ХОТІТИ НЕ ШКІДЛИВО — ШКІДЛИВО НЕ ХОТІТИ

Поділитися
Продавати Батьківщину — справа нелегка, особливо в Україні. Це вже добре знають у Фонді держмайна...

Продавати Батьківщину — справа нелегка, особливо в Україні. Це вже добре знають у Фонді держмайна. Покупець нині пішов дрібний і жадібний, воліє не купити, а покористуватися задарма. Ну вже в крайньому випадку щось там купити, але тільки «за копійки». Тож і продаються величезні підприємства за ціною середнього універсаму на околицях Лондона...

Тим часом гроші вкрай потрібні, і наша держава не зводить свого орлиного погляду з приватизації: саме вона має наступного року відіграти роль «Курочки Ряби». Таке побажання навіть втілене в програмі приватизації, де чітко вказано, що від неї, рідної, 2001-го треба одержати 1,5 млрд. дол. Залишається тільки помножити на курс долара до гривні...

Головного продавця — ФДМ — розрахунки дуже приголомшили. Однак навіть дуже тихо, езоповою мовою висловлені сумніви в реальності цифри викликали шквал обурення в Кабінеті міністрів. Зрештою, Фонд все усвідомив і кинувся виконувати команду. На світ Божий з’явився чудовий список із 43 підприємств, від продажу яких і можна буде одержати жадані 9 мільярдів.

Як відомо, земна твердь тримається на трьох слонах, що й робить її стійкою. Україна — країна північна, клімат у ній суворий, зі слонами сутужно. Довелося обмежитися двома великими підпорами й купкою дрібніших.

На роль велетнів потягнули 49,9% акцій «Укртелекому» (3,3 млрд. грн.) і 100% акцій «Криво- ріжсталі» (2 млрд.). Дрібнішими опорами став продаж шести обленерго, які переходять з цього року (0,7 млрд.), та початок конкурсів щодо дюжини нових (1,7 млрд.). Плюс від допродажу на біржі пакетів приватизованих обленерго сподіваються виручити ще 0,4 млрд. грн. З найбільших продажів-2001 можна виділити й 100-відсоткові пакети сєвєродонецького «Азоту» (770 млн.) і «Сумихімпром» (441 млн.). Загалом нашкребли держмайна на 9,08 млрд. грн.

Залишається тільки все це добро продати. Отут і спливли маленькі нюанси. Зокрема технологія організації конкурсу, особливо за участю радника, передбачає багатомісячну підготовку. У результаті продаж тієї ж таки «Криворіжсталі» у найкращому випадку може відбутися під кінець наступної осені, а «Укртелекому» — аж у грудні.

Поквартальна розбивка платежів уперто повідомляє, що майже 80% (7,2 млрд. грн.) надходжень від приватизації припаде на четвертий квартал наступного року. А до цього великих грошей не передбачається — лише в березні очікується надходження приблизно 720 млн. грн. від продажу шести обленерго.

З квітня обсяги різко впадуть. А влітку загалом настане майже повний штиль — за три місяці ФДМ хоче вторгувати близько 138 млн. грн., тобто аж 1,5% від загальних надходжень.

Та й загалом перша половина наступного року за надходженнями дуже скидається на першу половину цього: тільки 2000-го розраховували одержати 1,2 млрд. грн., а 2001-го — 1,4 млрд. Цього року роль тяглової конячки першого півріччя виконав МГЗ, а наступного її відведуть шести обленерго.

Яскраво виражена аритмія надходжень ставить під сумнів бездефіцитність бюджету наступного року. При запланованих 52 млрд. грн. дохідної частини бюджету-2001 видатки на квартал становлять десь 12—14 млрд. грн. Виникає стійке відчуття, що аж надто ризиковано планувати бюджет останнього кварталу року наполовину з приватизаційних коштів. Це період входження в зиму, і в разі зриву заморозимо все, що тільки можна. Тим паче, що в грудні, коли уряд чекатиме грошей від продажу «Укртелекому», сума надходжень від приватизації сягне 4 млрд., а це загалом 4/5 бюджетних надходжень місяця.

І все це — лише в тому чудовому випадку, якщо продадуть усе намічене. Досі ж у середньому вдавалося продати кожен п’ятий запропонований на конкурс об’єкт. Той-таки «Уктрелеком» обіцяють продати вже два роки, «а віз і нині там». Принаймні авторові не випадало зустріти експерта, котрий вірив би в можливість його продажу 2001 року. Оптимісти говорять про першу половину 2002-го...

Стосовно «Криворіжсталі» Олександр Бондар на засіданні УСПП попереджав, що коли почнеться її продаж, то скандали навколо Миколаївського глиноземного, можливо, видаватимуться «дитячою забавкою». Справді, за комбінатом, який виплавляє п’яту частину сталі у країні, стоять значно потужніші інтереси та «групи підтримки». До речі, нині процес його приватизації зупинив Президент.

Якщо відбудеться зрив чи хоча б затримка продажів цих об’єктів, то всі бюджетні плани порозсипаються, як картковий будинок. Це непогано розуміють і парламентарії, та й в уряді ходять різні варіанти надходжень. Цього тижня вже говорили про 7 млрд. грн., у ФДМ розроблено документ із цифрою 6 млрд., але найдоцільніше все-таки повернутися до початкових цифр — 4,5 млрд. Звісно, це відступ від затвердженої цього літа програми приватизації, зате трішки ближче до здорового глузду.

До речі, аби виконати навіть урізаний план, доведеться докорінно змінювати ставлення до приватизації. Нині все відбувається за принципом «лебідь, рак і щука»: кожне галузеве міністерство чи холдинг інтенсивно тягне ковдру на себе.

І схем виведення активів підприємства останнім часом стало більше — тут і банкрутство, і податкова застава, і угоди кредиторів. Якщо не припинити подальший розвиток цих процесів, то від деяких об’єктів залишаться лише заводоуправління й огорожа. Зате неподалік кучкуватимуться СП чи ТОВ, де й сконцентрується найцінніше.

Самому ФДМ вже зараз не до жартів. Зрив продажів Кримського содового й Харцизького трубного, перенесення продажів енергокомпаній на наступний рік уже майже провалили план надходжень 2000 року. Нині розроблено екстрену програму його витягування. Планується одержати 825 млн. грн., із них 315 млн. — від завершення конкурсів. Основні суми припадають на ЗАлК, Херсонський НПЗ, шахту «Комсомолець Донбасу». Крім того, від продажів на біржі 20% акцій «Азовсталі» й залишків пакетів МГЗ сподіваються одержати ще 515 млн. грн. Якщо це вдасться, то план цього року практично врятують. Ну а щодо наступного року, то ясно — нудьгувати не доведеться.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі