському ринку природного газу читайте у статті Алли Єрьоменко "Кабмін знову має намір підняти ціну на газ?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі