Інвестори bitcoin наступають на старі граблі - The Economist

Поділитися
Інвестори bitcoin наступають на старі граблі - The Economist Bitcoin може повторити шлях усіх "мильних бульбашок".
Криптовалюти можуть пройти той же цикл, що і всі "мильні бульбашки".

Сер Ісаак Ньютон може й докорінно змінив наші знання про світ, але у нього були і недоліки. Він теж був втягнутий у мильну бульбашку "Компанії Південних морів", яка була манією його часів. Через це вчений втратив багато грошей.

"Я можу прорахувати рух небесних тіл, але не божевілля людей", - говорив Ньютон.

Озираючись назад, йому варто було б задуматися над популярним висловом, який використовувався в якості спрощеної версії його закону гравітації: "Що піднімається, мусить впасти".

Ісвестори в bitcoin якраз заново вивчають цю стару істину. Про це сьогодні пише The Economist. Минулого місяця ціна криптовалюти досягла максимальних 19 тисяч доларів. Але потім курс впав навіть нижче 10 тисяч.

Маюуть, найкраще можна зрозуміти суть bitcon, якщо пригадати модель мильних бульбашок. Класична модель, розроблена Хайманом Мінським і доповнена істориком Чарльзем Кіндлебергером, має п'ять стадій: зрушення, бум, ейфорія, фінансовий провал і обурення. Зрушенням став певний технологічний прогрес, який можна використати для виправдання "нової ери". У свій час цьому етапу давали поштовх різні технології, приміром, залізниця, канали, інтернет чи от зараз блокчейн. Потім настає бум, який притягує все більше інвесторів. На певній стадії настає ейфорія. Так відбувається тоді, коли про бум знають всі і суспільство багато говорить про тих, хто заробив мільйони. Цей етап наступив минулого листопада, коли у вагонах потягів і в ефірах популярних радіопрограм з'явилася реклама критпровалют.

На стадії ейфорії люди купують, тому що інші купують і тому що вони розраховують скоро продати придбане за значно вищою ціною. Якийсь час тенденція підтримує саме себе. А потім, на певному етапі, з'являються сумніви. Деякі люди вирішують забрати свої доходи, поки можуть. З'являють погані новини. У випадку з bitcoin ними стали повідомлення про наміри Південної Кореї розправитися з криптовалютою.

Щойно ціна починає падати, психологія змінюється. Люди, які купували на ранніх стадіях і рахували свої мільйони, раптом помітили прогалину у своєму багатстві. Виявляється, що воно нічого не варте без виконання певних умов. Інші люди могли купити bitcoin за завищеною ціною. І тепер вони дуже шкодують про свою помилку. Опортуністи входять в торгівлю ненадовго, змушуючи ціни зростати. Але потім такі покупці і продавці йдуть.

Стадія "фінансового провалу", швидше за все, ще не настала. Але не виключено, що світ до неї наближається. Сумніви у надійності криптовалют можуть спричинити новий розпродаж. Тоді ціна може почати падати з такою ж швідкістю, як і зростала. Інвестори можуть зрозуміти, що bitcoin не став інструментом щоденних перерахунків, так само як і надійним сховищем цінності. А обмежена пропозиція криптовалют не сприяє їхньому поширенню.

Читайте також: У 2013 році через махінації на біржі Bitcoin за два місяці злетів до $ 1000 – дослідження

Електронні активи без потоку доходів дуже важко оцінити. Через це важко оцінити їхню найвищу ціну під час зростання, але також важко визначити і дно їхнього падіння. Але коли людство дізнається це, ми будемо на стадії "відрази".

Раніше повідомлялося про те, що Bitcoin здешевшав до 13 тисяч доларів. Оскільки Південна Корея готується заборонити торги криптовалютами.

Детальніше про криптовалюти читайте в матеріалі Олександра Шарова "Криптовалюти: глобальні гроші чи глобальна піраміда" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі