Геєць: До кризи призвела політичні кроки 2004 і навіть 2000 років

Поділитися
Політичні кроки, пов’язані з реалізацією значної кількості соціальних програм, які були зроблені в 2004 році напередодні президентських виборів, багато в чому заклали передумови для нинішньої економічної кризи...

Політичні кроки, пов’язані з реалізацією значної кількості соціальних програм, які були зроблені в 2004 році напередодні президентських виборів, багато в чому заклали передумови для нинішньої економічної кризи. Про це в інтервью «Дзеркалу тижня» заявив академік НАН України, директор Інституту економіки та прогнозування Валерій Геєць, який передбачив нинішню кризу ще три роки тому.

Науковець зазначив, що все що наразі відбувається в Україні, у визначальній мірі залежить від того, що відбувається і відбуватиметься в економіках інших країн. На його думку, економічна активність у країнах «двадцятки» чи «великої сімки» відродиться не раніше кінця року, що, відповідно, впливатиме і на Україну.

«Але це, так би мовити, зовнішній фон. А фон внутрішній зумовлений політикою середньострокового періоду минулих років. Причому не 2007–2008-х, а десь 2004-го і навіть 2000 років», — наголосив Геєць.

За його словами, в 2004 році відбулася принципова зміна в економічній моделі: Україна перейшла до так званого політичного циклу в економічній політиці. Тоді, напередодні президентських виборів, у боротьбі за голоси виборців були зроблені певні кроки, пов’язані з реалізацією значної кількості соціальних програм, спрямованих на підвищення прожиткового мінімуму і розмірів пенсійних виплат.

«Й опозиція, і влада мотивували свої дії тим, що настав час серйозно змінити рівень життя населення. З точки зору соціальної, політичної це було зрозуміло, адже багато людей в країні жили за межею бідності. Але з точки зору економічної це було надмірно», — відзначив він.

У 2004 році різких негативних змін ще не спостерігалося — закладалася ідеологія, пояснив науковець, додавши: «Однак, ставши на цей шлях непорівнянності між продуктивністю праці та динамікою оплати праці, ми заклали проблеми нинішні».

На його думку, якби в 2005 році процесс з підвищенням заробітної плати зупинився, багатьох проблем можна було б уникнути.

«Якби ж ми тоді прийняли рішення і зупинилися… Але рішення треба було приймати дуже непопулярні. Треба мати на увазі, що вже в 2006 році ми не повністю контролювали ситуацію. Бо варто було розпочатися зростанню цін і доходів всередині країни, а ціни — це доходи для бізнесу, й відразу ж відгукнувся зовнішній світ», — зазначив він.

Детальніше читайте в інтерв’ю Наталії Яценко з Валерієм Геєцем у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі