Ірина Акімова: «Переважна більшість, 99 відсотків, реформ починаються цього року»

Поділитися
Розмову з першим заступником глави адміністрації президента України Іриною АКІМОВОЮ ми розпочал...

Розмову з першим заступником глави адміністрації президента України Іриною АКІМОВОЮ ми розпочали із запитання про непрості, судячи з тривалості, переговори прем’єра Миколи Азарова з представниками Міжнародного валютного фонду, з яких Ірина Михайлівна щойно повернулася. На жаль, подробиць нам так і не повідомили: наша співрозмовниця закликала бути терплячими, пославшись на некоректність обговорення деталей, поки «обидві сторони не дійшли конкретних висновків, не підписали меморандуму і готові його озвучити». Процес, за її словами, триває, і це найважливіше.

А може, складнощі пов’язані з досить жорсткою критикою, що пролунала від представників МВФ і Світового банку на адресу Податковий кодекс країні потрібен. Тож слід прагнути, щоб він був настільки хороший, наскільки це можливо. При цьому важливо, аби основні принципи, наприклад запровадження податку на майно, правила оподатковування малого бізнесу (тобто спрощенка), були виписані від самого початку правильно.

— Було очікування побачити в програмі точки прориву, які забезпечать нашій економіці стратегічні конкурентні переваги на світовому ринку. Де, образно кажучи, українська Nokia?

— Ви хотіли б бачити тут те, що називається пріоритетними секторами? Не приховуватиму, було навіть сформовано невеличку робочу підгрупу, що дискутувала на цю тему. Але замислімося: з якого погляду ми розглядаємо реформи в пріоритетних секторах? Хто визначатиме їхню пріоритетність? Якщо хтось навіть визначив, що цей сектор пріоритетний, із чим буде пов’язана ця пріоритетність? З одержанням податкових пільг? Додаткових державних субсидій?

Хтось каже: цей напрямок дуже важливий. Чому? Тому що тут у нас довго щось було. Чи буде воно актуальним нині? Чи зможе бути конкурентним? Велике запитання. Відповіді на яке ніхто зазвичай не знає, називаючи сектор пріоритетним.

От чому ми навмисне залишили тему пріоритетних секторів. Звичайно, ринок сам підказує, який сектор має право на успіх. Функція держави — забезпечити умови, щоб певні сектори могли згодом ставати пріоритетними, тобто більш конкурентоспроможними.

Сьогодні, виходячи з тенденцій світового ринку сільгосппродуктів, зрозуміло, що українське сільське господарство може бути дуже успішним. Хоча ми звикли думати, що воно в нас одне з найгірших у світі. Виникає запитання — чи потрібно виписати в програмі реформ розділ під назвою «Сільське господарство має стати пріоритетним сектором розвитку економіки»? Ні. Треба розблокувати ринок землі. Оце — реформа. Тому в програмі це записано.

Крім того, у програмі реформ записано — і це, до речі, стосується й розвитку конкурентного середовища, — що має бути прийнято закон про державну підтримку. Різні варіанти цього законопроекту з’являлися 2003-го, 2004-го. Його розробляли з допомогою німецьких фахівців, він «крутився» в Антимонопольному комітеті, але потім через свою складність зник із порядку денного. Тому що зачепив би інтереси різних секторів, які тоді не хотілося зачіпати.

Нині зафіксовано: закон має з’явитися. Це теж буде відповіддю на ваше запитання, які сектори в Україні є пріоритетними. Ті, що в рамках заданих правил одержання державної підтримки матимуть право на її одержання і використовуватимуть це право максимально ефективно.

— У програмі є розділи про реформи електроенергетики, вугільної галузі, нафтогазової промисловості. Однак у нас є ще два бюджетоутворюючі сектори, які є основними джерелами експортних надходжень. Але вони ж нині створюють основні ризики для держави. Впав попит на металургійну продукцію — у нас спад ВВП на 20%. Якщо завтра Китай, де будуються величезні виробництва, нас задавить, що ми робитимемо? У програмі про це нічого немає…

— Інакше кажучи, ви хочете
посекторний аналіз: яка галузь може бути більш перспективною в майбутньому розвитку України, а яка — менш. Тоді ви помилилися — це не програма реформ, а секторальна програма розвитку. І саме там буде описано й проаналізовано ситуацію на світовому ринку…

— Ми просто запитали: чому про одні галузі — є, а про ці, системоутворюючі — немає?

— З однієї простої причини: реформи в галузях, де є природні монополії, назріли давно. Проблема полягає в тому, що там тарифна політика абсолютно не відповідала ринковому принципу — ціна має покривати витрати. Це не стосується такою мірою металургії. Це не стосується хіміків. Тому що в цих галузях немає природних монополій.

Там проблема може бути пов’язана з тим, що є приховані або прямі субсидії, наприклад на проміжні матеріали. Наприклад, занижена ціна на газ. У програмі написано: секторальні пільги мають бути скасовані. І якщо в умовах світового ринку хіміки, металурги чи інші галузі продовжать бути конкурентними і після скасування секторальних пільг, то дякувати Богові. Я не бачу жодної проблеми.

— Якщо залишаться конкурентними, то проблем справді немає, а якщо навпаки? Там працюють мільйони людей.

— Багато секторів за певних
обставин можуть здаватися абсолютно безперспективними. Давайте дивитися. Не будемо продовжувати агонію того, що перебуває на стадії закриття. Бо це живі люди, їм треба допомагати. Хтось, можливо, зможе поміняти місце проживання й поїхати в інший регіон.

Розділ про це, з погляду умов наймання робочої сили, ми не включали до програми. Певною мірою ми навмисно не зачіпали змін на ринку праці, бо порівняно з іншими секторами, які ми зачіпали, там менше проблем. Але не виключено, що в міру розвитку реформ цю частину треба буде теж дописати. Щоб ринок робочої сили був більш гнучким.

Тому я й кажу, що програма — не Біблія. Вона зазнаватиме певних змін у міру того, як просуватиметься процес.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі