І ДОХОДИ ЦІЛІ, І ВИДАТКИ СИТІ ДІРКУ ВІД «НЕДОПРИВАТИЗАЦІЇ» УРЯД ЗАЛАТАВ ПОДАТКАМИ

Поділитися
Чарівники з Кабміну знайшли можливість поєднати несумісне. Попри 12-мільярдний вал депутатських п...

Чарівники з Кабміну знайшли можливість поєднати несумісне. Попри 12-мільярдний вал депутатських поправок, скромних і не вельми, їм знову вдалося звести бездефіцитний баланс головного фінансово-політичного документа держави і провести його через рифи другого читання. Слід віддати їм належне — втративши в дохідній частині 3,1 млрд. грн., раніше запланованих від приватизації, вони зуміли зберегти видаткову частину практично в незмінному вигляді.

І відкривати Америку для цього не знадобилося. Навіщо сушити собі голову, якщо значно простіше ще раз скористатися послугами безвідмовної «дійної корови» при державному бюджеті — податковими надходженнями?

Дріжджове тісто для бюджетного пирога

Ще в пам’ятку тиждень з 11 до 15 вересня — лише п’ять днів знадобилося тоді батькам бюджету, щоб без особливих зусиль і одним махом збільшити дохідну частину свого улюбленого дітища відразу на три з гаком мільярди гривень. Відтак план зведених надходжень у проекті бюджету, поданому на перше читання, не зупинився на 49 млрд. грн., а зашкалив за 52 млрд. і щедро покрив потрібні на той час державні видатки на 2001 рік. Як тоді пояснив міністр фінансів Ігор Мітюков, на такий «подвиг» уряд надихнули хороші результати виконання бюджету-2000 за вісім місяців поточного року. Якщо говорити конкретніше, то додаткові гроші було знайдено в основному за рахунок запланованого збільшення надходжень від ПДВ, податку з прибутку підприємств, прибуткового податку з громадян. За незмінної величини ставок «довипічку» розраховували одержати за рахунок збільшення бази оподаткування.

Як ви гадаєте, чим до 30 листопада (друге читання) Кабінет міністрів заткнув діру майже в один мільярд гривень у дохідній частині бюджету? Правильно — достеменно в такий самий спосіб. Адже відтоді минуло два з половиною місяці, отже, економічні показники знову можна уточнювати, орієнтуючись на поточні досягнення. І так до нескінченності? Таким чином, чим довше прийматиметься бюджет, тим соліднішою буде в ньому цифра. Заради цього можна б і не поспішати.

Але відступати нікуди, до нового року залишилося всього нічого. Та й Президент цього разу дає добро: на його думку, бюджет, доопрацьований до другого читання, став реалістичнішим, соціальнішим і головне — не загубив своєї цнотливої бездефіцитності.

Отже, за словами міністра фінансів Ігоря Мітюкова, уточнений прогноз прибутків зведеного бюджету на 2001 рік оцінюється сумою 51,8 млрд. грн., проти 52,1 млрд. грн., запропонованих на перше читання. Втрата після доопрацювання становить лише близько 300 млн. грн. Але це сущий дріб’язок, коли врахувати, що в новій редакції держбюджету істотно зменшено очікувані надходження від приватизації.

«Стан економіки в серпні-вересні дозволили уточнити макроекономічні показники та надходження в бюджет на наступний рік», — запевняє пан Мітюков. Зокрема, нині очікується, що прибуток підприємств становитиме 36 млрд. грн., що на 1,5 млрд. більше, ніж враховано в редакції бюджету від 15 вересня. Понад те, цього разу Мінфін також врахував і темпи зменшення недоїмки по цьому податку. У результаті запропоновано збільшити прогноз надходжень від податку з прибутку підприємств на 333 млн. грн. — до 7,9 млрд.

Хазяйновито вишкребли засіки і небідної акцизної комори. У підсумку обсяги акцизних надходжень у державну скарбницю пропонується збільшити відразу на 426 млн. грн., зокрема за рахунок вітчизняної підакцизної продукції — на 160 млн., імпортної — на 265 млн.

Далі ловилася дрібніша рибка — нині не до жиру. Хіба не гроші 130 млн. грн., додатково очікувані від збільшення збираності податку на додану вартість? Або ще 117 млн. грн., які уряд наступного року збирається доодержати за рахунок приватних прибутків домашніх господарств — просто кажучи, від прибуткового податку з громадян. Секрет впевненості розробників, знову-таки, криється в результатах, досягнутих на податковій ниві нинішнього року: замість очікуваних раніше 4,9 млн. грн. прибуткового податку зі співвітчизників бюджет, за прогнозами, одержить аж 6,2 млн. Причина? 2000 року цей податок у повному обсязі було закріплено за місцевими бюджетами, а ті, звісно, постаралися...

Ще одне фіскальне джерело надходжень у державну скарбницю — ПДВ. Уряд, природно, пристав на пропозицію парламентського комітету з питань бюджету пролонгувати ще на рік дію пункту 11.6 статті 6 закону «Про податок на додану вартість» у частині невідшкодування вхідного ПДВ при експорті товарів на умовах бартеру (плюс 112 млн. грн. до дохідної частини). Крім того, враховано пропозицію зберегти 2001 року збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмільництва, що принесе до скарбниці ще 78 млн.

Якщо до всього переліченого додати збільшення очікуваних надходжень від місцевих податків і зборів на 32 млн. грн. та інший дріб’язок, то разом набігає десь близько 983 млн. І жодних помилок — таку саму цифру дали незалежні розрахунки першого заступника голови Верховної Ради Віктора Медведчука, якому таке «зменшення податкового пресу» зовсім не подобається.

Решту два мільярди, недобрані від приватизації, уряд збирається покрити за рахунок: відрахувань від плати за транзит природного газу територією країни і рентної плати за газ, видобутий в Україні (все разом 1,5 млн. грн.), продажу ділянок землі несільськогосподарського призначення (200 млн.), плати за спеціальне використання водних ресурсів (19 млн.), інших надходжень. Головне, що недоприватизовані 3,1 млрд. грн. з хірургічною точністю покрито.

А Клінтон знову хоче...

Парадоксально, але факт: скорочення прибутків від приватизації і в цілому прибутків зведеного бюджету (хай навіть і не дуже — на 300 млн. грн.) не лише не зашкодило, а навіть сприяло збільшенню відрахувань на соціальну сферу на 160 млн. Річ у тім, що значну частину приватизаційних коштів (майже 2,6 млрд. грн.) передбачалося спрямувати на інноваційне інвестування підприємств і на забезпечення потреб самого процесу приватизації. Але оскільки на 9 мільярдах поставлено великий хрест, то і від інвестиційних відрахувань довелося відмовитися. А коли приватизаційний недобір усе ж вдалося компенсувати, в уряду з’явилася можливість похизуватися перед депутатами-борцями за соціальні гарантії — частка відрахувань на соціальні потреби збільшилася з 42,7 до 46,9%.

Зокрема, Міносвіти додатково запропоновано виділити 51,5 млн. грн. З цих коштів 5 млн. спрямовується на розширення кредитних програм на здобуття освіти, 19,5 млн. — на програму розвитку української мови. На культуру знайшлося ще 20 млн. грн., на медицину — 26 мільйонів. Майже на 50 млн. збільшено витрати на Національну академію наук, більшу частину цих коштів призначено для фінансування фундаментальної науки. Враховано навіть витрати на погашення заборгованості з заробітної плати працівникам бюджетних установ — 452 млн. грн, чим так ревно опікувалася Рахункова палата. А Міністерству праці і соціальної політики додатково виділено 80 млн. грн., 75 млн. з них спрямовано на погашення заборгованості з регресних позовів та одноразової допомоги, пов’язаної з утратою фахової придатності шахтарів і робітників гірничих підприємств.

Доля всіх цих благих намірів у кожному разі залежатиме від реальності запланованих податкових надходжень та їх збираності. З цим погодився голова бюджетного комітету Олександр Турчинов, коли, маючи на увазі саме податки, казав: «Бюджет, звісно, напружений, але приймати треба». І прийняли. А що робити, якщо цього хотів не лише український, а й американський президент. Принаймні про це не забула згадати Наталя Вітренко, звертаючись до парламенту: «Білл Клінтон зобов’язав вас саме сьогодні прийняти бюджет. І він буде дуже незадоволений, якщо цього не станеться. Тому зосередьтеся, хлопці...»

Але без третього читання не обійдеться. Туди перекочували найбільш спірні статті, яких виявилося приблизно тридцять, зокрема і такі «хіти сезону», як реформа міжбюджетних відносин. Отож бюджетне шоу триватиме як мінімум ще тиждень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі