ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР EURAL TRANS GAS АНДРАШ КНОПП: «НАША ПОЯВА ВИГІДНА ВСІМ»

Поділитися
Андраш Кнопп народився у вересні 1938 року. У чотирирічному віці втратив батька, який став жертвою фашистського терору...

Андраш Кнопп народився у вересні 1938 року. У чотирирічному віці втратив батька, який став жертвою фашистського терору.

Здобувши диплом Будапештського університету; викладав філософію в кількох вузах. При соціалізмі обіймав високі посади в партійному апараті, відповідаючи за ідеологічну роботу і культурну політику, був статс-секретарем міністерства культури Угорської Республіки.

Після зміни політичного ладу займався консалтинговою і підприємницькою діяльністю. Як віце-президент німецької тютюнової фірми «Реємтсма» налагоджував виробництво на придбаних нею підприємствах у країнах СНД, у тому числі на Київській та Черкаській тютюнових фабриках.

З 2002 року очолює Eural Trans Gas та низку інших угорських компаній.

Чудово розмовляє російською мовою, знає англійську та німецьку мови.

Поява в українсько-туркменських газових відносинах нового транзитера — угорської офшорної компанії Eural Trans Gas — на початку нинішнього року викликала великий резонанс. Частина фахівців схвалювала заміну оператора, частина цікавилася: чому щойно зареєстрована угорська фірма удостоїлася такого контракту.

«Дзеркалу тижня» вдалося зв’язатися з генеральним директором Eural Trans Gas Андрашем Кноппом. Його перше інтерв’ю українській пресі ми й пропонуємо нашим читачам.

— Хто належить до засновників Eural Trans Gas? Якою часткою у статутному фонді компанії володіє кожен зі співзасновників?

— Фірма залишається власністю трьох громадян Румунії й ізраїльтянина. Вони й заснували ETG наприкінці минулого року, оскільки в умовах цейтноту (відповідно до розпоряджень ЄС, реєстрація угорських офшорів завершилася 31 грудня) реальні «батьки» — «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» — не встигали отримати відповідні дозволи від центральних банків. Пізніше з’ясувалося, що є й інші формальні перешкоди (власник офшору не може мати в Угорщині інших дочірніх підприємств, яких у «Газпрому», наприклад, кілька). Тому зараз триває непростий процес пошуку такої структури власності, яка б відбивала реальну ситуацію і не суперечила вимогам закону.

— Кілька місяців тому британська JKX заявила про намір придбати пакет акцій компанії Eural Trans Gas. Як відомо, оформлення цієї угоди перебуває на завершальній стадії. Яка ваша мотивація продажу акцій Eural британській компанії?

— Це якраз частина процесу, про який я говорив вище. По-перше, НАК — один зі співвласників JKX, а отже, через цю компанію він нарешті ввійде в структуру акціонерів Eural. Позитивне й те, що одним з акціонерів нашої фірми стає шанована нафтогазова компанія, що котирується на Лондонській біржі.

— У пресі періодично з’являються обвинувачення Eural Trans Gas у зв’язках із розшукуваним у США громадянином Росії С.Могилевичем. Яке, на вашу думку, може бути походження такої інформації? Хто може бути зацікавлений у поширенні чуток про зв’язок Eural Trans Gas із паном Могилевичем, якого заведено вважати кримінальним авторитетом?

— Гадаю, справжніх ініціаторів поширення таких чуток (це, звісно, не журналісти) треба шукати серед тих, кому Eural перешкоджав робити дуже дохідний бізнес. Відомі заяви керівників «Нафтогазу України», що лише в результаті заміни оператора з доставки туркменського газу НАК щороку заощаджуватиме на його доставці близько 60 мільйонів доларів. Болюча, напевно, втрата...

— Що безпосередньо здійснила ваша компанія з часу її реєстрації 6 грудня 2002 року?

— В умовах надзвичайно жорсткого грудневого цейтноту ми змогли підписати всі необхідні контракти, вибудувати систему контролю за проходженням газу на всьому багатокілометровому шляху через п’ять країн СНД. У січні—червні в Україну доставлено 16,9 млрд. кубометрів блакитного палива. Ми проводимо активну маркетингову і комерційну роботу, яка, як сподіваємося, увінчається новими контрактами, у тому числі й експортними.

— Якими видами діяльності, крім поставок туркменського газу в Україну, займається Eural Trans Gas?

— Як відомо, поставки туркменського газу в Україну здійснюються в рамках довгострокової міжурядової угоди між цими країнами. Ми ж лише доставляємо газ до місця призначення.

Однак, вибудувавши налагоджену систему транспортування газу, ми починаємо входити в інші сегменти газового бізнесу. В Узбекистані та Казахстані ми виступаємо покупцями газу, а в окремих випадках у рамках усталеної практики газообміну — і його продавцями. Обсяг підписаних нами контрактів на закупівлю газу в цих країнах уже перевищив три мільярди кубометрів. Це паливо ми переважно постачаємо в Україну, частину — продаємо на Захід. На першому етапі це все.

Що стосується перспективи, то компанія вже працює над широкою інвестиційною програмою, елементи якої — спорудження газосховищ, розробка нових родовищ. Не виключаю виходу і на ринок електроенергетики, нафтохімії — адже газ в обох цих випадках є найважливішою вихідною сировиною.

— Який досвід мають ваші працівники, за яким принципом формується штат компанії?

— Штат компанії поки що нечисельний. Це в основному кваліфіковані менеджери, інженери зі знанням російської, англійської чи німецької та — іноді — української мов. Є великі спеціалісти з досвідом роботи в галузі, який обчислюється десятками років. Ми пишаємося, що за короткий час у Eural сформувалася команда спеціалістів, які розуміють одне одного з напівслова. Це й дозволило за півроку домогтися істотних результатів.

— Як Eural Trans Gas транспортує туркменський газ в Україну? Де саме передається цей газ Україні? Чи виконуєте ви поставки газу, який отримуєте як оплату своїх послуг за транзит у країни Центральної та Західної Європи?

— Наш головний контракт — із «Газпромом», який по своїх трубах доставляє газ до російсько-українського кордону. Тут ми і передаємо його НАКу. Здається, так просто, але на всіх етапах шляху за проходженням газу стежать наші спеціалісти з місцевих представництв, які беруть участь у підготовці безлічі актів, виконанні інших необхідних формальностей. З огляду на обсяги газу та їх вартість, компанія не має права на помилку або затримку оформлення. Одне слово, це дуже складна і кропітка праця. В окремих випадках ми навіть залучаємо для проходження митних процедур місцеві спеціалізовані фірми. За експортними контрактами ми передаємо газ на українсько-словацькому кордоні.

— Як розподіляється прибуток між Eural, НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром»?

— Прибуток розподіляється за результатами року. Ми ще не завершили року роботи — перший баланс буде підготовлений майбутньої весни. Але за перше півріччя при обороті в 830 мільйонів доларів ми отримали 58 мільйонів чистого прибутку. Можу сказати: існує домовленість, що перші дивіденди буде спрямовано на збільшення статутного капіталу Eural із метою фінансування інвестиційних проектів компанії.

— У чому перевага Eural як оператора з поставок туркменського газу в Україну, порівняно з іншими учасниками цього ринку, тією ж таки групою Itera, наприклад?

— Лише на різниці між нашими і попередніми транзитними тарифами Україна заощаджує 60 млн. доларів на рік. Додайте ще десятки мільйонів — виграш у ціні газу, який продаємо Україні ми, порівняно з попереднім рівнем. Не кажучи вже про те, що ми не перебігаємо дорогу НАКу, відбиваючи у нього найбільш платоспроможних споживачів.

Наша поява вигідна і країнам-транзитерам. Кожній із них, тобто і «Газпрому», і казахським, і узбецьким газотранспортним фірмам, ми платимо вищі, аніж раніше, тарифи. І, нарешті, наша поява як незалежного покупця і незалежного продавця газу сприятливо позначається на газовому ринку як видобувних держав, так і нетто-імпортерів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі