Гроші на вілли шукала комісія, або Як компанія «AES Україна» заспокоїла Рівненську держадміністрацію

Поділитися
Приватизація «Київобленерго» та «Рівнеобленерго» відбувалася 2001 року за часів уряду Віктора Ющенка...

Приватизація «Київобленерго» та «Рівнеобленерго» відбувалася 2001 року за часів уряду Віктора Ющенка. На аукціоні AES Corporation виграла тендер на дві з шести енергетичних компаній, які Фонд держмайна виставив на продаж. За 75% плюс одна акція «Київобленерго» американська корпорація заплатила 46 млн. дол., а аналогічний пакет цінних паперів «Рівнеобленерго» коштував 24 млн. дол. При цьому корпорація викупила 140 млн. грн. боргів, які, за словами директора відділу зв’язків з громадськістю компанії «AES Україна» Олега Стрекаля, корпорація планує повністю реструктуризувати до середини 2006 року.

Одне з найбільших досягнень власника «Київобленерго» та «Рівнеобленерго» — перетворення енергорозподільчих об’єктів на прибуткові підприємства. Як підкреслив О.Стрекаль, торік столична компанія сплатила 90 млн. грн. податків, а з Рівного надійшло майже 28 млн. грн.

Здавалося б, все це розвіює сумніви й щодо законності приватизації «Рівнеобленерго». Однак голова Рівненської державної адміністрації Василь Червоній захотів перевірити умови купівлі-продажу підприємства. Сумніви в прозорості приватизації виникли у нього через зникнення 7 серпня електропостачання приблизно в 300 житлових будинках Рівного. Адже такі відключення начальник обласного управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Віталій Лавренчук пояснив тим, що комерційне підприємство «не виділяє коштів на модернізацію застарілого обладнання». Хоча головною причиною стали складні погодні умови, коли буревії обірвали дев’ять кабелів ліній електропередач в обласному центрі.

— Необхідно перевірити умови приватизації ЗАТ «AES Рівнеенерго», — доручив В.Червоній, — а також простежити, чи не витрачаються кошти на будівництво вілл.

І незабаром спеціальну комісію було створено. До її складу увійшли представники територіального представництва Національної комісії регулювання електроенергетики, територіального управління Державної інспекції з енергозбереження в Рівненській області, регіонального відділення ФДМ та облуправління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, які мали розглянути програму заміни застарілого обладнання та перевірити, як «AES Рівнеенерго» займається енергозабезпеченням.

Фінансові й кадрові претензії

Члени комісії, яку сформували на вимогу голови Рівненської держадміністрації, швидко вказали на недоліки в діяльності ЗАТ «AES Рівнеенерго». Зокрема, начальник територіального управління Державної інспекції з енергозбереження в області Микола Пронін підкреслив, що підприємство виділяє незначні кошти на заміну старих ліній електропередач. За його словами, до 1993 року тодішнє «Рівнеобленерго» щороку споруджувало майже півтори тисячі кілометрів нових ліній електропередач, а сьогодні комерційний правонаступник підприємства — лише 100 км.

— Можливо, «AES Рівнеенерго» робить акцент на модернізації старих мереж, але будувати 100 км ліній на рік — замало, — розповів пан Пронін. — Крім того, після приходу іноземного інвестора кількість працівників зменшилася, бо він нав’язав свої принципи роботи.

Причому з підприємства звільнилися кваліфіковані інженери. За словами виконувача обов’язків начальника територіального управління НКРЕ Ольги Горох, компанія «AES Україна» вдалася до скорочення персоналу, бо її керівництво вважає, що підприємство й так впорається з виробничими проблемами.

Усі закиди — гра емоцій

Претензії керівництва Рівненщини до ЗАТ «AES Рівнеенерго» в компанії «AES Україна» сприйняли спокійно. Як наголосив директор відділу зв’язків з громадськістю компанії О.Стрекаль, це звичайна гра емоцій. За його словами, останні два з половиною роки різні контролюючі інстанції перевіряли рівненське підприємство 116 разів, але суттєвих порушень так і не виявили.

Зі свого боку менеджер з комерційної діяльності та управління «AES Рівнеенерго» Степан Старик наголосив, що скорочення кількості працівників на підприємстві не відбувалося. За його словами, окремі люди відмовилися працювати, незважаючи на те, що їм підвищили заробітну плату.

Галас довкола електропостачального підприємства Рівного змусив віце-президента AES Corporation та директора компанії «AES Україна» Гаррі Левзлі зустрітися з головою Рівненської держадміністрації Василем Червонієм. Переговори відбулися наприкінці серпня. В якому тоні йшла розмова, можна лише здогадуватися, але після неї пан Левзлі запевнив, що зміст бесіди сподобався В.Червонію. Адже директор «AES Україна» продемонстрував голові Рівненської держадміністрації інвестиційну програму, яку розробило ЗАТ «AES Рівнеенерго». Як розповів пан Левзлі, за п’ять років підприємство витратить на її реалізацію 215,7 млн. грн.

— Василь Червоній залишився задоволений, — підсумував пан Левзлі, — бо програма чітко показує, що в модернізацію застарілого обладнання ЗАО «AES Рівнеенерго» вкладе 149,8 млн. грн.

До того ж, за його словами, до кінця року AES Corporation одержить від Міжнародної фінансової корпорації 45 млн. дол. кредиту. Причому з нього на «AES Рівнеенерго» отримає 15 млн. Знову ж таки, як зауважив Гаррі Левзлі, левову частку підприємство спрямує на заміну високовольтних мереж, які занедбані, та на поліпшення якості послуг. Водночас інвестиції вплинуть на кількість робочих місць: за п’ять років на «AES Рівнеенерго» очікується поява від 260 до 300 нових працівників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі