Імпорт енергоресурсів обумовлений багаторічною ціновою дискримінацією українських виробників - експерт

Поділитися
За словами Корольчука, зараз Україна змушена витрачати мільярди доларів на імпорт енергосировини.

Україна все більше сповзає в залежність від імпортних поставок енергосировини, фактично інвестуючи гроші споживачів в економіки інших країн. І чим вища ціна на зовнішніх ринках, тим більше українці за це платять/ Таку думку у своїй колонці на "Новому часу. Бізнес" висловив співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук, повідомляє "РБК-Україна".

"У 2016 році імпорт газу обходився нам в $2,2 млрд, імпорт вугілля вимив $1,5 млрд, імпорт нафтопродуктів - $3,3 млрд, імпорт ядерного палива - $0,6 млрд. Так, в цілому на імпорт пішло $7,6 млрд або майже 200 млрд грн. У 2017 році загальна сума імпортних витрат зросте на 15-20% і складе не менше $9 млрд, оскільки на світових ринках зросли ціни. Закономірно, що це істотно порушує зовнішньо-економічний баланс і негативно впливає на стабільність національної валюти", - констатує автор.

Виходом із кризової ситуації експерт вбачає в концентрації зусиль на стимулюванні власного видобутку шляхом ліквідації цінової дискримінації українських виробників.

"Разом з появою ринку повинна "канути в Лету" вбивча для енергетики практика цінової дискримінації українських видобувачів. На жаль, з року в рік, від однієї політичної партії до іншої, від виборів до виборів "кочував" популізм, який стверджував думку про низькі тарифи на енергоносії. В результаті це призвело до поступового занепаду добувної галузі України і залежності від імпорту енергоресурсів", - пише він.

На думку Юрія Корольчука, ринкова ціна на енергоресурси може стати поштовхом для приходу великих інвестицій у видобувні галузі.

"Відсутність конкуренції і ручне регулювання тарифів насправді має примарний зв'язок із соціальним захистом населення. У реальному житті це більше консервує олігархічний формат енергетики. Досвід показує, що інвестори не зможуть прийти в країну з неринковим регулюванням цін", - підкреслює експерт.

Згідно з даними агентства Top Lead, Україна імпортує 27% вугілля, 33% природного газу, 77% нафтопродуктів і 100% ядерного палива.

Розпорядженням від 18 серпня 2017 № 605-р Уряд схвалив Енергетичну стратегію України на період до 2035 року "Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність". Стратегією передбачається до 2020 року реалізувати перший етап енергореформи: імплементувати Третій енергопакет ЄС, створити повноцінні ринки газу та електроенергії, інтегрувати українську енергосистему з європейською ENTSO-G.

У 2016-у році Кабмін і НКРЕКУ зробили кілька кроків, спрямованих на вирівнювання ціни українських та імпортних енергоресурсів. 3 березня 2016 року НКРЕКУ прийняла постанову №289 в якій вартість вугільної складової в ціні електроенергії обчислюється на основі індексу API2 найбільшого європейського вугільного хаба ARA (Роттердам, Нідерланди). У квітні того ж року Кабмін прийняв постанову №315, якою прив'язав оптову ціну газу до німецького хабу "NetConnect Germany" (Дюссельдорф, Німеччина) та витрат на його транспортування до українсько-словацького кордону.

Як повідомлялося, Національне антикорупційне бюро України вивчає законність прив'язки ціни енергетичного вугілля до європейського індексу (формула "Роттердам +"). У свою чергу, з ініціативи НКРЕКУ, незалежний аудит рішень енергетичного регулятора проводять експерти Європейського Енергоспівтовариства. За прогнозами глави секретаріату Енергоспівтовариства ЄС Янеза копача висновки експертів будуть готові до кінця 2017 го року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі