ГОЛОВНИЙ БІЛЬ МЕР ОДЕСИ ХОЧЕ ПОДАТИ В СУД НА ОБЛРАДУ, А ДЕПУТАТ МІСЬКРАДИ УЖЕ ПОДАВ. НА МЕРІЮ

Поділитися
Як і обіцяв свого часу Київ, місцеві бюджети помітно виросли, порівняно з минулим роком. І фінансисти на місцях уже відрапортували, що вони збільшені у середньому на 20—25%...

Як і обіцяв свого часу Київ, місцеві бюджети помітно виросли, порівняно з минулим роком. І фінансисти на місцях уже відрапортували, що вони збільшені у середньому на 20—25%. Одеська скарбниця, приміром, — на 24,6%. А в цілому консолідований бюджет області збільшився на 20%, або на 127 млн. грн. Щоправда, поталанило не всім. Постраждав Іллічівськ. Його фінанси добряче поскубли. Однак мер портового міста, хоч і обурений, не впадає у відчай.

Взагалі, треба сказати, невдоволення місцевих властей, яке вони виявляли на стадії формування головного фінансового документа країни, нині звелося нанівець. Тим часом бюджети зверстані на основі старої тарифікаційної сітки і не враховують підвищення зарплати на 185 грн. із 1 січня і на 237 грн. із 1 липня. Хоча відомо, що зарплата у витратах по захищених статтях займає більшу частину. А самі статті — понад 70% загального фонду бюджету. Тож якщо глянути під цим кутом на фінансові документи, то ніякого зростання насправді не побачимо. Але не це поки що тривожить владу.

Сьогодні в Одесі двоє болючих місць — утримання житлово-комунального господарства і спеціалізованих медустанов. Проблеми ці породили самі одесити. Хоча що стосується медицини, вони вважають: винен в усьому Київ. Сьогодні не остаточно врегульовано міжбюджетні відносини на рівні місто—область, що й призвело до конфлікту, який загрожує перерости в серйозне протистояння. Адже прийняття обласного бюджету і вслід за ним бюджету міста Одеси завершилося тим, що міський голова має намір подати в суд на облраду.

Лихо в тому, що власті міста і області ще з минулого року сперечаються, хто повинен утримувати спеціалізовані медичні установи. З цієї причини десять із них (у тому числі інфекційна лікарня і протитуберкульозні диспансери) близько трьох місяців були без фінансування, і «ДТ» про це докладно писало. Зазначу лише: місто та область отримали чергове роз’яснення з Мінфіну й МОЗу. Однак це ні до чого не привело. Не допомогла і порада першого віце-прем’єр-міністра М.Азарова, який у своєму листі рекомендував одеситам врегулювати питання спільними зусиллями міськ- та облради. І ось результат. Обласний бюджет прийнято. Проте фінансування цих установ у ньому не передбачене. Це обов’язок міста, вважають в області.

Міськрада, яка ще торік ухвалила рішення передати спеціалізовані установи в комунальну власність області, була змушена нинішнього року передбачити у своєму бюджеті гроші на їх утримання. Але терміном на три місяці. За цей час, вважають міські депутати, область повинна схаменутися й узяти їх під свою опіку. Бо місто звернеться в суд із проханням зобов’язати облраду передбачити кошти на їх утримання.

Ціна суперечки — понад 10 млн. грн. Але, по суті, річ не в грошах. За бажання місто знайшло б необхідну суму. Тим більше що «спірні» лікарні, диспансери та центри обслуговують практично лише одеситів. Знайшлися ж кошти на фінансування п’яти спеціалізованих установ, так і не переданих області, через що, власне, і виникла проблема з іншими десятьма об’єктами. Для довідки: нинішнього року кошти на охорону здоров’я збільшено, порівняно з минулим, на 16 млн. — як у міському, так і в обласному бюджеті.

Друге болюче місце, але вже тільки влади міста, — утримання житлово-комунального господарства. Грошей на це ніколи не було вдосталь. Ось міська влада й підвищила з 1 березня 2003 року тарифи на утримання житла для населення більш ніж удвічі, а з 1 січня — на воду. Влада пояснила, що незаможні громадяни при цьому не постраждають. Місто їм надасть адресну допомогу. Для цього в бюджеті передбачено 15 млн. грн. Причому гроші виділять не городянам, а підприємствам ЖКГ на покриття різниці в оплаті послуг. Тобто на покриття збитків, яких вони зазнають, оскільки незаможні громадяни платитимуть за попередніми тарифами.

Однак влада так і не подала городянам економічного обгрунтування необхідності підвищення цін. А тому не зовсім зрозуміло: які збитки покриватиме бюджет? І що це за «адресна» допомога по-одеському?

З 1 січня в місті стартувала житлово-комунальна реформа. І жеків більше немає. Замість них створено дирекції єдиного замовника, які виступатимуть посередниками між населенням і підприємствами, що надають послуги, якщо мешканці будинків того захочуть. Адже вони можуть створювати свої об’єднання співвласників будинків і працювати з виконавцями послуг безпосередньо.

Така схема теж викликає масу запитань. Один із депутатів міськради — Г.Селянин — навіть подав позов у суд із вимогою визнати незаконним рішення влади про проведення такої реформи. А 25 січня з ініціативи ряду політичних партій на Думській площі, біля мерії, відбудеться акція протесту проти підвищення плати за житлово-комунальні послуги. І, схоже, пристрасті, на цьому не вщухнуть.

Власті підкреслюють, що все робиться в інтересах городян. Стверджують, що нинішнього року бюджет Одеси, а це 669,8 млн. грн. (торік — 513,9 млн.), має яскраво виражену соціальну спрямованість. Витрати на соціальний захист населення збільшено в 1,7 разу. Передбачено кошти на фінансування додаткових програм із соціального захисту і на 4,1 млн. збільшено видатки на вже діючі, приміром, такі як «Дешевий хліб».

По суті, уперше зверстано бюджет розвитку. (Його наповнятимуть за рахунок коштів від приватизації комунальної власності, продажу землі, а також частини прибутку комунальних підприємств і дивідендів від акцій ВАТ, власником яких є міськрада). Заплановані в ньому 26,3 млн. грн. буде спрямовано на будівництво житла, шкіл та лікарень. Інакше кажучи, на соціальні потреби людей.

Одне слово, усе на благо людини. Ось тільки ті, задля кого все це робиться, думають інакше. З якого б це дива?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі