«ІСД» ЗАКРІПЛЮЄТЬСЯ НА ЄВРОПЕЙСЬКОМУ РИНКУ СТАЛІ КОРПОРАЦІЯ «ІНДУСТРІАЛЬНИЙ СОЮЗ ДОНБАСУ» ПРЕТЕНДУЄ НА СТАТУС ПЕРШОЇ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНОЇ КОРПОРАЦІЇ З УКРАЇНСЬКИМ КОРІННЯМ

Поділитися
Цього тижня уряд Угорщини офіційно оголосив українську компанію «ІСД» переможцем у приватизаційному конкурсі з продажу майже 80% акцій найбільшого металургійного комбінату країни — Dunaferr...

Цього тижня уряд Угорщини офіційно оголосив українську компанію «ІСД» переможцем у приватизаційному конкурсі з продажу майже 80% акцій найбільшого металургійного комбінату країни — Dunaferr.

За інформацією Угорського агентства з приватизації (APV), пропозицію консорціуму в складі корпорації «Індустріальний союз Донбасу» (ІСД), Алчевського металургійного комбінату, швейцарської компанії Duferco International Trading Holding і компанії з Ліхтенштейну Kundax AG визнано найкращою серед трьох представлених офіційних оферт.

Друге місце посіла британсько-індійська LNM Group, яка є другою серед найбільших сталеплавильних компаній світу, на третьому опинилася російська «Северсталь», за обсягами виробництва — третя в Росії і двадцята у світі.

Перемога очолюваного «ІСД» консорціуму в угорському тендері дуже показова насамперед тим, що українська корпорація випередила дуже потужних конкурентів.

При цьому — це вже другий успіх корпорації впродовж цього місяця: буквально тиждень тому «Індустріальний союз Донбасу» був оголошений покупцем Дніпровського металургійного комбінату ім. Дзержинського.

На думку як українських, так і закордонних експертів, успіх в Угорщині був би неможливий без запропонованої корпорацією серйозної програми модернізації та розвитку підприємства. За інформацією Угорського агентства з приватизації, протягом найближчих п’яти років переможці конкурсу сумарно муситимуть інвестувати в Dunaferr 100 млрд. угорських форинтів, або майже 0,5 млрд. дол. Втім, попри великі суми інвестицій і солідну програму з модернізації Dunaferr, розвинений ринок фінансових інститутів у Європі дозволить консорціуму реалізувати ці завдання переважно з допомогою залучених коштів.

Успіху «ІСД» в угорському конкурсі сприяли й соціальні зобов’язання, взяті на себе корпорацією, головне з яких — повне збереження робочих місць на підприємстві і соціальної інфраструктури в районі Дунайварош.

Слід зазначити, що в приватизації Dunaferr абсолютним пріоритетом було не поповнення держбюджету, а необхідність вирішення соціальних і фінансових завдань комбінату й регіону. Так, на цінові критерії при оцінюванні пропозицій від інвесторів припадало лише п’ять балів зі ста, тоді як на вирішення соціальних завдань — 30 балів. Така практика — аксіома не тільки для країн Центральної, а й для Східної Європи. Вважається, що держава виграє вже від самого факту успішної роботи приватизованих підприємств.

Що стосується самої корпорації, то придбання угорського меткомбінату стало черговим серйозним кроком її менеджменту на шляху формування повноцінної сталеливарної компанії на базі металургійних потужностей. Більше того, «ІСД» тепер справді може претендувати на статус міжнародної корпорації, що займається сталеливарним бізнесом, українські активи якої інтегровані з металургійними потужностями в країнах ЄС.

Та й за обсягами це цілком відчутна прибавка. Якщо до приватизації Dunaferr обсяг виробництва сталі в рамках корпорації «ІСД» становив 7,4 млн. тонн, то зараз її потужності в чорній металургії можуть зрости до 9 млн. тонн.

Не менше позитиву купівля угорського заводу корпорацією «ІСД» обіцяє й українській економіці в цілому, особливо в контексті майбутнього розширення Євросоюзу, так болісно очікуваного українськими металургами. Як стало відомо кілька днів тому, Європейська комісія відмовилася збільшити квоти українським експортерам.

За експертними оцінками, загальні збитки українських виробників можуть становити близько 300 млн. дол.

Однак тепер це вже не буде такою великою перепоною на шляху українського металу в Європу. Інтегрувавши у свій технологічний ланцюжок виробничі потужності найбільшого угорського виробника металу, «ІСД» зможе без особливих труднощів долати нинішні бар’єри. Угорщина вже з травня наступного року стане повноправним членом Євросоюзу, і, постачаючи туди заготовку з Алчевського меткомбінату, можна вже на європейських потужностях виробляти металопродукцію високих переділів. Це означає фактичний вихід на загальноєвропейський ринок, минаючи квоти й мита ЄС.

Заодно купівля Dunaferr дозволить донеччанам істотно розширити географію ринків збуту своєї продукції. Відомо, що частина продукції угорського підприємства постачається на автомобільний завод, який належить японській компанії Suzuki. Крім того, вигідне географічне розташування Dunaferr — близькість Будапешта і можливість транспортування продукції по Дунаю — знизить транспортні витрати і дасть компанії можливість поборотися за поставки металу для східноєвропейської автомобільної галузі. А це перспективний ринок, що швидко зростає. Так, найближчим часом буде відкрито, як мінімум, три заводи потужністю по 300 тис. автомобілів на рік (у Чехії, Словаччині та Польщі), плюс треба враховувати потреби в металі компаній—постачальників комплектуючих.

У цілому ж після купівлі угорського підприємства корпорація «ІСД» має всі шанси стати одним із лідерів не лише серед українських металургійних компаній, а й у Східній Європі та Росії.

Нагадаємо, що зараз у Східній Європі найбільші гравці — LNM Group, який володіє комбінатами в Чехії, Польщі та Румунії, і US Steel (меткомбінати в словацькому Кошице і «Сартид» у Сербії). Їхні потужності в регіоні становлять відповідно 12,5 млн. і 4,3 млн. тонн сталі в рік. Але й на цьому тлі українська корпорація з її 9 млн. тонн виглядає зовсім непогано.

Інша річ, що доведеться діяти в складніших умовах жорсткої конкуренції з двома світовими виробниками. Втім, перший, але рішучий крок у цій боротьбі корпорація «ІСД» вже зробила...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі