ГРОШОВІ ПЕРЕКАЗИ ЯК ПЕРЕКАЗАТИ ГРОШІ ШВИДШЕ Й ДЕШЕВШЕ

Поділитися
Напевно, немає людини, котра бодай один раз у житті не зіштовхнулася б із необхідністю надіслати чи одержати гроші...

Напевно, немає людини, котра бодай один раз у житті не зіштовхнулася б із необхідністю надіслати чи одержати гроші. За старих добрих часів відповідь на запитання «як переказати гроші?» була однозначна — піти на пошту. Існувало два варіанти пересилання: поштовим переказом і «телеграфом». При цьому про вартість послуги можна було всерйоз не замислюватися — навіть за дорожчий телеграфний переказ ви викладали цілком прийнятну суму, як правило, у межах карбованця. Часи змінилися, серйозно вплинувши на ціни переказів, їх географію й тарифи. На сьогодні «Укрпошта» (помітно знизивши свої тарифи в поточному році) бере з населення за свої послуги від 4,4 до 1,1% (плюс ПДВ від суми!) за звичайний поштовий переказ і від 4,5 до 1,3% за електронний. Паралельно з поштою, послуги з пересилання грошей почали надавати агенти міжнародних систем переказу та великі вітчизняні банки. Таким чином, зараз існує кілька десятків варіантів пересилання грошей без відкривання рахунку в банку. Розібратися в їх перевагах і вадах інколи досить важко. Крім того, для кожного конкретного випадку доцільно вибрати оптимальний варіант переказу. Читайте, ознайомлюйтесь і прикидайте.

Міжнародні системи переказу

WESTERN UNION

Компанію Western Union Financial Services, Inc. засновано у США 1851 року. Працює з грошовими переказами з 1871-го. 1995 року компанія стала частиною First Data Corporation. Створена компанією міжнародна система грошових переказів діє в 196 країнах світу й охоплює понад 117 тисяч пунктів обслуговування клієнтів. В Україні Western Union (WU) існує з 1993 року й налічує понад 2000 пунктів. У країнах СНД і Балтії в WU понад 100 партнерів. Переважно це банки, проте агентом компанії може бути будь-яка юридична особа, яка має ліцензію на здійснення валютних операцій, аж до обмінного пункту валют.

Перекази захищені системою безпеки світового рівня. При отриманні грошей слід знати контрольний номер (10 знаків та вигаданий відправником пароль (до 4 слів).

Виплата грошей здійснюється у валюті, зазначеній в контракті агента з компанією WU. В Україні це долари США або гривні. За межі України до будь-якої країни можна переказати лише долари США. Конвертація проводиться автоматично за курсом WU на момент виплати переказу. Курс встановлюється щодня (іноді кілька разів на день) і може бути коли вигідний для клієнта, а коли й ні — не завадить довідатися про нього заздалегідь.

Віднедавна на території України з допомогою послуги Quik Pay гроші можна переказати і юридичній особі, яка попередньо уклала відповідний контракт із Western Union.

В Україні з системою WU працюють розгалужені системи таких банків, як Ощадбанк (понад 700 пунктів), «Аваль» (із мережею субагентів, серед яких «Укрпошта»), Правекс-банк, Укрсоцбанк, Укрсиббанк, ПУМБ та багато інших.

MONEYGRAM

MoneyGram Playment System створена 1988 року як дочірнє підприємство American Express. На сьогодні платіжна система MoneyGram входить до складу Travelers Express Company Inc., працює в 140 країнах світу й охоплює понад 50 тисяч пунктів. Контролює близько 20% світового ринку швидких грошових переказів. Принцип роботи системи MoneyGram (MG) аналогічний WU.

Для одержання грошей потрібні лише паспорт і контрольний номер переказу (8 знаків). У кожен переказ можна включити 10 слів безплатного повідомлення одержувачу.

Як видно з наведеної таблиці, тарифи MG менш привабливі, ніж тарифи WU. Виняток становить лише діапазон від 300 до 400 грн., правда, це сума, яку досить часто відправляють. В Україні MG займає значно меншу частку ринку, ніж WU. Після виходу з системи головного агента — Приватбанку — MG втратила майже 600 пунктів. На сьогодні найбільші агенти MG — Промінвестбанк, Укрексімбанк, Укрінбанк, банк «Мрiя», Легбанк.

«АНЕЛІК»

Молода система грошових переказів «Анелік» отримала свою назву від однойменного вірменського банку. Працює з січня 1997 року. Нині за цією системою переказують гроші банки 77 країн, зокрема всі країни СНД, крім Туркменістану. Функції клірингового банку виконує московська філія банку «Анелік». На відміну від MG і WU, система базується на кореспондентських відносинах між банками—учасниками розрахунків і є суто банківською. Відправник повинен вказати конкретне відділення банку, куди здійснюється переказ. Гарантований час переказу — три банківських дні (правда, деякі банки обіцяють, що переказ можна отримати і протягом доби). Для одержання грошей слід пред’явити лише паспорт і назвати пароль (за бажанням відправника). «Анелік» — система грошових переказів, яка швидко зростає і стає дедалі популярнішою. Партнерами системи в Україні є банки «Грант» (розрахунковий банк в Україні), «Мрiя», «Ажіо», «Дністер», Укркоммунбанк, Захiдiнкомбанк, Технобанк, Інтербанк, віднедавна — Укрсиббанк. Середньомісячний обсяг переказів в Україні — близько $3 млн.

CONTACT

Система Contact аналогічна «Анелік», але охоплює поки що лише банки близько 30 країн (зокрема більшість країн СНД і Балтії). Переваги — менша комісія, стягувана з відправника, — 3% за кордон, і краща оперативність виконання банківського переказу — від 4 до 24 годин.

Для одержання грошового переказу потрібні посвідчення особи й номер переказу. Також слід назвати суму переказу, повне ім’я відправника, а ще номер телефону, якщо він зазначений у грошовому переказі. В Україні із системою Contact працює Прем’єрбанк (Дніпропетровськ).

За різними даними, від 85 до 97% міжнародних грошових переказів без відкриття рахунку здійснюється з-за кордону в Україну. З огляду на це, багато українських банків обмежуються укладанням договорів із різними платіжними системами лише на видачу переказів. Так, Ощадбанк здійснює виплати грошей, переказаних за системою Vigo (десь 30 країн), банк «Надра» працює з американською компанією Ria Envia (35 країн), «Кредитбанк Україна» виплачує перекази за системами Money Express (США та Канада) і Meest Cor. (Канада). Як правило, ці системи не є «миттєвими», як WU чи MG, а декларують час переказу протягом доби. За пересилання грошей беруть від 5 до 6% суми.

Вітчизняні системи переказів

Міжнародні системи переказів не дуже придатні для пересилання грошей всередині України передусім через дорожнечу їхніх комісійних. Для розв’язання цієї проблеми банки (в основному великі, з розгалуженою мережею філій) починають впроваджувати власні системи переказів.

ОЩАДБАНК

На сьогодні найдешевшу можливість переслати гроші у межах України надає Ощадбанк. До 1000 грн. за переказ треба заплатити лише 2% (але не менше 85 коп.). Оперативність доставки грошей, щоправда, невисока. Гроші за банківською системою переказуються стандартними платіжними дорученнями. У міста, в яких є головні регіональні управління Ощадбанку (як правило, обласні центри), гроші надходять наступного банківського дня. При відсиланні грошей у районні центри й сільську місцевість термін переказу збільшується на час, необхідний для доставки документації (поштою). З огляду на оперативність роботи нашої пошти, гроші можуть надійти не скоро.

«АВАЛЬ-ЕКСПРЕС»

Система охоплює сьогодні 920 відділень банку «Аваль», розміщених практично по всій Україні. Перекази здійснюються в гривнях і в доларах США, а, за словами банкірів, уже скоро можна буде переказати і євро. Разом із переказом можна переслати повідомлення (до 250 знаків) за символічну ціну в одну гривню. Декларований час переказу — 5 хв. Одержувач має знати 12-знаковий код переказу, генерований системою. Тариф за пересилання грошей: від 3 грн. — за суму до 50 грн. (6%) і до 150 грн. — за 10 тис. грн. (1,5%). Надалі за кожні 500 грн. тариф зростає на 6 грн. (тобто у відсотковому плані на значних сумах «котиться до нуля»).

«СОФТ»

Укрсоцбанк розробив систему «Софт» два роки тому на базі Вінницької обласної дирекції банку. Нині система має понад 200 операційних пунктів. У банку гнучкіша тарифна політика. Поступаючись ощадбанківській системі на малих сумах, за переказ від 600 до 1000 грн., тариф становить ті ж таки 2%. Понад 1000 грн. — 1,5%. Декларований час переказу — 15 хв.

PRAVEX MONEY

Одну з найоптимальніших внутрішньобанківських систем переказу розробив Правекс-банк. Банк здійснює перекази в гривнях, доларах США та євро. За переказ до 200 грн. із вас візьмуть 3% (але не менше 3 грн.), за переказ понад 1000 грн. — лише 1%. Не менш привабливі й тарифи у валюті. Декларований час переказу — 20 хвилин. Оскільки мережа відділень Правекс-банку в Києві навіть щільніша від ощадбанківської і представлена практично в усіх обласних центрах, система варта особливої уваги.

PRIVAT MONEY

Систему впроваджено Приватбанком нинішнього року. У плані тарифної політики та принципів роботи практично аналогічна системам «Софт» і «Аваль-експрес». Основна особливість — можливість пересилати гроші в Москву (у відділення дочірнього Москомприватбанку), а в перспективі й в інші країни СНД. За словами банкірів, найближчим часом за системою Privat Money можна буде здійснювати перекази в Казахстан та Білорусь.

Заявив про створення власної системи швидких переказів і львівський банк із польським капіталом — «Кредитбанк Україна» (колишній ЗУКБ), який також має розгалужену мережу філій. Систему Money by lighting запустять уже в грудні поточного року.

Прогноз замість висновків

Ринок грошових переказів в Україні останнім часом розвивається дуже активно. Комісійний доход, як і раніше, залишається найпривабливішим для банкірів: до того ж розгортається боротьба за освоєння дуже перспективного ринку. Активність виявляють і банки сусідніх держав. Поза сумнівом, найближчим часом внутрішньобанківські системи переказів намагатимуться здобути статус міжнародних, стрімко розширюючи географію, передусім завдяки співпраці з банками колишніх союзних республік. Банкіри прогнозують також вихід на цей ринок нових гравців і, як результат, зростання конкуренції, зниження тарифів та поліпшення якості послуг. Є підстави сподіватися, що невдовзі переказати гроші буде недорого і приємно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі