Голова ЕІТI: "Вичистите від корупції нафтогазовий сектор - вичистите всю країну"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Голова ЕІТI: "Вичистите від корупції нафтогазовий сектор - вичистите всю країну" Перший звіт України за стандартами EITI ще не ідеальний © ukrnafta.com
Місцеві громади воліють бачити і знати, скільки коштів добувні компаніі заробляють на їхніх територіях, скільки, коли і у які бюджети сплачують податки.

Якщо Україні вдасться подолати корупцію у нафтогазовій і нафтогазовидобувній галузях, то "вдасться вичистити (від корупції - ред.) всю країну". Таку думку висловила голова Міжнародного правління ЕІТI (Ініціатива прозорості видобувних галузей) Клер Шорт, резюмуючи результати дводенної конференціі ЕІТІ, яка відбувалася у Києві 7-8 грудня.

Вже сам факт долучення та участі України в EITI свідчить про прагнення всіх сторін до відкритості та прозорості інформаціі, є вагомим внеском, найперше об'єднань громадян, а також уряду та видобувних компаній у боротьбу з корупцією на всіх етапах - від збору інформації, її аналізу до висновків у першому звіті.

Клер Шорт зауважила, що перший звіт України за стандартами EITI (за 2013 рік), "це гарний початок, але не ідеальний результат" (документ був схвалений 30 листопада і опублікований 4 грудня; повну версію можна прочитати на сайті Міненерговугільпрому).

Шорт також зазначила, що другий звіт України, який має бути поданий у жовтні 2016-го, має враховувати не лише нафтогазовидобувну галузь, а й сектор гірничого видобутку (вугілля, руда, марганець тощо).

Зі 120 нафтогазових компаній, які працюють (працювали) в Україні, за данними ДФС, інформацію за стандартами EITI відносно добровільно надали 38 з них, зазначили учасники БГТЗ (багатогалузева група зацікавлених сторін, до якоі входять громадські організаціі, уряд та видобувні компанії). Частина компаній схвалює ініціативу, проте надала данні частково. Таких лише три компаніі. Третя група компаній поставилась до Ініціативи відкритості видобувних галузей з осторогою, не надавши для підготовки звіту EITI інформаціі взагалі.

31 компаніію не вдалося знайти (визначити) за місцем юридичної та поштової адрес.

Інформація у першому звіті EITI України надана в агрегованому (загальному) вигляді. За словами представників БГТЗ, більшість видобувних компаній погоджувалися надати інформацію лише за такоі умови.

Проте представники місцевих громад воліють бачити і знати, скільки коштів добувні компаніі заробляють на їхніх територіях, скільки, коли і у які бюджети сплачують податки.

Як зазначають учасники підготовки звітів EITI з різних краін, нажаль, це типова ситуація для більшості краін і компаній напочатку підготовки перших звітів. "Складно починати, далі компаніі, які нічого не хотіли чути про відкритість, зрозуміють, що і ім ще вигідно", - поділилась досвідом Марінке ван Ріет, директор PWYP International ("Публікуй, що платиш").

На сьогодні активними учасниками Ініціативи прозорості видобувних галузей є 49 краін. 31 з них відповідає вимогам EITI. Завдяки і у наслідок підготовки звітів EITI громадяни цих краін дізналися про $ 1,7 млрд державних доходів від нафти, газу та інших корисних копалин.

Щороку кількість краін і компаній видобувних галузей, які бачать сенс у долученні до EITI, збільшується. 18 краін є кандидатами EITI.

Як писало DT.UA, з 2002 р. у світі існує добровільна ініціатива, яка стала міжнародної громадської (неурядової) неприбутковою організацією - "Публікуй, що платиш" (інакше її назву перекладають, як "Декларуй, що платиш"). Можна сказати, це прародителька Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI). До цієї ініціативи Україна приєдналася ще у 2009 р. Суть її - вимога та досягнення прозорості доходів видобувних компаній, їх платежів уряду (бонуси, податки, рента), прозорості одержання і використання цих доходів урядами та місцевими громадами.

Сьогодні рух до прозорості, публічності доходів і витрат, що мають соціальне значення, - глобальне.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі