ІДЕАЛЬНИЙ ТОВАР СУЧАСНОСТІ — ВОДА ПИТНА ЧОМУ TEFAL «ЗАВЖДИ ДУМАЄ ПРО НАС», А ВОДОКАНАЛ — НІ?

Поділитися
Якщо ви, читачу, незадоволені якістю води, яка тече з крана або яку ви берете в артезіанському бюветі (можливо, і власній криниці), а купувати воду в пляшках для вас дорого, кріпіться...

Якщо ви, читачу, незадоволені якістю води, яка тече з крана або яку ви берете в артезіанському бюветі (можливо, і власній криниці), а купувати воду в пляшках для вас дорого, кріпіться. Це ще квіточки, «ягідки» попереду...

І «ягідки» ці обумовлені тим, що без якісної питної води прожити неможливо, а ціна на неї увесь час зростає. Особливо в Україні, де донедавна вода вважалася безкоштовним природним ресурсом, хоча давно вже є високотехнологічним товаром.

— Немає в Україні в природі ідеально чистої питної води. Давно вже всю запаскудили. Все питання в тому, наскільки очищена та вода, яку ми п’ємо щодня. А ось і відповідь — на нагрівальних елементах нашого дистилятора, — показуючи іржавий слиз, казав ще 1975 р. (нині покійний) директор Інституту хімії води, академік Анатолій Пилипенко автору, тоді ще школяру.

Минуло чверть століття. І сьогодні, дивлячись на «позолочену» спіраль електрочайника Tefal, вкриту іржавою кіркою, я розумію, «хто думає, а хто не думає про нас».

Зважте самі, чи може середньостатистичний українець із зарплатою в 350 грн. і споживанням 3—5 л питної води на добу витрачати на купівлю пляшкованої води («Аляска», «Ордана» тощо) 100—150 грн. на місяць? І чи може він хотіти витрачати свої кишенькові гроші на воду, якщо сплачує податки в місцевий бюджет, за які йому по ідеї постачають, та ще й безплатно, рідину, що відповідає (іноді і місцями) Держстандарту СРСР 1982 р. під назвою «Вода питна»?

Хтось мені заперечить, що не треба, мовляв, згущувати фарби — держава не може впоратися з ВІЛ-епідемією, наркоманією, алкоголізмом, злочинністю і безробіттям, які набагато ефективніше «косять» населення. Дійсно, коли рахунок йде на мільйони — це вже не трагедія, а статистика.

Бюветна — ще не означає якісна

Дуже навіть може бути, що ви перебуваєте в Києві, де вода тече з крана цілодобово. Та в більшості міст України її подають у визначені години — а інший час труби порожні. І як наслідок метал окисляється повітрям, розмножуються мікроорганізми. Все це «добро» за наступної подачі води йде у квартири.

Київський мер свого часу побудував нові і розконсервував старі бювети, що мали забезпечити населення столиці якісною водою. Проте це населення чомусь швидко перестало користуватися бюветами, черги зникли.

Відповідь проста — артезіанська вода, що не містить антропогенних забруднень, у розряд якісних продуктів не потрапляє. Хоча пересічний споживач здебільшого невіглас, однак його фіговими листками санепідемстанцій не обдуриш — тим більше, коли можна порівняти з пляшкованою. Воду цю треба доочищати, чого в проектах не передбачено.

На проспекті Науки стоїть бювет, обладнаний спеціальною системою доочищення потужністю 25—30 тонн води на добу. Щомісячне обслуговування його коштує 988 грн., одноразові витрати — менше 5 тис. дол. Гроші витрачаються на заміну видаткових матеріалів, нагляд за технікою, яку вітчизняні вандали люблять псувати. У результаті собівартість води, очищеної від зайвої жорсткості і мікробів юрського і сеноманського періодів (які розвивалися мільйони років у законсервованих горизонтах) менше 30 коп. за літр. Але це лише один бювет. Принаймні 30% усіх київських бюветів потребують подібного доочищення. Загальна сума витрат на подібну модернізацію не перевищує вартості декількох «Мерседесів».

Однак психологічно легше купити «Мерседес», аніж десяток подібних установок. Легше обвинувачувати когось, аніж вирішувати проблему самому. Легше нічого не робити, апелюючи до обставин, аніж щось робити.

Елітне житло без «елітної» води — нонсенс

Знаючи нашу психологію, не можна погодитися з тим, що відсутність систем доочищення водогінної води в новітніх елітних будинках, які мають усі мислимі надмірності, окрім явно необхідного очисника — «кидалово і розводилово для багатих буратін». За словами спеціалістів, встановлення подібного обладнання не передбачене нашими СНІПами, а після здавання об’єкта зібрати додаткові гроші з мешканців на колективну установку неможливо. От і доводиться нашим світочам фінансової думки рятуватися так само, як і решті — або індивідуальну установку врізати на кухні, або купувати глечики, насадки на крани або пляшковану «Аляску» подільського розливу.

Квартирна установка (найпростіша, двокартриджна) з доочищення водогінної води коштує близько 300 грн. Картриджів вартістю 30 грн. вистачає на 3000 л — тобто 1 л обходиться в 1 копійку. У Києві картриджа вистачає на півроку. У Запоріжжі — на 3 місяці. Є більш дорогі і просунуті квартирні системи — якщо у вас є гроші, то ви можете доочищувати воду навіть до рівня, щоб вона відповідала найсуворішим нормам IWBA — Міжнародної асоціації розливальників води. Що вам і підтвердять за допомогою хроматографа на кафедрі аналітичної хімії КДУ. Якщо ж грошей на водоочищення немає — заспокоюйте себе тим, що в цьому житті ви народилися, аби бути учасником масового експерименту з виживання.

Є і третій шлях — займатися стимулюванням попиту і продажем: а) води очищеної; б) очисних установок; в) проектів з водоочищення; г) дослідницьких грантів з даної проблеми.

Крім того, на проблемі питної води можна отримати чималий політичний і науковий капітал — як тільки цього не помітили «зелені» і «єдуни», котрі нараховують у своїх лавах чимало «правильних» учених? Та й країна в цілому, упоравшись із нею, могла б пристойно заощадити на ліках, які значно дорожчі від найчистішої H2O.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі