Італія на межі широкомасштабної банківської кризи

Поділитися
Італія на межі широкомасштабної банківської кризи Італія може стати наступною великою проблемою ЄС. © European Parliament / Flickr
МВФ погіршив прогнози для італійської економіки, а експерти попереджають, що Рим може стати новим головним болем для ЄС.

Величезна кількість "поганих" кредитів поставила банківську систему Італії на межу краху. На сьогоднішній день загальна сума кредитів, за якими не здійснюються виплати, сягає 360 мільярдів євро, що становить 17% від всіх позик, які видали італійські банки і дорівнює п'ятій частині ВВП країни.

Про це сьогодні пише Business Insider, додаючи, що рівень "поганих" боргів у власності італійських банків сьогодні в кілька разів перевищує той, який в країні був виявлений на піку фінансової кризи 2008 року. З початку 2016 року ціна банківських цінних паперів у Італії впала на більш ніж 50%. А у випадку найстарішого і найбільш проблемного банку Італії Banca Monte dei Paschi di Siena падіння склало 75%.

Видання зауважує, що проблеми в банківському секторі досі заважають відновленню Італії після останньої світової фінансової кризи. На сьогодні економіка країни на 8% менша, ніж була у 2008 році. Сьогоднішнє ВВП країни не перевищує рівень, який у неї наприкінці 21-го століття.

Уряд Італії розглядає варіант порятунку банків всупереч законам ЄС. Правила союзу вимагають, щоб переговори з кредиторами і власниками банківських цінних паперів про часткове списання боргів розпочалися перш ніж гроші платників податків будуть використані для "ре капіталізації" банків. Італійський уряд не може слідувати цим вимогам, тому що майже половину своїх бондів італійські банки продали не професійним інвесторам, а фізичним особам. Таким чином, банківські облігації на 31 мільярд євро в руках простих італійців, які намагалися зберегти свої заощадження в цінних паперах. Таким чином, в разі неплатоспроможності власники "молодших" облігацій будуть останніми в черзі, хто отримає свої гроші назад, а це половина всіх покупців цінних паперів італійських банків.

В 2015 році італійський уряд врятував чотири маленькі банки. Відповідно до правил ЄС, тягар порятунку був покладений не на платників податків, а на інвесторів. А отже 12,5 тисяч італійців, які хотіли зберегти заощадження через купівлю цінних паперів, втратили 430 мільйонів євро.

Видання Financial Times теж пише, "шторм" в італійській банківській системі посилив Brexit. Після того, як британці проголосували за вихід з ЄС, вартість банківських облігацій в Італії обвалилася ще на 30%. Тож у країни є всі шанси стати новим головним болем для ЄС. 29 липня Рим планує провести стрес-тести, і багато хто боїться, що після них на поверхню спливе жахлива слабкість банківського сектору і його гострої необхідності в ре капіталізації.

Прем'єр-міністр Матео Ренці намагається вмовити Брюссель пом'якшити правила, які вимагають, щоб інвестори взяли на себе удар банківських проблем. Однак поки що його зусилля не мали успіху.

Біль італійського банківського сектору посилює і ринок нерухомості. Оскільки він фактично створив 40% "поганих" боргів, і цей відсоток продовжує зростати. З 2010 до 2015 року вартість нерухомості в Італії впала на 14%. Останні дані вказують на те, що з початку 2016 року квадратний метр в країні подешевшав ще на 1,2%, що перевищує середній показник по ЄС. І це дуже сильно вдарило по банківському сектору. Адже дві третини кредитів в Італії видані під персональні гаранті або під заставу нерухомості. А в невеликих банках країни ця пропорція може перевищувати три чверті.

"Італійських ринок нерухомості навряд чи продемонструє зростання до тих пір, поки не відбудеться значного зростання доходів населення, а також поки не збільшиться потік інвестицій у бізнес", - сказав колишній директор італійського казначейства Лоренцо Кодонго, окресливши замкнене коло проблеми.

МВФ теж помітив банківську катастрофу, яка насувається, і спрогнозував, що Італія не зможе повернутися до докризового стану економіки аж до 2025 року. Про це йдеться в свіжому звіті фонду. Згідно з передбаченнями організації, зростання італійського ВВП в цьому році буде меншим, ніж 1%. А в 2017 році воно складе лише 1%, хоча раніше очікувалося, що зростання на 1,25%.

Нагадаємо, що нещодавно Світовий банк зробив новий прогноз розвитку світової економіки. Зокрема, в 2016 році економіка США виросте на 1,7%, а економіка єврозони - на 1,6%, однак ці показники нижче квітневих. За темпами зростання світової економіки прогноз на поточний рік знижено до 2,4 відсотка проти 2,9 відсотка, що називалися в січні.

Раніше DT.UA писало про те, що, на думку експертів, зовнішньоекономічні чинники для України у 2016-му залишаться негативними. Ми опитали економістів, запропонувавши їм сформулювати основні очікування щодо економічного майбутнього України у 2016-м. Оптимізму в цих прогнозах мало, і в кожному з них звучить заклик до конструктиву, осмислених дій і системного підходу. Більше читайте у статті "Рік бабака".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі