Із Ашгабада — голіруч - Економіка - dt.ua

Із Ашгабада — голіруч

14 жовтня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №40, 14 жовтня-21 жовтня

Повідомлення на сайті Мінпаливенерго про те, що 11 жовтня українська делегація на чолі з міністром палива й енергетики України Іваном Плачковим вирушила з робочим візитом до Туркменистану, було навдивовижу скромним...

Повідомлення на сайті Мін­паливенерго про те, що 11 жовтня українська делегація на чолі з міністром палива й енергетики України Іваном Плачковим вирушила з робочим візитом до Туркменистану, було навдивовижу скромним. Як відчували, що особливо афішувати цей візит не варто. Його метою називали переговори з керівництвом країни про шляхи подальшого розвитку двостороннього співробітництва. У складі делегації був присутній і перший заступник міністра — голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко.
Делегація повернулася без підписаного довгострокового «газового» контракту з Туркменистаном. Більше того, президент С.Ніязов заявив, що укра­їнська сторона, як і раніше, не виконує своїх зобов’язань як за товарною оплатою туркменського газу, так і за інвестиційними проектами.
Ще на початку вересня голова правління НАК «Нафтогаз України» О.Івченко запевняв: візит президента Туркменистану С.Ніязова в Україну, під час якого планується підписання 25—30-річ­ної угоди про поставки в Україну до 60 млрд. кубометрів туркменського газу щороку, відбудеться в жовтні 2005 року. Тоді ж керівник «Нафтогазу» повідомив, що проект угоди вже складено, він «пройшов усі інстанції» та надіс­ланий для ознайомлення туркменській стороні.
О.Івченко підкреслив, що нова газова угода стане можлива після врегулювання триваючої не один місяць суперечки про схему оплати туркменського газу. Якщо раніше Україна половину обсягу поставок оплачувала грошима, а половину — товарами, то з 1 липня 2005 року оплата за весь газ вноситься виключно грошима. При цьому Туркменистан погодився знизити ціну на газ для України до 44 дол. за тисячу кубометрів з 58 дол. на кордоні Туркменистан—Узбекистан.
Туркменистан є найбільшим постачальником газу в Україну. 2004 року обсяг поставок дорівнював 36 млрд. кубометрів. Це відповідає 45% потреби України в цьому виді енергоносіїв. Україна — найбільший покупець турк­менського газу.
У 2005—2006 роках НАК «Нафтогаз України» планує щороку закуповувати до 44 млрд. кубометрів природного газу туркменського походження за прямим контрактом купівлі-продажу з ГТК «Туркменнафтогаз» (до 36 млрд. кубометрів), а також із ресурсів ВАТ «Газекспорт» (до 8 млрд. кубометрів).
2004 року Туркменистан знизив видобуток газу до 58,5 млрд. кубометрів (при планованому обсязі 74 млрд.) з 59,1 млрд. — у 2003-му. Прогноз видобутку газу на 2005-й — 70 млрд. кубометрів
Більше того, повідомляє «УНІАН» із посиланням на Reuters, Сапармурат Ніязов заявив, що відкладає на невизначений час підписання 30-річного контракту з Україною про поставки природного газу й вимагає участі Росії в такій угоді.
«Підписати 25-річний контракт?! Як ми підпишемо без Росії? Треба нам утрьох сісти... Немає інших варіантів», — сказав С.Ніязов, котрого 13 жовтня показало вранці туркменське ТБ у репортажі про зустріч із міністром палива й енергетики України І.Плачковим і главою НАК «Нафтогаз України» О.Івченком.
Президент Туркменистану зажадав від України оплатити борги за газ. «Давайте розрахуємося. Потім нам легше буде співпрацювати», — заявив С.Нія­зов.
За словами глави Туркменистану, Україна не погасила товарну частину оплати газу: «Вивантажено лише на 8,7 млн. дол. із 484 млн. дол.». «Тоді платіть грошима з розрахунку 44 дол. за тисячу кубометрів», — запропонував С.Ніязов, підкресливши, що «треба розрахуватися до кінця року».
Тим часом 23—26 жовтня до Ашгабада з офіційним візитом збирався прем’єр-міністр України Юрій Єхануров. Із урахуванням сказаного вище, можна припустити: і цей візит буде відкладено на невизначений час.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №42, 9 листопада-15 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво