Ігор Палиця: «Симбіоз державної та приватної форм власності сприяє ефективності роботи «Укрнафти»

Поділитися
Роль найбільшої вітчизняної нафтовидобувної компанії — ВАТ «Укрнафта» — важко переоцінити в паливно-енергетичному комплексі країни взагалі і на ринку нафти та нафтопродуктів зокрема...

Роль найбільшої вітчизняної нафтовидобувної компанії — ВАТ «Укрнафта» — важко переоцінити в паливно-енергетичному комплексі країни взагалі і на ринку нафти та нафтопродуктів зокрема. Особливо в період різких цінових коливань, як у квітні — першій половині травня 2005-го в Україні. І коли спочатку йшлося здебільшого про різке подорожчання марок бензину й дизельного палива, на які є попит, то невдовзі відчутно дався взнаки й дефіцит палива.

«На жаль, на вітчизняному ринку нафтопродуктів останнім часом виник дефіцит високооктанових марок моторного палива, що спричинило істотний дискомфорт у суспільстві», — констатує голова правління ВАТ «Укрнафта» Ігор Палиця. — Стосовно ж «Укрнафти», то вона завжди була послідовною в своїх зусиллях зі стабілізації ситуації на ринку нафтопродуктів. І особливо в розпал кризи автозаправні станції компанії «Укрнафти» працювали стабільно, практично без перебоїв із паливом. Ми завжди намагалися максимально наситити ринок і втримувати стабільні ціни».

Якщо говорити про цінову політику «Укрнафти», то, підтримуючи рішення уряду, спрямовані на стабілізацію українського нафторинку, ще з 14 квітня компанія знизила роздрібні ціни на високооктанові марки бензину й дизельне паливо у власній мережі автозаправних комплексів. Бензин марки А-95 (аж до останнього розпорядження Мінекономіки й указу Президента України від 18 травня 2005 року «Про заходи для стабілізації ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів») автозаправні станції «Укрнафти» пропонували за ціною 2,99 грн. за літр; А-92 — по 2,95 грн.; А-80 — по 2,85 грн.; дизельне паливо — по 2,75 грн. за літр.

Нагадаємо, що до середини квітня у власності «Укрнафти» перебував 391 автозаправний комплекс. До початку наступного року, за рішенням нещодавніх загальних зборів акціонерів ВАТ «Укрнафта», мережа АЗС, що належить цьому акціонерному товариству, має становити не менше 800 станцій і комплексів у всіх регіонах України. Власне, і сьогодні моторне паливо в 23 областях і Республіці Крим продається на АЗС під брендом «Укрнафти». Але, на жаль, лише в 4—6 областях паливо цієї компанії, що називається, може зробити погоду на ринку світлих нафтопродуктів.

Але це тільки наразі. Адже, відповідно до указу Президента В.Ющенка від 18 травня 2005 року, на базі «Укрнафти» вирішено створити національну вертикально інтегровану нафтову компанію (ВІНК). Таке рішення глави держави, на думку І.Палиці, «надалі має виключити кризові явища на ринку нафтопродуктів України, а також значно підсилити потенціал «Укрнафти».

Згідно з розпорядженням Президента України В.Ющенка від того ж таки 18 травня, вертикально інтегрована нафтова компанія повинна бути сформована на базі ВАТ «Укрнафта» (протягом місяця — відповідно до згаданого вище указу Президента) з пакетів акцій, які належать державі, у ЗАТ «Укртатнафта», ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття» та ВАТ «Нафтопереробний комплекс «Галичина».

Передбачається також збільшення мережі автозаправних комплексів створюваної національної вертикально інтегрованої нафтової компанії до півтори тисячі. У травні «Укрнафта» оголосила тендер на придбання додаткових автозаправних станцій. Документи претендентів на участь у тендері приймали до 25 травня. Розгляд пропозицій компанія має намір закінчити до 15 червня 2005 року. Отоді й дізнаємося, скількома АЗС зможе прирости автозаправне господарство «Укрнафти».

За словами І.Палиці, «це дасть змогу компанії зайняти провідні позиції на ринку роздрібної торгівлі нафтопродуктами». А також гарантовано забезпечити потреби аграрного та промислового секторів економіки України.

«Крім того, чистий прибуток компанії зросте до 4 млрд. грн. на рік, що відповідно до закону позначиться й на відрахуваннях до державних і місцевих бюджетів, — вважає глава «Укрнафти». — Гадаю, ані держава як власник контрольного пакета акцій компанії, ані інші акціонери не будуть у програші. До речі, на мою думку, компанії лише на користь той факт, що вона не на 100% належить державі. Це певною мірою дисциплінує менеджмент «Укрнафти» — адже симбіоз державної та приватної форм власності лише сприяє ефективній роботі компанії, сприяє прозорості її діяльності та супроводжується суворим усебічним контролем».

У поточному році компанія продовжує підтримувати високі темпи зростання. Стосовно приросту нафти й конденсату, то тут «Укрнафті» вже є чим похвалитися. За результатами першого кварталу 2005 року, компанія видобула 739,9 тис. тонн нафти з конденсатом, що на 18,4 тис. тонн більше (тобто на 2,6%) від запланованого. Цього року компанія планує довести рівень видобутку до 3070 тис. тонн (у 2004-му видобуток становив 3025,6 тис. тонн, що перевищило планові показники на 25,6 тис. тонн).

Видобуток газу в першому кварталі 2005-го дорівнював 773 млн. кубометрів. Це на 3,3 млн. кубометрів (0,4%) більше від запланованого. Під кінець року «Укрнафта» планує видобути 3350 млн. кубометрів газу (це рівень газовидобутку компанії 2004 року).

Слід також сказати про прибуток та відрахування до державного бюджету. За даними ВАТ «Укрнафта», уже нині результати виробничої діяльності за перший квартал 2005 року засвідчують зростання фінансового потенціалу компанії. Так, дохід (виручка) «Укрнафти» від реалізації продукції (товарів, робіт і послуг) за перші три місяці поточного року збільшився на 707 млн. грн. (на 62%) і становить 1791,8 млн. грн. У першому кварталі 2004-го дохід дорівнював 1084,8 млн. грн. Чистий доход (виручка) компанії від реалізації продукції збільшився на 447,3 млн. грн. (55,3%) і досяг 1255,8 млн. грн.; у першому кварталі минулого року — 808,5 млн. грн.

При цьому платежі до бюджету усіх рівнів порівняно із січнем-березнем 2004 року зросли більш як удвічі — на 260,9 млн. грн. (104,6%) і становлять 510,3 млн. грн. У першому кварталі 2004 року платежі дорівнювали 249,4 млн. грн.

Чистий прибуток компанії в першому кварталі 2005-го збільшився на 166,6 млн. грн. (66,8%) і становив 416 млн. грн., тоді як за аналогічний період 2004-го — 249,4 млн. грн.

Глава правління «Укрнафти» Ігор Палиця підтримує рішення та дії Президента В.Ющенка, спрямовані на врегулювання ситуації на ринку нафтопродуктів України шляхом діалогу з операторами ринку, а також рішення про створення ВІНК на базі «Укрнафти». І.Палиця резюмує: «Що раніше буде реалізовано рішення Президента України, то швидше ми зможемо сказати, що національний ринок нафтопродуктів працюватиме стабільно, якісно й бездефіцитно. А «Укрнафта» зробить усе, щоб виправдати довіру й виконати покладені на неї завдання».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі