Інфляцію у травні «підігріло» зростання цін на продукти харчування та алкоголь

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Третій місяць поспіль споживча інфляція в значній мірі обумовлювалася зростанням цін на продукти харчування та безалкогольні напої.

Про це йдеться в аналітичній записці щодо аналізу інфляції за травень 2011 року, яка підготовлена Національним банком України (НБУ).

Рівень зростання споживчих цін у травні (0,8%) знаходився в межах квартального прогнозу НБУ та незначно перевищував середній показник за останні п’ять років (0,5%). Продовження зростання споживчої інфляції в річному вимірі (до 11,0% з 9,4% у квітні, 5,5% з початку року) крім іншого пов’язане з низькою базою минулого року (у травні 2010 року – -0,6%).

Третій місяць поспіль споживча інфляція в значній мірі обумовлювалася зростанням цін на продукти харчування та безалкогольні напої (0.8% – зміна у травні, 0,4 в.п. – внесок у зміну ІСЦ). Головними факторами продуктової інфляції (річна зміна – 10,4%) є: зростання цін на світових продовольчих ринках (індекс FAO в травні в річному вимірі підвищився на 37,1%), вторинні ефекти від подорожчання палива та кормових культур, а також більш пізній початок посівних робіт.

Ціни на сирі продукти у травні зросли на 0,8% (внесок у зміну ІСЦ – 0,2 в.п., 10,9% – річна зміна). Адміністративно регульовані ціни та тарифи у травні підвищилися на 1,3% (внесок у зміну ІСЦ – 0,2 в. п., 22,3% у річному вимірі) в основному за рахунок продовольчої складової. Тривало подорожчання палива (2,5% за місяць, 29,2% у річному вимірі). Загалом зростання небазового ІСЦ у травні становило 1.0% (0,4 в. п. – внесок в ІСЦ, у річному вимірі – 15,6%).

Фактори попиту продовжували помірно впливати на розвиток інфляційних процесів (розрив ВВП у I кварталі становив -0,5%). Базова інфляція в річному вимірі становила 7,8% (внесок в ІСЦ – 4.2 в. п.) і з вересня 2010 року її місячні зміни (0,6% у травні) обумовлювалися, головним чином, динамікою цін за продовольчою компонентою (0,4 в.п. – внесок у БІСЦ).

Підвищення вузької базової інфляції у річному вимірі до 3,0% (0,3% за місяць) за оцінками Департаменту економічного аналізу та прогнозування є відображенням як девальвації НЕОК, так і дії вторинних ефектів від зростання цін палива, внаслідок чого підвищувалася вартість транспортних витрат.

Зростання індексу цін виробників на 2,6% у травні відбулося головним чином унаслідок підвищення цін у виробництві та розподіленні електроенергії, газу та води (8,6% – зміна за місяць, 1,6 в.п. – внесок в ІЦВ). Разом з тим, зниження річних темпів росту ІЦВ до 18,8% обумовлене незначним уповільненням світової економічної активності та ефектом високої бази порівняння (у травні 2010 року ІЦВ зріс на 4,4%).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі