Із метелика в гусінь. Щоб залишитися під сонцем, ПФТС перетвориться на біржу

Поділитися
Скандал навколо фондового ринку, що розгорівся ще в червні й пов’язаний із зверненням до Президента та прем’єр-міністра шести українських фондових бірж, дістав логічне продовження...

Скандал навколо фондового ринку, що розгорівся ще в червні й пов’язаний із зверненням до Президента та прем’єр-міністра шести українських фондових бірж, дістав логічне продовження. Після того, як біржі звинуватили ФДМ і ДКЦПФР у протекціонізмі позабіржовим торговельно-інформаційним системам, маючи на увазі Першу фондову торговельну систему (ПФТС), рішенням загальних зборів Асоціації ПФТС від 7 липня стало створення ВАТ «Фондова біржа ПФТС».

Уже до осені ПФТС сподівається стати біржею. Статутний фонд товариства становитиме 9 млн. 182 тис. 500 грн., номінал акції — 2500 грн. У акціонери цілком логічно потрапили Асоціація ПФТС і члени Асоціації ПФТС — торговці цінними паперами. За словами президента ПФТС Ірини Зарі, основний пакет акцій належатиме Асоціації ПФТС, але «буде створено умови для учасників торговельної системи стати власником однієї акції. Водночас загальні збори вважають, що статус акціонера не має бути обов’язковою умовою допуску до торгів, та й законодавство також не містить такого положення».

Прагнення ПФТС змінити свій статус підтримує керівник апарату ДКЦПФР Михайло Непран, котрий заявив: відповідно до законодавства ДКЦПФР зареєструє фондову біржу ПФТС протягом десяти днів, після того як отримає повний пакет документів. Узагалі Державна комісія не просто підтримує ПФТС, а всіляко виявляє прихильність до дій цієї організації. Адже сьогодні на ринку цінних паперів ПФТС — найбільший гравець. За даними ДКЦПФР, загальний обсяг торгів ПФТС у першому кварталі 2005 р. зріс у 1,7 разу порівняно з аналогічним періодом 2004 р. і дорівнював ні багато ні мало 5,184 млрд. грн., або 77,5% загального обсягу торгів організованого ринку цінних паперів України.

Із другого боку, цілком природно, що й українські біржі прагнуть зайняти своє місце під сонцем, при цьому вони зовсім не від того, щоб потіснити свого головного торговельного конкурента. Тим паче, наближається час оголошення тендера з вибору торговельного майданчика для продажу пакетів держакцій. Ціна місця під сонцем неймовірно зросла після підписання 14 червня Угоди про взаємодію щодо розвитку фондового ринку України між ФДМ і ДКЦПФР. Документ передбачає перехід від продажу контрольних пакетів акцій підприємств стратегічним інвесторам до продажу невеликих пакетів акцій портфельним інвесторам через фондовий ринок. Сьогодні найреальнішим торговельним майданчиком для продажу держпакетів акцій є лідер ринку, тобто ПФТС.

Як швидко вирішиться конфлікт між біржами й ПФТС, покаже найближче майбутнє, проте вже тепер зрозуміло: ПФТС виграла раунд у боротьбі з учасниками фондового ринку.

Що далі? Державна комісія планує проводити робочі засідання за участі президента ПФТС Ірини Зарі й керівників усіх восьми торговельних бірж, сподіваючись остаточно залагодити конфлікт і закликаючи всіх учасників ринку до консолідації. Хоча в даній ситуації консолідація в принципі неможлива.

Коментар

Михайло НЕПРАН,
керівник апарату ДКЦПФР

— Нам потрібен організований ринок. Комісія зацікавлена в тому, щоб працювали сильні (і економічно, і юридично, і в сенсі програмного забезпечення) біржі. Водночас вісім бірж і дві торговельні інформаційні системи (ТІС) — для України це занадто багато.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі