ХОЛОДИ ЛЮБЛЯТЬ МАЛІ МІСТА

Поділитися
Стара бувальщина про вибивання боргів за тепло та гарячу воду на Тернопіллі набула нового змісту. Населення регіону зовсім не бажає мерзнути в холодних приміщеннях та залишатися без гарячої води...

Стара бувальщина про вибивання боргів за тепло та гарячу воду на Тернопіллі набула нового змісту.

Населення регіону зовсім не бажає мерзнути в холодних приміщеннях та залишатися без гарячої води. Хвала Богу, у більшості населених пунктах побутові споживачі в цьому році вийшли на 100-відсотковий рівень оплати згаданих благ цивілізації, якщо не враховувати міста Тернополя і трьох районів області — Збаразького, Гусятинського і Кременецького, де мешканці розраховуються на 80 відсотків. Та от старих проблем з місцевими бюджетами теплоенергетики ніяк не можуть вирішити. Наприклад, у кожному з чотирьох невеличких райцентрів — Шумську, Ланівцях, Підволочиську та Монастириській бюджети заборгували за тепло своїх установ понад 100 тисяч гривень. І хоч майже всі тамтешні райдержадміністрації прийняли розпорядження розпочати опалювальний сезон в ці дні, близько десяти дитсадків та стільки ж шкіл можуть на тривалий час залишитися без теплопостачання.

Боргові суми місцевих скарбниць не можна вважати значними. Але виникає одне але. Цифри з п’ятьма нулями — це нагромаджені минулорічні борги. Більшість районних бюджетів закладали торік для теплозабезпечення своїх установ лише 70—80 відсотків необхідних коштів, а міські та селищні бюджети фінансували «тепло» дитсадків ще менше. Але поїзд пішов. Додаткові кошти для повернення старих боргів не передбачені в жодному з названих районів і міст. І тому ліквідувати «прострочені» суми надто проблематично — так само, як кільком десяткам бюджетних установ вчасно отримати тепло.

У цьому році місцеві бюджети поточну оплату тепла і гарячої води нібито враховують повністю. Та в деяких райцентрах коштів забракло навіть у відносно теплі місяці. Наприклад, у Ланівцях бюджетні організації спожили тепла на суму 123 тисячі гривень, а в бюджеті закладено лише 121 тисячу. І вже зараз потрібно залазити в бюджетний «гаманець» листопада та грудня, а якщо не вистачить і цих коштів, то використовувати фонди райдержадміністрації. В згаданому райцентрі опалення ввімкнуть найпізніше — лише з 1 листопада, але й ця дата під сумнівом.

Та для того, щоб опалювальний сезон хоча б у дисциплінованих містах та селищах не зазнав фальстарту, комунальна теплоенергетика, зрозуміло, повинна розрахуватися за спожитий газ. Поточна оплата газу ОДКП «Тернопільтеплокомуненерго» виглядає не так вже й погано — на рівні 70 відсотків. Тим не менше борг майже в 1 млн. гривень висить, і, його ніхто не збирається дарувати. ДК «Газ України» висунуло чіткі вимоги — негайно погасити заборгованість за «голубе» паливо, а під час опалювального сезону здійснювати подекадну оплату газу. Виконати першу умову теплоенергетикам відразу ж стало не під силу — бо раптово поліпшити розрахунки місцевих бюджетів за теплопостачання своїх установ майже неможливо. На відміну від населення, для районних, міських та інших властей ніякої відповідальності не передбачено. Крім того, за місцевими бюджетами нагромадився ще й борг з пільг для окремих категорій населення — а це додатково майже 200 тисяч гривень. І лише в результаті тривалих переговорів (читай — вмовлянь) було підписано протокол про реструктуризацію боргів на чотири місці — до 1 січня наступного року. «Тернопільтеплокомуненерго» поки що у графіки вкладається. Але проблеми з погашенням газового боргу можуть виникнути вже в грудні, коли споживання тепла зростає, а рівень розрахунків, як, показує досвід, знижуються.

Отож навіть у системі порівняно невеликої обласної тепломережі збирати кошти в повному обсязі вельми складно. Сила звички — тепло подадуть за будь-яких умов — виявилася сильнішою за платіжну дисципліну та відповідальність. Але нинішній рік показав, що холодний сезон може стартувати значно успішніше за опалювальний.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі